Avrupa, IMF Başkanlığı İçin Bir Aday Öne Sürmeyi Kabul Etti

AB Maliye bakanları, 9 Temmuz Salı günü Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürlüğüne Christine Lagarde’i tek aday olarak sunmaya oy birliğiyle karar verdi.

Lagarde, AB liderleri tarafından aday gösterilmesinin üzerine, sonbaharda görevi Mario Draghi’den devralarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bir sonraki Başkanı olacak.

AB’nin 28 maliye bakanı Salı günü görev için Fransız avukatın adaylığını uygun gördü. Ayrıca, Kasım ayından itibaren Lagarde’nin yerini alacak bir sonraki IMF genel müdürünün adaylığını da görüştüler.

Önümüzdeki dönemde ülkesi AB Bakanlar Kuruluna başkanlık eden Finlandiya Maliye Bakanı Mika Lintilä; üye devletlerin “net bir amacı” olduğunu ve bunun da bu iş için sadece tek bir aday bulmak olduğunu belirtti.

Toplantıdan sonra gazetecilere verdiği demeçte, görüşmenin oy birliği ile sonuçlandığını ve Washington merkezli kurum için tek bir isim bulmak üzere Eurogroup başkanı Mário Centeno ile işbirliği yapacağını söyledi.

İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, toplantıdan önce Avrupa’nın çok taraflılığa olan bağlılığını ve Avrupa’nın küresel ekonomideki rolünün anlaşıldığını gösterebilecek bir adayın arkasında bir araya gelmesi ve bu kararın alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Tüm bakanlar, görevin Avrupa’nın elinde kalması gerektiği konusunda anlaştılar. Yazılı olmayan bir kurala göre, IMF başkanlığına Avrupalı adaylar gelirken ABD, Dünya Bankası başkanlığına aday gösteriyor.

ABD’nin adayı David Malpass’ın Dünya Bankası’na başkan olarak seçilmesi, IMF Başkanlığına Avrupalı Lagarde’nin seçilmesinin yolunu açtı.

Ancak diğer bölgelerden adayların da görev için rekabet etmeleri bekleniyor. Kulislerde dolaşan diğer isimler arasında Uluslararası İskan Bankası’nın başında bulunan Meksikalı iktisatçı Agustín Carstens ve eski IMF’nin baş ekonomisti olan Hindistan Merkez Bankası valisi Raghuram Rajan yer alıyordu.

Süreç

Avrupa, atanmış genel müdürlerinin seçimini kolaylaştırmak için ulusal hükümetler arasındaki farklılıkların çaresine bakmak istiyor.

Lintila, “Bu süreç başlayacak ancak henüz net bir yol haritası yok” dedi.

Bu nedenle, Finlandiya Maliye Bakanı ve AB Ekonomi ve Finans Konseyindeki meslektaşları şimdilik isimler hakkında spekülasyon yapmak istemediler.

Kanada, İngiltere ve İrlanda pasaportuna sahip olan İngiltere Merkez Bankası valisi Mark Carney, bu görev için öncülerden biri olarak görülüyor.

Avrupalı adayların uzun listesinde, eski Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ve eski Finlandiya başbakanı Alexander Stubb ile Dünya Bankası CEO’su Kristalina Georgieva da yer alıyor.

Bakanlar, belirli isimler hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söylese de, bazıları yeni Fonun sahip olması gereken özellikleri açıkladı.

Lüksemburg Maliye Bakanı Peter Gramegna, “kriz yönetiminde uluslararası düzeyde iyi bir deneyime sahip” olan bir adayı destekleyeceğini söyledi.

Bu adayın kararında çok fazla ifade edilen ve karmaşık fikirleri basit bir şekilde iletebilen biri olması gerektiğini söyledi. Ayrıca, cinsiyet dengesi AB’nin en üst görevleri için olağanüstü önemliyken, “kişisel tahminin” bu sefer bir erkek olacağını söyledi.

İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calviño, Lagarde’nin halefini seçme sürecinin henüz başlamadığını söyleyerek, prosedür veya potansiyel adaylar hakkında herhangi bir ayrıntı vermeyi reddetti.

Kendisinin aday olup olmadığı hakkında sorulan Calviño, İspanya bakanı olarak “çok mutlu” olduğunu söyledi. Ancak, “bu, şu anda pozisyon almam gereken bir konu değil” diye ekledi.

Okan Vatansever – Politika Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı