AB, 2020’de Dijital Vergi Konusunda Tek Başına Hareket Etmeye Hazır

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Avrupa Birliği komisyonerleri, önümüzdeki yıl sonuna kadar konuyla ilgili herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde çok az ödeme yapmakla suçlanan çokuluslu şirketler üzerindeki baskıyı artırarak bloğun dijital bir vergi üzerinde anlaşması gerektiğini söyledi.

Cuma günü yayınlanan AB milletvekillerine verilen yazılı cevaplarda, ayrıca gelen komisyon üyeleri mali kurallar ve bloğa yönelik mali reformlar konusundaki önceliklerini de işaret ediyorlardı.

Dijital çokuluslu şirketler tarafından elde edilen kârı yansıtmak için kurumlar vergisini revize etme çabaları, bireysel ülkelerin vergilere farklı yaklaşımları olduğu için sonuç üretemedi.

Gelen komisyonun dijital politika ve rekabetten sorumlu olacak başkan yardımcısı Margrethe Vestager’ın “2020’nin sonuna kadar etkili bir anlaşmaya varılmaması durumunda, AB’nin dijital bir vergi üzerinde tek başına harekete geçmeye istekli olması gerektiğini” söyledi.

Vergilendirme için atanan komisyon üyesi Paolo Gentiloni, bireysel AB hükümetlerinin vergi meseleleri hakkındaki kararları veto etmesini engellemek istediğini söyleyerek yaptığı açıklamaları yineledi- geçen yıl AB ülkelerinden birkaçı dijital vergi konusunda blok çapında bir anlaşma yapılmasına karşı çıkmıştı.

Yeni komisyon üyelerinin önümüzdeki hafta başlayacak olan duruşmalarda AB milletvekillerinden son yeşil ışığı aldıktan sonra Kasım ayında göreve başlamaları bekleniyor.

Gentiloni, vergi kaçakçılığı ve vergi iptaline karşı mücadelenin bir parçası olarak, AB’nin vergi bölgesi listesine dahil olan yargı bölgelerinin ortak yaptırımlara tabi olması gerektiğini de belirtti. Şu anda AB’den gelen mali cezalar üzerinde eşgüdüm bulunmamaktadır.

MALİ KURALLAR

Bloğun büyümesi yavaşlarken, AB komisyon üyeleri ekonomiyi canlandırmak için tercih ettikleri önlemlere de dikkat çektiler. İtalya’dan Gentiloni mali gecikmelere dikkat çekerken, Letonya’dan Valdis Dombrovskis “sorumlu bir maliye politikası” olması gerektiğini vurguladı.

Gentiloni, bloğun mali gereksinimlerini çok katı gören İtalyan politikacıların ısrarcı çağrılarını tekrarlayarak, “Komisyonun, kurallarda izin verilen esneklikten tam olarak yararlanarak İstikrar ve Büyüme Paktı’nı uygulamalarını isteyeceğim” dedi.

Gentiloni ile birlikte önümüzdeki beş yıl içinde kuralların nasıl uygulanacağına karar verecek olan Dombrovskis daha ihtiyatlıydı ve mali disiplinin savunucusu olarak bilinen ününü doğruladı.

“Ekonomik ve finansal istikrar için olası risklere karşı dikkatli olmalı ve sürdürülebilir kamu maliyesini korumalıyız” dedi. Ancak, Almanya veya Hollanda gibi borcu düşük olan devletlerin daha fazla kamu yatırımı yapması için çağrıda bulundu.

İtalya ve Yunanistan gibi yüksek borcu olan ülkelerde de daha az olabileceğini ekleyen Dombrovskis, bankaları kendi ülkelerinde verdikleri tahvillerdeki riskleri azaltmaya teşvik etmek için tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Çok borçlu devletler, bankaları devlet tahvillerini çeşitlendirmeye zorlamalarının kamu borçları üzerindeki yükü artıracağından korkuyor, çünkü ulusal borç verenler daha güvenli menkul kıymetler lehine daha riskli kağıtlar bırakacak.

Dombrovskis, toplam kredi miktarına göre azalan ancak İtalya, Yunanistan, Kıbrıs ve Portekiz’de hala yüksek olan bankaların kötü kredilerini satmalarına yardımcı olabilecek reformların hızlanmasını da istedi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir