“Altın Vize” Skandalı: Kıbrıs Parlamentosu Başkanı İstifa Etti

Kıbrıs Parlamento Başkanı Dimitris Syllouris, “Altın Vize” skandalıyla ilgili  ifşalarının ardından  istifa etti.

 

HABER (ÇEVİRİ) 

“Daha önce yaptığım bir açıklamada, Devlet tarafından yürütülen soruşturmalar tamamlanana kadar Parlamento  Başkanlığı görevinden istifa etmeyeceğimi belirtmiştim. Ayrıca Phileleftheros tarafından yayınlanan bugünkü yazılı açıklamasında Bay Syllouris, soruşturmalar tamamlandıktan sonra ne yapacağım konusunda karar verdiğimi zaten not etmiştim. ”

Yine de Sayın Syllouris, “Parlamento Başkanlığı görevinde kalışımın yanlış yorumlandığını görüyorum” diye devam ediyor.

“Bu yanlış yorum ve bazılarının kendi siyasi hedefleri ve planları için tüm meseleden yararlanma arzusunun yanı sıra Yasama Meclisinin işlevsizliğine ilişkin bahaneler, Beni hem Parlamento Başkanlığından hem de Parlamento ofisinden istifamı sunma kararına götürdüler.

“Yasayı hiçbir şekilde ihlal etmediğim inancını sürdürüyorum. İstifamla, bazı insanlar  Parlamento  Başkanlığı makamındaki  varlığımın , Parlamentonun düzenli  işleyişine  herhangi bir şekilde  müdahale ettiği  bahanesi, ” yapmayı asla düşünmeyeceğim bir şey.”

Son olarak “Yetkili makamların, suç işleme  ve anayasal haklarımın ihlali ile ilgili olarak daha önce Başsavcıya sunduğum şikayetler de dahil olmak üzere, çözülmemiş  tüm konuları en kısa sürede incelemeye devam etmelerini umuyorum, böylece kimin gerçekten işin içinde olduğunu ve kimin olmadığı gösterilcek.

Altın Vizeliler

Kıbrıs Parlamentosu Başkanı’nın kara para aklamaktan mahkum olan bir Çinli’nin vatandaşlığa alınmasını müzakere ediyor gibi göründüğü Al Jazeera televizyon ağı tarafından yayınlanan video, Kıbrıs halkının tepkisine yol açtı .

Ayrıca  videoda eski AKEL milletvekili Christakis Tziovannis ve avukat Andreas Pittatzis’in Kıbrıs vatandaşlığı alma prosedürlerini kolaylaştırmak için de bilgi verdikleri görülüyor.

Kanalın iki gazetecisi potansiyel yatırımcıları taklit ederek Parlamento Başkanı’nın konuyla ilgili gizlilik talebinde bulunduğunu kaydetti, diğer ikisinin sözleri ise “bunlar Kıbrıs’ta oluyor” gibi ifadelerle  benzer tarzda hareket ediyor ve “Burası Kıbrıs”.

Vatandaşlar,  Adalet  için ve Kıbrıs’taki yolsuzluğun sona ermesi talebiyle Parlamento önünde bir protesto düzenledi. Aynı zamanda, iki gün önce Başpiskopos  Kültür Merkezi’ndeki “Polykarpos Giorkatzis” vakfının kitap tanıtım etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gazetecilerden kendisine soru sormamasını talep ettiği bir video internette dolaşıyor .

Çeviri: Didem ŞİMŞEK | EUROPolitika Dergisi Editör Yardımcısı

Photo: INTIME / TZAMAROS PANAGIOTIS

Orijinal Makale: (CNN) Σκάνδαλο «χρυσών διαβατηρίων»: Παραιτήθηκε ο πρόεδρος της κυπριακής Bουλής