AB’nin Tartışmalı Telif Hakkı Reformunu Kabul Eden İlk Ülke Fransa Oldu

Edanaz Aksoy – Yardımcı Politika Editörü

Editörün notu: Tartışmalı Telif Hakkı Yasa Pakedi Avrupa Parlamento’sunun oy çokluğuyla veto ettmesi nedeyiyle 12 Eylül’de yeniden oylanacak.

Fransa, Mart ayında Avrupa Parlamentosu tarafından geçen ve medyanın, Facebook ve Google gibi teknoloji devleri tarafından orijinal içerikleri için ödeme almasını sağlayan telif hakkı reformunu kabul eden ilk ülke oldu.

Bu da çevrimiçi platformların Fransız yayıncılarla lisans anlaşması yapmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Herhangi bir anlaşma sağlanamazsa Fransa hükümeti araya girerek anlaşmaya yoluna gidecek. 

Avrupa Komisyonu reformun amacının ülkenin kültürel mirasını korumak ve yayıncıların ve sanatçıların ileri gelen teknoloji devlerinden ücretlerini almalarını sağlamak olduğunu söylüyor.

Kültür Bakanı Franck Riester, yeni reformun salı günü Fransa parlamentosu tarafından onaylanmasının ardından “AB direktifini ulusal yasalara uyarlayan ilk ülke olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

 “Kabul edilen reform demokrasimizin, bağımsız ve özgür bir basının hayatta kalması için kesinlikle gerekli.”  diyerek eklemede bulundu. 

İlk olarak 2016 yılında teklif edilen tasarı Google ve internet aktivistlerinin, bu yasanın çevrimiçi fikir alışverişine bir  tehdit oluşturabileceği iddiasıyla tartışmaları tetiklemişti.

Ancak sanatçılar ve yayıncılar, içeriklerini dağıtmalarına izin veren platformlardan gelir elde etmek istedikleri için çevrimiçi revizyona olan desteklerini dile getirdiler.

Açıklamada bulunan Avrupa Gazetesi Yayıncılar Birliği Başkanı Carlo Perrone Fransa’nın reformu benimseme kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti:

“Fransa, basın yayıncılarının pazarlık pozisyonunu geliştirme aşamasında somut araçlar sunan basın yayıncılar için hakkın kullanılmasında yol gösterici oluyor.”

AB telif hakkı yönergesinin gelecek yıl nisan ayına kadar tüm üye devletler tarafından kabul edilmesi kararlaştırıldı. 

Kaynak

Görsel Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir