AB ve Mercosur 20 Yıllık Müzakerelerden Sonra Sonunda Uzlaştılar

AB ve Güney Amerika ekonomik topluluğu Mercosur 20 yıldır süregelen müzakerelerin ardından büyük bir ticaret anlaşması sağladılar.

AB Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker bu anlaşmanın AB tarihinin en büyük anlaşması olduğunu, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının hız kazandığı böyle bir dönemde “kurallara bağlı ekonomi”ye tabi olduklarını gösteren bir sembol olduğunu söyledi.

Brezilya başkanı Jair Bolsonaro bunun “tarihi” ve “tüm zamanların en önemli ticaret anlaşmalarından biri” olduğunu söyledi.

Mercosur topluluğunu oluşturan ülkeler Arjantin, Brezilya, Uruguay ve Paraguay.
Venezuela da üyeler arasında fakat 2016 senesinde topluluğun temel standartlarını karşılayamadığı gerekçesiyle üyeliği askıya alındı.

Anlaşmanın amacı taraflar arasındaki ticaret vergilerini kısmak veya tamamen ortadan kaldırmak. İki tarafın şirketlerinin ihracatını arttırırken ithal ürünlerin fiyatları düşülerek tüketiciler tarafından daha ucuz alınması sağlanacak. 800 milyon tüketiciyi kapsayan mallar ve hizmetleri pazarı oluştururken nüfus bağlamında da dünyanın en büyüğü olacak.

İki taraf müzakereler 1999 senesinde başladı fakat başkan Trump’ın 2016’da seçilmesinden sonra hızlandı. Hızlanmasının sebebi de ABD ve AB’nin kendi aralarında yaptıkları müzakerelerin donmasından kaynaklıydı. AB aynı zamanda Kanada, Meksika ve Japonya ile de ticaret anlaşmaları imzaladı. AB Ticaret Temsilcisi Cecilia Malmström, AB’nin Mercosur ile vardığı anlaşmada ek vergilerden kalan birikimlerin Japonya ile yapılan anlaşmanınkinden dört kat daha fazla olacağını belirtti.

Güney Amerika iş dünyası muhabiri Daniel Gallas’ın analize göre özgür ticaret küresel anlamda böyle bir büyük saldırı altındayken bu derece karmaşık bir ticaret anlaşmasını bir sonuca bağlamak küçümsenecek bir adım değil. Görünüşe göre Brexit’in yanında Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları korumacılıkta yükselişe işaret ediyor.

Anlaşma, Avrupalıların Brezilya gibi dünyanın en kapalı ekonomilerinden birine sahip olan ülkelerle nasıl iş yapacaklarını önemli ölçüde değiştirecek. Yüksek vergiler, Avrupalı firmaları ulusal ekonomilere karşı her zaman için dezavantajlı pozisyona düşürdü. Benzer şekilde Güney Amerikalı çiftçiler de Avrupa yiyecek pazarına erişim kazanacaklar.

Avrupalılar ve Güney Amerikalıların bu anlaşmayı kapatmaları için dar bir pencereleri vardı çünkü bu senenin sonunda Arjantin’de yapılacak olan seçimler dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi Arjantin’deki durumun da serbest ticarete karşı olan bakışı değiştirebilir.

Anlaşma neleri içeriyor?

Hali hazırda, Reuters’ın bir raporuna göre AB Mercosur’un en büyük ticaret ve yatırım partneri. Malların ticaretinde ise ikinci sırada geliyor. AB endüstriyel ürünler ve arabalar satan şu anda da %35 vergiye tabi olan firmaların pazara erişimini amaçlarken firmaları aynı zamanda Mercosur ülkelerindeki kamu sözleşmelerinde de rekabetçi kılmak istiyor.

Mercosur ise et, şeker, kümes hayvanı ve diğer çiftlik ürünlerini satmayı hedefliyor. Bir açıklamada Brezilya et, şeker ve etil alkol üreticilerinin tarife kotalarıyla Avrupa pazarına daha büyük bir erişim kazanacaklarını belirtti. 

 

Tolga Uslu – Yardımcı Politika Editörü

 

Kaynak