Almanya Tartışmalı Yeni Göç Yasasını Kabul Etti

Politika paketi hem başarısız olan sığınmacıların sınır dışı edilmesine hem de göçmenlerin işgücü piyasasına geçişine olanak sağlıyor.

Almanya, ülkenin sığınmacı ve göçmen politikasında önemli değişiklikler getiren kanun tasarı paketini şiddetli tartışmalarla birlikte kabul etti.

Bu pakette başarısız sığınmacıların sınır dışı edilmesine olanak sağlayan ve polis ve göç otoritelerinin yetkilerini genişleten Geordnete-Rückkehr-Gesetz – veya “Düzenli İade Yasası” da denilen kanun da yer aldı.

Yeni kanunun amacı, tasarı metnine göre, başarılı olan sınırdışı kararlarının oranını önemli ölçüde arttırmaktır. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 2015’ten beri planlanan 188.000 sınırdışı kararının yaklaşık olarak yarısı başarısızlıkla sonuçlandı ya da uygulanamadı. 

Bunula birlikte politika paketi, nitelikli göçmenlerin Almanya’nın işgücü piyasasına erişimini kolaylaştıracak tedbirleri de içeriyor. Örneğin, geçen yazdan önce Almanya’ya varan sığınmacı statüsüne sahip olmayan göçmenler, iş bulma ve Almanca öğrenme şartıyla, ülkede kalma şansına erişebilecekler. Ayrıca bu paket, Alman işverenlerin Avrupa Birliği vatandaşı olmayan nitelikli göçmenleri işe almaları için Alman vatandaşı ya da Avrupa Birliği vatandaşı olan bir işçi bulamadıklarını kanıtlama şartını içeren önceki kanunları ilga etmiştir.

Paket, özellikle sınırdışı etme ile ilgili kanunlar nedeniyle tartışmalıydı ve Almanya’nın göç konusundaki siyasi görünümünün bölünmüş olarak kalacağının altını çizen şiddetli bir münakaşaya neden oldu. 

Alman Federal Meclisi’ndeki tartışmanın öncesinde Yeşiller ve aşırı sol Die Linke partisi sığınmacıların haklarını ihlal ettiğini ve meclis tarafından gündemden çıkarıldığını söyledikleri yasa paketi için yapılacak oylamayı kaldırmayı deneyip, başarısız oldular.

Merkel’in Hristiyan Demokratlarının Bavyeralı kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği’nden İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bu kanunların başarısız olmuş sığınmacıların sınırdışı edilmesini sağlama almak için gerekli olduğu konusunda ısrarcıydı.

‘’Bu, göç politikamızın dönüm noktasıdır.’’ diyen Seehofer, gözlerinde bu göç paketinin insanlığa ve düzene saygılı bir dizi kural yarattığını da sözlerine ekledi. Yabancı nitelikli işçilere Alman işgücü piyasasına daha iyi bir erişim bahşetmenin öneminin de altını çizdi.

Die Linke üyesi olan Ulla Jelpke, yeni yasayı ‘’Zalimlik Kataloğu’’ olarak nitelendirdi ve ırkçılara yaranmaya çalışmakla aynı şey olduğunu söyledi. Die Linke genel sekreteri Jörg Schindler, politika paketinin ‘’Anayasaya Aykırı’’ olduğunu söyledi.

Yeşiller’den Filiz Polat bunun ‘’Demokrasi İçin Karanlık Bir Gün’’ olduğundan söz etti ve yasanın bu haliyle Almanya Anayasası’na uyumlu olmayacağına yönelik bir eleştiri de yöneltti.

Bu arada, aşırı sağ Almanya İçin Alternatif Partisi’nden Gottfried Curio, ‘’Eğer sınırdışı kararları başarısızlıkla sonuçlandıysa belki de sınırları korumalıyız’’ dedi.

Almanya’daki Handelsblatt gazetesinde yayınlanan gazeteyi temsil eden başyazıdaki görüşe karşıt görüşlü bir yazıda eski Alman Sosyal Demokrat lideri Sigmar Gabriel, daha güçlü bir sığınmacı politikasını desteklediğini ifade etti. Anketlerde tepetaklak olan ve kendini savaş sonrası tarihinin en kötü krizinde bulan partisini, sosyal demokratların göçmenlere daha sert bir politika sergileyen kampanyasıyla genel seçimleri kazandığı Danimarka’yı örnek göstererek cesaretlendirdi.

Sigmar Gabriel: ‘’Mette Frederiksen gösterdi ki, eğer sosyalistler net bir politikaya dayanırsa seçim kazanabilir. Alman yoldaşlar ise bunun çok uzağında.’’

Sosyal Demokratların düşüşü, Alman Sosyal Demokratların Merkel’in Hristiyan Demokratlarının küçük ortağı olduğu zayıf koalisyon hükümetinin varlığının sürdürülebilirliğine ilişkin birtakım sorular ortaya çıkardı. Son zamanlarda yapılan bir ankete göre Almanların çoğunluğu erken seçim çağrısının lehte olacağını düşünüyor. Ancak Hristiyan Demokratlardan Thorsten Frei, partisinin Alman Sosyal Demokratlarla olan koalisyonunun tehlikede olmadığını söyledi ve kabul edilen göç paketinin ‘’Büyük koalisyonun harekete geçme yeteneğinin kanıtı’’ olduğunu sözlerine ekledi.

İade Kanunu 372 kabul 159 red 111 çekimser oyla, İşgücü Piyasasına Erişim Kanunu 369 kabul 257 red oyuyla kabul edildi.

Selman Bircan – Yardımcı Hukuki İçerik Editörü

Kaynak