Avrupa’nın En Büyük Freski Paris’te Yapıldı — Ama Görmesi Biraz Zor Olabilir

Dört futbol sahası genişliğindeki Avrupa’nın en büyük freski (duvar resmi) Paris’te yapıldı ama maalesef yerden görme gibi bir şansınız yok.

French duo Ella ve Pitr tarafından oluşturulan sanat eseri, Paris’in güneybatısındaki Para des Expositions’ta bulunan Pavillion 3’un çatısına yapıldı.

2.3 dönüm olan ve Ella ve Pitr’ın bir önceki avrupa fresk rekorunu kıran duvar resmi sadece Pavillon 7’nin çatı katından veya bir drone ile görülebilecek.

Yaşlı bir kadının dalgın bir şekilde çevre yoluna yaslandığı resmin tamamının boyanması on gün sürdü ve çoğunlukla el ile püskürtülerek yapılarak birkaç yüz litre sprey boya kullanıldı.

Art En Ville sorumluluğunda yapılan sanat eseri, şirketin Viparis sitesini yönetmesinden sonra bir modernizasyon projesi olarak görülmüştür.

Bu sanat eseri geçici bir süreliğine var olacak çünkü bina 2022 yılında yıkılacak.

Şirketin genel direktörü Pablo Nakhlé Cerruti: “ Sanatçılar tarafından oluşturulan geçiciliğin değeri hakkındaki sorular, Viparis’in başlattığı modernizasyon çalışmalarının yanı sıra etkinlik endüstrisinde de yankılanıyor.” 

“Ortak paylaşılan bu değerler istisnai bir sanatsal teklif sunmayı mümkün kılıyor ve ilk kez Para des Expositions’ta yapılıyor.”

Beyza Batuk – Yardımcı Kültür ve Sanat Editörü

Kaynak

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir