Avrupa’nın Ziyaret Etmeniz Gereken En Küçük 5 Mikro Ülkesi

Tolga Uslu – Yardımcı Politika Editörü

Şu anda Avrupa sınırları içerisinde 50 tane ülke var. Bu rakam, görece küçük bir alan için epeyce fazla. Avrupa’da seyahat ederken her zaman büyük ülkelerin büyük şehirleri baş döndürmüştür. Fransa’da Paris, İspanya’da Barcelona, İtalya’da Venedik ve ünlü Yunan Adaları. Bu kıtada ziyaret edilmesi gereken çok sayıda farklı yer var ve bunları bir kısmı zaman göz ardı ediliyor. Nasıl olabilir? Değil mi?

Her ne kadar Avrupa coğrafi olarak “büyük ülkeler” tarafından domine ediliyor olsa da kardeşlerinin yanında konuşlanmış ufak ülkeleri unutmamak lazım. Tüm Avrupa ülkelerinin yüzde 20’sinden fazlası mikro-devlet yani küçük ülke olarak sınıflandırılıyor bu da bize ziyaret etmemiz için genişçe bir yelpaze sunuyor. Bunlardan birkaçını ve ilgimi çekenleri aşağıya listeledim bazılarını hala ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum. 

1) Vatikan

Roma tarafından çevrelenen Vatikan, Katolik Kilisesi’ne, Sistine Şapel’ine ve Apostolic Sarayı’na ev sahipliği yapıyor. San Pietro Bazilikası’nın merdivenlerini tırmanmayı unutmayın böylece nefes kesici Vatikan’ı ve onu saran İtalya’yı izleyin.

2) San Marino

Bu yüksek ve dağlık minik devlet ise yüksek İtalyan tepelerine konumlanmış durumda ve de dünyanın en eski cumhuriyetlerinden birisi. 30.000 kişiyi biraz aşan nüfusuyla San Marino keşfetmek için huzurlu bir mikro ülke. Guaita ve Palazzo Publico’yu görmeyi unutmayın! Tıpkı Vatikan gibi, San Marino da AB üyesi değil fakat AB üyesi İtalya tarafından çevrelendiği için herhangi bir sınır kapısı bulunmuyor. İtalya’ya giden herkes ziyaret edebilir. Pasaportunuzda bir San Marino hatırası taşımak isterseniz şehir merkezindeki turizm ofisine gidip pasaportunuzu damgalatabilirsiniz.

3). Andorra

Fransa ve İspanya sınırında bulunan Andorra, Pirene Dağlarındaki konumundan dolayı kayakçıların cenneti olarak görülüyor. Hem Fransa’dan hem de İspanya’dan kolayca ulaşılabilen Andorra hala prenslik ile yönetilmekte. Kumarhanelerin serbest olduğu prensliğin başkenti Andorra la Vella’da görece düşük vergilerle alışveriş yapabilir. Bu arada Andorra’nın resmi dili Katalanca ve kullandıkları para birim euro.

4) Monako

Ünlü ve zenginlerinin favori ülkesi – Monako, Fransız Rivierası’nda bulunuyor. Ünlülerin ve zenginlerin oyun alanı olarak görülen ülkenin en önemli bölgesi ise Monte Karlo en lüks şeylerle dolup taşıyor. Harcamak için köşeye attığını birkaç milyonunuz varsa neden bir yat kiralayıp limandaki lüks yaşamın tadını çıkarmıyorsunuz?

5) Lihtenştayn


İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lihtenştayn Avrupa’nın en küçük ama en zengin ülkelerinden biri. Hala kraliyet tarafından yönetilen ülkede İsviçre etkisini görmek mümkün. Ülkenin başkenti olan Vaduz çok güzel bir manzara ve müzelere sahip. Başkentin bir ucundan diğer bir ucuna kolayca yürüyebilirsiniz. Belki şanslıysanız kralı da görebilirsiniz. Lihtenştayn politik olarak da epeyce farklı bir ülke direkt demokrasi ile yönetilen bir monarşi. Peki bu iki kavram nasıl bir arada harmoni ile hayatta kalabiliyor? Daha fazla öğrenmek için şu videoyu izleyebilirsiniz;Görsel Kaynağı

Çeviri Kaynağı