Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi Emekliliği Yaklaşırken Daha Cesur

Avrupa Merkez Bankası Başkanı düşük enflasyona karşı olan bloğu korumak için denenmiş stratejisinde ısrar ediyor.

Mario Draghi 8 yıllık görev süresinin bitmesine sadece son 4 ay kala halefinin elini uzun süre bağlayacak en sert politika hareketlerinden birini yapmaya hazırlanıyor.

71 yaşındaki İtalyan’ın son hareketleri AMB’nın mevcut araçlarını ne kadar daha fazla sıkabileceğine ilişkin yasal ve pratik sorular ortaya çıkarsa bile, Avrupa finansal piyasalarını canlandırırken Başkan Trump’ın dikkatini çekiyor. 

Federal Reserve tarafından yansıtılan gevşek para politikasına geçiş, on yıldaki işsizlik oranı en düşük seviyede olan avro bölgesi ekonomisindeki nispi esnekliğe rağmen gerçekleşiyor.

Draghi’nin son üç politika toplantısı- Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında- aniden bir politika kararı için oyundalar. Analistler, AMB’nın 12 Eylül toplantısında veya öncesinde zaten negatif olan faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Bazıları, Draghi’nin, bankanın nicel gevşeme veya QE olarak bilinen 2,6 trilyon Euro tutarındaki tahvil alım programının yeniden başlatılacağını duyurmasını da bekliyor.

Son hamleler Draghi’nin nihai aşamada kazanacağı bir yarış olarak değerlendiriliyor. Avrupalı ​​liderler, AMB’nın görev süreleri yenilenemeyen bir sonraki lideri de dahil olmak üzere, AB’de üst düzey bir dizi işleri elden çıkarmak için pazar günü Brüksel’de buluşacaklar.

Sayın Draghi, politika oluşturma konusunda her zamankinden daha fazla özgürlüğe sahip çünkü AMB’nın zirveye yaklaşma yarışında hız belirleme komitesindeki kilit eleştirmenler sessiz kaldı.

Resmi aday yok ve kararın diğer üst mevkilerin seçiminde yer alan at ticaretinin bir yan ürünü olması bekleniyor. Ancak, Alman Merkez Bankası Şefi Jens Weidmann, eski Finlandiya Merkez Bankası Erkki Liikanen, şu anki başkanı Olli Rehn ve Fransa’nın merkez bankası François Villeroy de Galhau da dahil olmak üzere algılanan ön koşucular da para politikasına farklı yaklaşımlar gösterebilse de Draghi’nin önümüzdeki haftalarda izlediği gevşek para politikalarıyla yıllarca sınırlandı.

AMB’nın 2011 yılında baş ekonomisti olan Juergen Stark, “Her kim olursa olsun, bir sonraki AMB Başkanı’nın manevra alaı çok sınırlı olacak” dedi.

Draghi, harcamaları ve yatırımı zayıflatan çok düşük enflasyona karşı bloğu korumak için büyük ölçekli tahvil alımları ve negatif faiz oranları dahil olmak üzere yeni oluşturulan araçlara yaslanarak yıllarca uyguladığı bir stratejide diretiyor. Bu kez, avro bölgesi uluslararası ticaret gerilimleriyle sarsılıyor ve yatırımcılar gelecek enflasyon seviyesi için belirgin bir şekilde daha temkinliler.

Bir kez daha, ECB yetkilileri, Bay Draghi’nin AMB’nın oran belirleme komitesini harekete geçirip her türlü muhalefetin etkisini azalttığını söylüyor. AMB’nın tahvil alım programlarının 2012 ve 2015’lerde açıklanmasından önce benzer bir oyun planını takip ettiği söyleniyor.

Bu programlara Bay Weidmann tarafından karşı çıkıldı, ancak hiç kimse kamuya açıklık sinyallerine karşı açıkça konuşmadı. Bay Weidmann, merkez bankasını hükümeti finanse etme konumuna getirdiği endişeleri nedeniyle Almanya’da tartışmalı olan tahvil alımına olan muhalefeti bile yumuşattı.

Commerzbank’ın Baş Ekonomisti Joerg Kraemer: “Draghi’nin Ekim ayında emekli olmasına rağmen, hala bu stratejiyi sağlayabilmesi, onun AMB yönetim konseyindeki desteğinin boyutunu açıkça gösteriyor.”

Draghi, görev süresinin zorlu aylarında durumları yanlış tartan ilk AMB başkanı değil. Selefi, Fransız Jean-Claude Trichet, 2011’de iki kez faiz oranlarını yükseltti- şimdi yaygın bir hata olarak kabul edilen eylemler.

Analistler, halefinin oranlarını düşürmesi için daha fazla yer açan Trichet’ in aksine, Draghi’nin zaten tükenmiş araçları tüketerek halefini kısıtladığını söylüyor. AMB’nın kilit faiz oranı, eksi%0,4, Fed’ in yüzde 3 puan altında ve banka 2,5 trilyon avrodan fazla borcun üzerinde duruyor.

Yakın zamana kadar, AMB Aralık ayında QE programını iptal ettikten sonra yüksek faiz oranlarına yöneliyordu. Ancak, oranların artması için zamanlama, uluslararası ticaret gerilimlerinin yoğunlaşması ve Avrupa’nın kilit imalat sektöründe bir durgunluğun tetiklenmesi nedeniyle son aylarda art arda geri çekildi.

Fed yetkilileri, Haziran ayı başında ABD merkez bankasının faiz oranlarını düşürebileceğini belirtmeye başladıkları için Draghi, Litvanya’daki bir basın toplantısında, ancak ekonomi bozulduğunda, faiz indirimi veya yeni tahvil alımı olasılığını artırarak aynı şeyi yaptı. Yatırımcılar soğuk tepki gösterdiler ve bu Euro’yu, dolar karşısında yükseltti.

Bay Draghi, 18 Haziran’da Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen bir AMB konferansında tutum değiştirdi ve ekonomi iyileşse bile AMB’nın politika önyargısını harekete geçirmeden harekete geçmediği sürece birkaç hafta içinde yeni bir uyarının geleceğine işaret etti.

Draghi’yi desteklemeyen bir AMB yönetim kurulu üyesi olan Yves Mersch Cumartesi günü, Euro bölgesi ekonomisinin temel olarak güçlü olduğunu ve “kısa vadeli teşvik yaratma amacıyla düzensiz politika tartışmalarına” karşı temkinli olduğunu savundu. Merkez Bankası’nın uzun vadede güvenilirliğini koruduğunun altını çizdi.

Yine de, Draghi, AMB’nın alabileceği tahvil havuzunu genişletme potansiyeli de dahil olmak üzere yeni bir başkan için aldatıcı olabilecek kararları geliştirerek halefine bir iyilik yapıyor olabilir.

Mevcut kuralları çerçevesinde, AMB herhangi bir hükümetin borcunun% 33’ünden fazlasını satın alamaz, ancak Draghi bu ay bu kuralların değiştirilebileceğini ima etti. Örneğin, limiti% 50’ye çıkarmak, analistlere göre satın almak için 1 trilyon € ek tahvil açabilir.

Brüksel’in bir düşünce kuruluşu olan Bruegel’in yöneticisi Guntram Wolff, “Güçlü bir başkansanız ve AMB kadar önemli bir kurumu yönetiyorsanız, bekleyip görev sürenizin sonuna geldiğinizi söyleyemezsiniz. Avro bölgesine dikkat etmeniz ve gelen verilere tepki vermeniz gerekiyor.” Dedi.

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir