Avrupa Adalet Divanı: Facebook’un ‘Beğen’ Butonunu Kullanan Siteler, Kullanıcı Verilerinden Sorumlu Olacak

Okan Vatansever – Politika Editörü

Avrupa Adalet Divanı, 30 Temmuz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook’un “Beğen” butonunu web sitelerine yerleştiren şirketlerin, bloğun veri gizliliği yasalarına uygun olarak kişisel bilgilerini ABD sosyal ağına aktarmak için kullanıcıların rızasını araması gerektiğine hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Facebook’un “Beğen” düğmesini web sitelerine yerleştiren şirketlerin, bloğun veri gizliliği yasalarına uygun olarak kişisel bilgilerini ABD’nin sosyal ağına aktarmak için kullanıcıların rızasını araması gerekiyor.

Avrupa Adalet Divanı kararına göre, Facebook “beğen” butonunu içeren ve sayfalarına bağlantı veren bir site de kullanıcı verilerini ABD web devi Facebook’a gönderiyor.

Mahkeme, “Veri aktarımının, ziyaretçilerin farkında olmadan ve Facebook’un üyesi olup olmadığına bakılmaksızın “Beğen” düğmesine tıklayıp tıklatmadığına bakılıyor” dedi.

Bu nedenle, AB veri koruma kanunu uyarınca, bir Avrupa şirketi ve ABD platformu, veri toplama konusunda ve bunları Facebook’un İrlanda’da ki yan kuruluşuna göndermekten ortak sorumludur.

Şirketler bu nedenle Facebook’un yaptıklarından sorumlu olmadıklarını belirtmekle birlikte, kullanıcıların uyarılmaları ve toplanan verilerinin onaylanmaları istemelidir.

Avrupa Tüketici Örgütü’nden Monique Goyens, “Bu durumun sonucu olarak, web sitelerine bu “beğen” düğmesini ekleyen şirketler artık Facebook’un arkasına saklanamıyor” dedi.

Ayrıca Goyens, “Bu nedenle karar, internet kullanıcılarının her zaman hangi verilerin toplandığı ve web siteleri tarafından nasıl kullanıldığı hakkında bilgi alma hakkının altını çiziyor” dedi.

Dava, bir Alman tüketici koruma ajansı tarafından, alışveriş yapanların mallarını duyurmalarını teşvik etmek için bir Facebook düğmesi içeren çevrimiçi giysi sitesi Fashion ID’ye karşı açıldı.

Alman ticaret federasyonu olan Bitkom, Alman ticaret şirketleri için verilen bu kararı eleştirerek, tüketicilerin korunmasını arttırmadan firmalara yüklü bürokrasiyi yığacağını söyledi.

Bitkom yetkilisi Bernard Rohleder, “Divan kararı ile küçük seyahat bloglarından çevrimiçi alışveriş sitelerine ve büyük yayıncıların portallarına kadar binlerce web sitesi operatörüne büyük sorumluluk yüklüyor” dedi.

Rohleder, kararın Facebook’un ötesine geçeceği ve birçok firmanın web üzerindeki erişimini genişletmesi için önemli olan tüm sosyal medya eklentilerini etkileyeceği konusunda uyardı.

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı