Altın Şafak Vakası : Suç örgütü için kriz zamanı

HABER (Çeviri)

Üç üyeli Atina Temyiz Mahkemesi başkanı Maria Lepenioti, sabah saat 11: 00’de Altın Şafak lideri Nikos Michaloliakos’un, parlamento grubunu oluşturan liderlerinin ve diğer sanıkların suçlu olup olmadığına dair kararı açıkladı.

 

“Cinayet hiyerarşik gelişim için bir nitelik olduğunda Altın Şafak nasıl bir organizasyondur?”

 

Toplam 68 sanıktan (başlangıçta 69, Antonios Boletis vefat ettiğinden) 65’i – diğer şeylerin yanı sıra – bir suç örgütüne üye olmakla suçlanıyor. Hepsi eski Altın Şafak milletvekilleri ve liderleri Nikos Michaloliakos olan 18 kişi, yedisi ateşli silah bulundurmakla suçlanan bir suç örgütünü yönetmekle suçlanıyor. Suç örgütüyle ilgili temel suçla yalnızca üç sanık karşı karşıya değil.

 

Mahkeme bugün iddianamenin her eylemi için sanığın suçlu olup olmadığına karar veriyor.

 

Suç örgütüne ek olarak üç suç daha bekleniyor: Eylül 2013’te Pavlos Fyssas’ın öldürülmesi, Eylül 2013’te PAME sendikacılarının suikast girişimi ve 2012 yılında Abugi’ye suikast girişimi.

 

“Sonun başlangıcı”

18 Eylül 2013’ün ilk dakikalarında Pavlos Fyssas, George Roupakias’ın bıçağıyla soğukkanlılıkla ve kamuoyunun gözü önünde öldürüldü. Görgü tanıklarından, orada bulunan polis memurlarının sinyal ve yayınlarından, EKAB’a yapılan aramalardan, kameralardan ve diğer görsel-işitsel materyallerden, Pavlos Fyssas’a cinayetten önce, saldırı taburu olarak tanımlanan bir grup kişi tarafından defalarca saldırıya uğradığı anlaşılıyor.

Kaynak: INTIME / KAPANTAIS DIMITRIS

 

Fyssa cinayeti – toplumsal öfkeye ek olarak – yetkililerin tepkisini ateşledi ve iki yıl süren cezai soruşturmanın ardından 69 kişinin mahkemeye sevk edilmesiyle sonuçlandı. Yargıçların mantığı, Altın Şafak’ın Nazi tipi bir oluşum, siyasi parti kisvesi altında faaliyet gösteren bir suç örgütü olmasıdır.

 

Dava 20 Nisan 2015’te başlıyor ve ilk gerçekler kamuoyuna açıklanırken aynı yılın 17 Eylül’ünde Nikos Michaloliakos cinayetin siyasi sorumluluğunu üstleniyor. Yunan tarihinde ilk kez bir siyasi lider kasıtlı cinayet için siyasi sorumluluk üstlendi.

 

Adli Mimari araştırma merkezi, Fyssas ailesi ve hukuk davası avukatları tarafından dava dosyasında bulunan görsel-işitsel materyalin teknik incelemesini yürütmek üzere davet edilir. Duruşma, cinayetin tam programı ve ilgili kişilerin (mağdur, failler ve polis) ilgili konumu için dokümantasyon çalışmasını sunar ve saldırının organize doğasını doğrular.

 

Gazeteci Dimitris Psarras’ın mahkemeye sunduğu Altın Şafak tüzüğünde “Önderin Prensibi” adında özel bir bölüm olduğunu belirtmekte fayda var: Her şeye kendisi karar verir ve onu kontrol eder, ve kim itaat etmezse ona göre organizasyon dışı bırakılır.

 

 

Savcının teklifi

Savcının önerisinin gerekçesine göre, dava dosyasında yer alan suçların hiçbiri – 2008’den Pavlos Fyssas’ın öldürülmesine kadar olan Chrysi Avgi’nin eylemiyle ilgili – Chrysi Avgi liderliğinden alınan bir emir üzerine merkezi bir planla gerçekleştirilmedi. Çeşitli nedenlerle parti üyeleri ve üyesi olmayanların “bireysel olayları”da vardır .

 

Savcı Adamantia, bir suç örgütüne üye olma ve onu yönetme suçlamalarından tüm Altın Şafak liderliğinin beraatini teklif etti.

 

Özellikle, Pavlos Fyssas’ı aldatarak cinayetten yalnızca Giorgos Roupakias’ın suçunu ve cinayet ve basit sinerji ile doğrudan suç ortaklığı suçlarından geri kalan 17 sanığın beraatini talep etti.

Kaynak: INDIME

 

Mısırlı balıkçıların öldürülmeye teşebbüsüyle ilgili olarak, suçlamanın birlikte ağır bedensel zarara dönüştürülmesi çağrısında bulundu ve “faillerin ölümcül bir niyeti olsaydı, bunu gerçekleştireceklerdi, faillerin suç sonucunu farklı şekilde planlamaya özen göstereceklerini” tahmin etti.

 

PAME yöneticilerinin öldürülmeye teşebbüsüyle ilgili olarak, suçlamanın tehlikeli ve basit bir bedensel yaralanmaya, yani bir kabahate dönüştürülmesini talep etti ve “sanık için gerekli cinayet aldatmacası olmadığını” tahmin etti.

 

Kyriakos Antonakopoulos, Ioannis Kastrinos ve Christos Antonios Hatzidakis KKE üyelerini öldürmeye teşebbüsle suçlandı.

 

Markos Eugenikos, Thomas Marias, Dimitris Agriogiannis ve Konstantinos Papadopoulos, Abuzid Ebarak’ın suikast girişimine ve Mısırlı balıkçılara yönelik saldırıya sevk edildi.

 

Karar nasıl okunacak

 

Mahkeme muhtemelen her dava için suçluluk kararını ayrı ayrı okuyacaktır; önce Pavlos Fyssas’ın öldürülmesi, ikincisi Mısırlı balıkçılara yapılan saldırı, üçüncüsü PAME’e yapılan saldırı ve ardından suç örgütü ve yönetimi ile.

 

Bu sırayla, davalar delil sürecinde incelenmiştir. Böylece, her davanın sanıklarından her biri için suçlu olup olmadığına ilişkin kararını ve kendisine atfettiği suçlamayı açıklayacaktır.

 

Azınlık durumunda (2’ye 1) mahkeme, meslektaşlarının takdirine bağlı olarak azınlıkta oy kullanan üyenin ifade ettiği görüşü de açıklayacaktır.

 

Suçlu kararın açıklanmasının ardından, suçlu bulunan sanığın savunması, hafifletici nedenlerin tanınmasını talep etmek için söz alacak. Toplamda, sonunda duruşmada söz alan avukatlar, başta belirtilen yaklaşık 100 avukatın 45’iydi. “Hafifletme savaşı”, hükümlülerin kaderini belirlediği için her sanığın savunucuları için en önemlilerinden biridir. Bunun, mahkemede talep edilecek hafifletici koşullar için savunma pozisyonlarının geliştirilmesi için yeterli zaman vermesi beklenmektedir.

 

Hukuk Davasının kararın hiçbir aşamasında söz hakkı yoktur.

 

Davanın Mağdurları  İster Yargıtay çevresinde, İster Yunanistan içinde ve dışında başka bir yerde, “masum değiller” sloganı taşıyan pankartlar tutan binlerce vatandaş, her ceza davasında ortaya atılan soruya en temel cevabını Adalet’ten birkaç saat içinde alacak: Masum veya Suçlu.

 

Mahkeme bireyleri yargılayacak ve her birinin sorumluluğunu yasal olarak değerlendirecektir. Kararının yanı sıra, sanıkların savcının da söylediği gibi özerk ve bireysel olarak mı yoksa “aşırı söz ve eylemlerle ifade edilen hoşgörüsüz, şiddetli, Nazi formu ve mekanizma yapısının” dişlileri “olarak mı hareket ettiğine dair bir cevap verecek. . Yargıçların bu konudaki algısına göre, bireylerin kaderi, ilk olarak, suçlamaya göre Fyssa, Mısırlılar ve PAME’nin yanı sıra düzinelerce diğer davalarda “vitesleri” harekete geçiren Nikos Michaloliakos ile yargılanacak.

 

Bugün mahkeme, kurumsal rolüyle, Altın Şafak vakasında, bir emrin veya onayın kendi kendine silahlandırıldığı yasal olarak yapılandırılmış bir suç örgütünün olup olmadığını veya bazı kişilerin gönüllü ve bağımsız hareket edip etmediğini yanıtlamaktadır.

Çeviri: Didem ŞİMŞEK | EUROPolitika Dergisi Editör Yardımcısı

Photo: Φωτογραφία αρχείου / Στιγμιότυπο από την απολογία του αρχηγού της Χρυσής Αυγής, Νίκου ΜιχαλολιάκουAP Photo/Petros Giannakouris

Orijinal Makale: Δίκη Χρυσής Αυγής: Η ώρα της κρίσης για την εγκληματική οργάνωση