Avrupa Birliği Siber Saldırılara Hazırlanmak İçin Savaş Oyunları Yürütecek

Yaşanan bir dizi hekleme hadisesinin ardından bakanlar kurgusal senaryolara sokulacak.

Avrupa hükümetlerini alarma geçiren bir dizi olaya cevaben Avrupa Birliği; Rusya ve Çin’in siber saldırılarına karşı hazırlanmak için savaş oyunları yürütecek.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, müdahil olma sıklığında görülen artışın 28 AB üyesi ülkeden bir tepki gerektirdiğini söyledi. Temmuz ve eylül aylarında yapılacak Helsinki toplantıları boyunca AB içişleri ve maliye bakanlarından kurgusal senaryoları yönetmeleri istenecek.

1 Temmuz’da dönem başkanlığını devralacak olan Finlandiya, geçen ekim ayında Norveç’te Finli kuvvetlerin katıldığı NATO askeri tatbikatında GPS sinyallerinin engellenmesinden Rusya’nın sorumlu olduğuna inanıyor. 

Kremlin aynı zamanda Uluslararası Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün genel merkezine Hollanda askeri istihbaratı tarafından en nihayetinde engellenen siber saldırı girişiminde bulunmaktan da suçlanıyor.

Çin’in Devlet Güvenliği Bakanlığı için çalışan hackerlar bu hafta, fikri mülkiyetleri çalma amacıyla dünyanın en büyük sekiz teknoloji servis sağlayıcılarının ağlarına sızmakla suçlandı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto: “Biz AB’nin ve üye devletlerin kendi önleme ve müdahale etme kapasitelerini güçlendirmesini istiyoruz. Askeri ve sivil otoriteler kriz zamanlarında ancak eğitildiklerini yapabilirler.”

Geçen hafta AB liderleri Brüksel’deki bir zirvede “hibrit ve siber tehditlere karşı eş-güdümlü karşılık” taahhüt ettiler ve Avrupa Komisyonu ve üye devletlerden bloğun dayanıklılığını artırmak ve güvenlik kültürünü iyileştirmek için tedbirler üzerinde çalışmalarını istediler.

Liderler AB kurumlarının gelecekteki liderliği üzerine son iki müzakereyi bilgi sızmasını önlemek amacıyla telefon sinyallerinin kesildiği kısıtlanmış oturumlarda gerçekleştirdiler.

Üst düzey AB yetkilileri, mevcut güvenlik durumu göz önünde bulundurulduğunda devlet ve hükümet başkanlarının bu tarz bir politikayla devam etmesinin olası olduğunu dile getirdiler. 

AB Savunma Bakanları 2017 yılında, bloğun yurtdışındaki askeri görevlerinden birinin üzerinde gerçekleştirilmiş olan simule saldırıya cevap vermek zorunda oldukları ilk siber savaş oyunu oturumuna katıldılar. 

Nisan ayında Finlandiya polisi ülkedeki seçimlerde oylama sonuçlarını yayımlayan bir web sitesine yapılan açık bir siber saldırıyı soruşturduklarını duyurdu. 

Finlandiya, bakanlar toplantılarına başkanlık edeceği ve bloğun yasal programını teşvik edeceği altı aylık dönemde siber güvenliğin önceliklerden birisi olması konusunda teklifte bulundu. 

1995’ten beri bir AB üyesi olan ülke, 830 mil (1,335 km) sınırı paylaştığı Rusya’ya karşı pragmatist bir tavır sergiliyor ve komşusunun teşkil ettiği risklerin şiddetle farkında.

Ülke bir NATO üyesi değilken ve bu durumu değiştirerek Kremlin’i kışkırtma konusunda isteksizken ülkenin birlikleri Balkanlardaki ve Afganistan’daki batı askeri ittifakı ile ortak oldu.

Finlandiya, NATO destekli; ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve İskandinav ülkeleri fonlu Hibrit Tehditlerle Mücadele için Avrupa Mükemmeliyet Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor.

Finlandiya AB İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, bloğun karşı karşıya kaldığı diğer zorluklardan bazılarını belirten bir konuşmasında Birleşik Krallık’ın kendisine hem cevaplar hem de oyunun temel kurallarını belirlemesi gerektiği, 27 AB üyesi ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkinin geleceği üzerine sonuca bağlanmamış sorunların devam ettiğini söyledi.

Hem Rus hem de Çin hükümetleri hackleme ile ilgili tüm suçlamaları istikrarlı bir biçimde reddetti.

Busenur Gültekin – Yardımcı Politika Editörü

Kaynak