4 Soru da ABD ve Birleşik Krallık Ekonomilerinde Resesyon İhtimali: Piyasalar Bir Resesyon mu İşaret Ediyor?

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Uyarı sinyali olarak algılanan gelişme ise verim eğrisindeki hareketlenmeler. 

Verim eğrisi nedir?

Verim eğrisi, kredi kalitesi ve özellikleri aynı olan bono getirilerinin zamana göre grafiğidir. Dikey eksen getiriyi, yatay eksen ise vadeyi gösterir. 

Ters verim eğrisinde ise kısa vadeli faiz oranları uzun vadeli faiz oranlardan daha büyüktür ve eğri aşağı doğru eğimlidir. Jargonda “ters verim eğrisi” olarak bilinen bu eğri hükümetlerin on yıl borçlanmalarının iki yıl borçlanmalarından daha ucuz olduğu anlamına geliyor. 

Bu sıra dışı bir gelişmedir ve genellikle ekonomik durgunluktan önce veya en azından ekonomik büyümede önemli bir yavaşlamadan önce gelir.

Wall Street hisseleri çarşamba günü, yatırımcıların potansiyel bir durgunluk konusundaki endişelerinin artmasıyla geriledi.

ABD borsa endeksleri %2,3 ile%2,6 arasında düştü. Bu arada, Avrupa’da Londra’nın FTSE 100’ü %1,4, Almanya’nın Dax’ı %2,2 ve Fransız Cac 40 %2,1 düştü.

Bu uyarı levhası, hükümetlerin ve şirketlerin tahvillerini satarak borç para almaya gittikleri yer olan tahvil piyasalarından geliyor.

Bir tahvil, gelecekte, genellikle her altı ayda bir, “vadesi” ne kadar büyükse, genellikle ara vadede daha küçük olanlarda büyük ödemeler yapılacağına dair, belirli ödemeleri yapma sözüdür.

Yatırımcıların tahvil için ne kadar ödeyecekleri, elde edecekleri getiriyi belirler ve fiyat ne kadar yüksekse, kazanç o kadar düşük olur.

Yatırımcıların istediği kazancı etkileyen faktörlerden biri de büyük final ödemeyi ne kadar beklemeleri gerektiğidir.

Genellikle, daha uzun bekleme, daha yüksek bir getiri bekledikleri anlamına gelir.

Yatırımcılar beklenmeyen enflasyonun getirilerin değerini azaltma riski daha fazla olduğunda, paralarını daha uzun süre bağlayarak kaybı telafi ederler.

Verim eğrisi güvenilir bir durgunluk sinyali midir?

Image result for economic warning

Alışılmadık olan şey, iki yıl vadeli İngiltere devlet tahvili getirisinin 10 yıllık eşdeğerinin getirisinin üzerine çıkmasıdır. Aynı şey ABD’de de var. (Özellikle ABD ekonomisinde her resesyon öncesinde getiri eğrisi aynı eğilimi gösteriyor. Bu kapsamda ABD’de 3 aylık tahvil faizlerinin 10 yıllık tahvil faizlerinin üzerine çıkması da ülke ekonomisinde yeni bir resesyonun yaklaştığının sinyalini veriyor.)

Yatırımcıların garanti kazançlarını daha uzun vadeli bir tahvilde tutmak istemesi, ekonominin kısa vadeli görünümünden endişe duyduklarının bir işareti olarak görülmektedir.

Bu sefer farklı olabilir mi? 

Image result for government stock

Şu anki durumda önceki bölümlere-2008 krizi, petrol krizi- uymayan bir şey var: Parasal gevşeme. Bu politika birçok merkez bankası tarafından finansal krizden sonra (veya daha önce, Japonya’da olduğu gibi) piyasadan finansal varlık, esas olarak devlet tahvili, alarak uygulanır. Bu da tahvil fiyatlarının yükselmesine neden olur- ki, bu tahvillerden elde edilen kazancın azalmasıyla aynı şeydir. Bu nedenle, parasal genişleme, şu anda gerçekleşen verim eğrisi inversiyonuna katkıda bulunuyor olabilir. 

Oysa verim eğrisinin ters çevrilmesi, yaklaşmakta olan durgunluk için belirli nedenlerin ne olabileceği hakkında bize hiçbir şey söylemez.

Piyasaları bu kadar gergin yapan nedir?

Image result for recession

Ortada birkaç ihtimal var.

Küresel ticaret çatışması birçok ekonomi için bir faktör. Birçok kişi tarafından anlaşmasız Brexit yapma ihtimaline ilişkin işletmelerin ve yatırımcıların endişeleri ise İngiltere’ye özgü bir etken olarak değerlendirilebilir.

İngiltere, ekonomik faaliyetin sadece tek bir çeyrekte azaldığını kaydetti. Rakamlar, planlanan Brexit tarihleri öncesinde stoklama yapılmasından ve buna müteakip bu hisse senetlerinin düşüşünden etkilenmiş olsa da resesyon ihtimali hiç de hayali değil.

ABD’de ise, resesyon olması için daha fazla yavaşlama gerekecektir.

Ayrıca, Almanya yeni rakamlara göre bir çeyreklik azalan faaliyet kaydetti, bu nedenle Almanya için de durgunluk yolda olabilir.

Alman hükümeti için getiri eğrisi ters değil. Ancak, devlet tahvilleriyle ilgili olarak, zayıf bir ekonomik görünümün açıkça bir işareti olan başka bir şey var: verim sıfırın altında.

Aslında, yatırımcılar devlete borç vermesi için para ödüyor.

Bu, Avrupa Merkez Bankası’nın ultra düşük faiz politikasını yansıtıyor, ancak aynı zamanda zayıf bir ekonomik görünümün de bir işareti.

Kaynak

Görsel Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir