$47 Trilyon değerindeki Bankalar, Birleşmiş Milletler Destekli Yeni İklim İlkelerini Kabul Etti

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Varlıklarında 47 trilyon doların üzerinde aktif değere sahip bankalar yani küresel endüstrinin üçte biri, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen “sorumlu bankacılık” ilkelerini kabul etti.

Bankalar kredi defterlerini fosil yakıtlardan uzak tutarak iklim değişikliğiyle mücadele için “sorumlu bankacılık” ilkelerini benimseyecekler.

Resim 1. 17 Eylül 2019, Brezilya, Rondonia Eyaleti, Porto Velho yakınlarındaki Amazon’un ormansızlaştırılmış bir kısmının havadan görünümünü göstermektedir. REUTERS / Bruno Kelly

Deutsche Bank, Citigroup ve Barclays, New York’taki Birleşmiş Milletler zirvesinin arifesinde şirketleri ve hükümetleri küresel ısınma felaketini önlemek için hızla hareket etmeyi amaçlayan yeni yapıya katılmak üzere 130 banka arasında yer aldı.

Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler Çevre Finansmanı Girişimi’nin bankacılık ekibi lideri Simone Dettling, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu ilkeler, bankaların kredilerinin sadece portföylerine değil topluma olan etkilerini de dikkate almaları gerektiği anlamına geliyor.” Dedi.

Bazı büyük bankalar yatırımcıların, düzenleyicilerin ve iklim aktivistlerinin baskısı altında, kredi verenlerin düşük karbonlu ekonomiye hızlı bir geçiş sürecinde oynayacakları rolü kabul etti.

Petrol, gaz ve kömür projelerine yönelik finansman desteğinin detaylı incelenmesi gerektiğini belirten iklim bilimcileri, fosil yakıtlara bel bağlayan küresel ekonominin yönünün değiştirilmesi ve küresel ısınma felaketinin önlenmesi için çağrıda bulundular.

Birleşmiş Milletler yetkilileri ve bankalar tarafından ortaklaşa oluşturulan ilkelere göre borç verenlerin yapması gerekenler:

  • Stratejilerini 2015 Paris Anlaşması’ndaki küresel ısınmanın kontrol altına alınması ve Birleşmiş Milletler destekli Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden yoksullukla mücadeleye yönelik çalışmalar ile uyumlu hale getirmeleri
  • İnsanlar ve çevre üzerindeki “olumlu etkileri” artırmak “olumsuz etkileri” azaltmak için hedefler koymaları
  • Müşterilerle birlikte çalışarak onları sürdürülebilir uygulamalara teşvik etmeleri
  • Gelişimleri hakkında şeffaf ve hesap verebilir durumda olmaları

İlkelerin ana destekçileri, bu ilkelerin bankaların kredi portföylerini karbon-yoğun varlıklardan uzağa döndürmeyi ve sermayeyi daha yeşil sektörlere yönlendirmeye teşvik edeceğini belirtiyorlar.

Eleştirmenler ise, bankaların Amazon, Güneydoğu Asya ve diğer bölgelerde ormansızlaşmaya neden olan fosil yakıt projeleri ve tarımsal işletmeleri finanse etmeyi aşamalı olarak durdurmayı taahhüt ederek daha da ileri gitmeleri gerektiğini savunuyorlar.

Ayrıca, yeni standartlar, katılımcı bankaları, yüksek karbonlu sektörlerdeki müşterileri için seçim yapmaya zorlayabilir eğer bu tür firmaları finanse etmeye devam ederlerse ilkelere ters düşmekle suçlanma riskini de göze almak zorunda kalabilirler.

Girişim gönüllü olmasına rağmen, 30 kurucu bankanın çekirdek grubu ile 18 aylık görüşmelerde merkezi bir rol oynayan Dettling, kredi verenlerin imza statülerini kaybetme konusundaki itibar riskini kabul etmekte isteksiz olacaklarını belirtti.

Dettling, bankaların belirli bir zaman çizelgesi içinde ilerleme kaydettiklerini göstermeleri gerektiğini vurgularken, “Sonuçta, taahhütlerine uygun olmayan ve ilerleme kaydetmeyen bankalar, imza statülerinden çıkarıbilir” diyerek ekledi.

Özellikle Avrupa’daki bankalar, iklim felaketleri üzerindeki potansiyel etkilerini ve varlık tabanları üzerindeki düşük karbon-enerji geçişini ifşa etmek için artan bir düzenleyici baskıyla karşı karşıya.

İklim riskinin daha iyi denetlenmesini sağlamak amacıyla Fransa ve Hollanda’daki meslektaşlarına katılan İngiltere Merkez Bankası Müdürü Mark Carney de açıklanan ajandaya göre Birleşmiş Milletler iklim zirvesinde pazartesi günü yapılacak olan oturumda yer alacak.

Yapılan açıklamaya göre “Sorumlu Bankacılık İlkeleri” inisiyatifine katılan diğer bankalar arasında Danske Bank, ABN Amro, BNP Paribas, Commerzbank, Lloyds Banking Group ve Societe Generale de yer alıyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir