AB Uzmanları Yapay Zeka Gözetiminin Sınırlandırılmasını Öneriyor

Avrupa Komisyonu’nun yapay zeka üzerinde yüksek düzeyli uzman grubu;  özellikle “faydaları en üst seviyeye çıkarırken riskleri en aza indirgemeyi ve önlemeyi” amaçlayan, yapay zekanın gelişimi ve yayılması ile alakalı ikinci bir rapor yayımladı.

Rapor dört alana odaklanan 33 öneri içeriyor: Genel toplum, özel sektör, kamu sektörü ve akademi.

Avrupa Birliği yakın zamanda, “Güvenilir Yapay Zeka” kavramını kullanarak tek bir Avrupa pazarını içeren bazı hedeflere ulaşmayı amaçlıyor. Bununla birlikte bu tür bir hedef “yasal, etik ve yapay zekanın olanak sağladığı sağlam amaçlar ve hizmetler” için üye devletler arasında tamamlayıcı bir mevzuat gerektiriyor.

Bu önerilere ek olarak raporda, insanlar ve toplum için özel korumalar da tanımlanıyor. Büyük ölçüde yapay zekaya dayanan “Güvenli Toplum”a hükümetin duyduğu ilgiye rağmen;  rapor, bireylerin kitlesel gözetimini hesaba katacak şekilde dikkatli olmaya sevk ediyor. Bireysel mahremiyet ve özgürlüklerin korunması gerektiğini belirtiyor.

Rapor aynı zamanda; teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle yapay zeka sistemi dağıtıcılarının, sistemin gerçekte insan olmadığını ortaya çıkaran zorunlu bir tanımlama sisteminin uygulanmasını öneriyor.

Modern dünyanın günlük yaşantısında yapay zekanın daha da yerleşik bir hal alması şeffaflık endişesini devam edecek gibi gözüküyor. Yapay zeka alanında yüksek düzey uzman grubu yine de, etik kuralların erken uygulanmasının kötüye kullanımların önlenmesine yardımcı olacağından emin.

Selman Bircan – Yardımcı Hukuki İçerik Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı