Avrupa’nın Doğaya İnancınızı Tazeleyecek En Güzel 5 Bahçesi

Bir bahçeden daha yeşil olan çok az şey vardır o halde, neden bu yaz bir soluklanıp Avrupa’nın sunduğu yeşil harikalardan birkaçına göz atmıyoruz. “Forest Bathing” Türkçe adıyla “Orman Banyosu” son zamanlarda epeyce popüler. Bu uygulama dışarıda olmanın yalnızca bizi fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel olarak da yükselttiğini gösteriyor. Her ne kadar çevreci bir şehirde yaşarsak yaşayalım her zaman dışarı çıkıp o yeşil alana gitme isteğimiz olacak.

Avrupa’da ise bu yeşil alan ihtiyacımızı karşılamak için tarihi bahçelerden birine gitmek en iyi seçenek. Her biri farklı iklimlerden gelen, zengin çeşitliliği getiren bitkilerin kendine özgü bir büyüsü de var. Hatta bu bahçelerde sürdürülebilir bahçecilik ve bitki koruması hakkında bir şeyler de öğrenebilirsiniz. En iyisini seçmek haddimize değil ama sizin için hangisi en güzel, ona karar vermeniz için güzel bir liste hazırladık.

1. El Retiro Park, Madrid, İspanya

Image result for el retiro park
El Retiro, Madrid’in ortasında yeşil bir vaha oluşturuyor. Bir zamanlar İspanyol Kraliyeti’nin sahip olduğu bahçe 1767’den beri halka açık. Bahçe, heykeller, galerilerle dolu ve bir dizi etkinliği ev sahipliği yapıyor. Retiro göletinde kürek çekmek için bir bot kiralayabilir veya mükemmel Palacio de Cristal’de bir sanat sergisini ziyaret edebilirsiniz.

2. Kew Gardens, Londra, Birleşik Krallık

Related image
Kew Gardens dünyanın en büyük ve çeşitli bitkilerinin bulunduğu bir bahçe. Londra merkezden ulaşması çok kolay çünkü yalnızca 30 dakika sürüyor. Giriş bileti aldığınızda aynı zamanda tüm bu çeşitli bitkileri herbaryumda ve tohum bankasında korumak için bir katkı da sağlamış oluyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası’nın bir adet 1836’dan kalma serası var. Esasen, bu sera Buckingham Sarayı için tasarlanmış Palm House da bir Viktorya Hazinesi. Bu kocaman sera, birçoğu nadir ve bir kısmı da tükenmek üzere olan şahane tropikal bitkilerle dolu. Pagoda’ya tırmanmak ise Londra’nın nefes kesici manzaralarını sunuyor.


3. Hortus Botannicus, Lieden, Hollanda

Related image

Hortus Botannicus dünyanın en eski botanik bahçelerinden biri. Aslında 17. yüzyılda bir verem salgını sırasında Lieden Üniversitesi’ndeki doktorlar için kurulmuş bir yer. Şimdilerde ise yerel halk ve turistler arasında bayağı ünlü. 6000 farklı bitki var ve Hollanda’daki ilk laleler burada ekilmiş. Bahçenin henüz yenilenmiş olan limonluğu ise çiçekler arasında oturup bir şeyler içebileceğiniz bir kafeye dönüştürülmüş. 

4.Claude Monet Garden, Giverny, Fransa

Related image

Bu bahçe Monet’nin Nilüfer dizisi resimlerine ilham olan yer. İki bölüme ayrılmış durumda; evin önünde renkli, Avrupai tarzda bir bahçe ve dönen bir Japon su bahçesi var. Geniş göletler muazzam köprülerle bağlanmış ve de tüm yaz boyunca açan nilüferlerle bezenmiş. Monet her tarafa sıçrayan renkleri ve daha düzensiz bahçeleri tercih etmiş bu da her resimde olduğu gibi dolup taşan çiçek tarhlarını çok güzel gösteriyor.

5. El-Hamra, Granada, İspanya

Image result for El-Hamra park spain

El-Hamra Arapça’da kırmızı şato anlamına geliyor. Bu, İspanya’nın Müslüman geçmişinden taşıdığı tek iz de değil. Sarayın her bir yeri bolca iç içe geçmiş ve her yüzeyde bulunan döşemelerden oluşuyor. Sarayın dış sınırlarında uzunca bir havuzun etrafında konuşlanmış, çiçeklerle ve bir kasırla çevrelenmiş Palacio de Generalife’deki bahçe bulunuyor. Bu bahçenin şu anda yeryüzünde bulunan Fas tarzı bahçe tasarımı anlamındaki en eski yapı olduğu düşünülüyor. Manzaraya baktığınızda Emir’in neden buraya bir saray yaptırmaya karar verdiğini anlayabilirsiniz. 

Tolga Uslu – Yardımcı Politika Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir