Almanya, Silahlı Kuvvetlerinin Kapasitesini Arttırmayı Planlıyor

Almanya,  yıllar boyunca süren yatırımdan sonra askeri kapasitesini 200.000 personele çıkarabilir. Almanya’nın savunma kapasitesini geliştirme çabalarının kapsamlı bir bölümünü, hükümetin personel gücü üzerindeki baskı oluşturmaktadır.

Berlin’in on yıllarca süren ihmalkarlığından sonra ordusunu yeniden inşa etmeye kendini adadığının sinyallerini vermektedir. Bu doğrultuda, 2025 yılına kadar Almanya silahlı kuvvetlerini 200.000’den fazla asker ile güçlendirmeyi planlıyor.

Planlanan artışla birlikte, Savunma Bakanlığı tarafından geçen perşembe günü açıklandı ve tam zamanlı profesyonel askerlerin sayısının şu anda 172.000’den 186.000’e arttırılması öngörülüyor. Yedek askerler ve gönüllüler de dahil olmak üzere askeri gücünü 203.000 askere çıkarılması bekleniyor. 2011 yılından beri Bundeswehr’in (Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri) kapasitesi bu kadar genişlememişti.

Hükümet tarafından personel gücüne uygulanan baskının sebebi,  Almanya’nın savunma kapasitesini geliştirme çabaları ve Berlin’i askeri meselelere, ağırlığını koymakla suçlayan yurtdışı ve yurtiçi eleştirmenlere cevap niteliği taşımaktadır.

ABD başkanı Donald Trump, NATO’nun 2014’teki zirvesinde belirlediği hedef olarak Almanya’nın savunma harcamalarını GSYİH’nin yüzde 2’sine çıkarma konusundaki başarısızlığını defalarca öne sürdü. Ancak Berlin’in savunma harcamalarının yanı sıra kilit silah sistemlerinin zar zor çalıştığını ve askerlerin göze çarpan önemli bir ekipman yetersizliği ile uğraşmak zorunda kaldıklarını belirten zarar verici raporların ardından evde yoğun bir inceleme ile karşı karşıya kaldı.

Mevcut bütçe planlamasına göre Almanya’nın askeri harcamaları geçen yıl 37 milyar euro  iken 2022’de 44 milyar euro’ya çıkarılacaktır. Hükümet, savunma bütçesini 2024’e kadar GSYİH’nin % 1.5’ine yükseltmeyi taahhüt ediyor.

Perşembe günü bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, Bundeswehr’in (Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri) özellikle toplu savunma alanında artan sorumluluklarını yerine getirmek için ilave birliklere ihtiyacı olduğunu belirtmiştir.

Bakanlık Almanya’nın NATO içerisinde Doğu Avrupa’ya yönelik olarak hızlı hareket edebilmesinin yanı sıra Berlin’in AB bünyesindeki PESCO (Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması) olarak da bilinen savunma işbirliği için öncü bir rol oynama taahhüdüne de dikkat çekmiştir. Daha fazla personel gerektiren diğer sorunlar arasında Bundeswehr’in dijitalleştirilmesi ve silahlı kuvvetlerinin siber savaş birimlerinin genişletilmesi ihtiyacı da bulunmaktadır.

Almanya Federal Parlamentosu’nun Silahlı Kuvvetler Komisyon üyesi Hans Peter Bartels, planlanan artışın öncelikli hedefinin yıllarca süren yatırımın ürünü olan Bundeswehr’in içerisindeki  ‘’ içi boş yapıların doldurulması ‘’ olduğunu söyledi.

Lakin Almanya’da işe yakın bir dönemde doğru personeli bulmanın kolay olmayacağı konusunda uyardı. Hans Peter Bartels ‘’Bu pozisyonların gerçekten doldurulabilir olup olmadığını görmek zorunda kalacağız.‘’ dedi. Bakanlığın da belirttiği gibi, demografik eğilim elverişli bulunmamakla birlikte kohortlar (yaşıt insanların içerisinde bulunduğu bir grup insan topluluğu) küçülmektedir ve yetenekli insanlar arasındaki yarış git gide zorlaşmaktadır.

Geçtiğimiz 25 yıl içerisinde Alman birliklerinin sayısı belirgin bir şekilde azalmıştır. 1990 yılında 500.000 personele 2015 yılında ise 168.000 personel seviyesine düşmüştür. Personel sayısında yaşanan düşüş her şeyden önce Sovyetler Birliği ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Avrupa’da oluşan yeni siyasi duruma tepki olarak meydana gelmiştir.

Lakin Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesi üzerine Alman politika yapıcılarının yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmelerine sebep oldu ve o zamandan beri Berlin savunma harcamalarını ve askeri hazırlıklarını güçlendirmeye çalışılmaktadır. Buna ek, kamuoyunun fikirleri de değişmektedir. Halkın savunma harcamaları artması yönündeki görüşü 2017 yılında sadece % 32 iken, bu hafta Körber Vakfı tarafından yayınlanan ankete göre katılanların yüzde 43’ü daha fazla savunma harcaması yapılması gerektiği belirtmişlerdir.

Bartels, ‘’Bugünlerde nüfusun çoğunluğu Rusya’dan gelebilecek bir tehdit olduğunu düşünüyor.  İnsanlar Bundeswehr’in daha donanımlı olması gerektiğinin kabul etmektedir.’’ dedi.

Kaynak: https://www.ft.com/content/5d79501a-f3e5-11e8-ae55-df4bf40f9d0d

Haber Çevirisi – Rabia Güngörsen