Berlin Duvarı’nın Yıkılışını Anmak Üzere Ultra maratona Göğüs Gerdiler (Ağustos 2019)

Tolga Uslu – Yardımcı Politika Editörü

Yüzlerce koşucu cumartesi günü sert bir ultra maratona katılmak üzere yola çıktılar. Koşu eski Berlin Duvarı’nın bulunduğu yerde 160 km bir rotada gerçekleşti.

Yarış, komünist bloğun yıkılmasından 30 yıl sonra yıkılışı anmak üzere yapılan bir dizi etkinlik kapsamında düzenlendi. Berlin Duvarı komünist ve kapitalist Avrupa’yı ayıran en önemli sembollerden biriydi. 1989’un Kasım ayında yıkılan duvar bazı katılımcılar için yalnızca bir fiziksel mücadele olarak görünse de bazıları için Batı’ya geçmeye çalışan 138 kişinin öldürüldüğü bir yapıydı.

Rota, Brandenburg Kapısı’ndan ve Checkpoint Charlie noktasının yanısıra duvarın kurbanlarının arasından da geçiyor. Orijinal duvardan yalnızca bir kısmı hala ayakta en uzun tekil bölümü ise şimdilerde sanata dönüştürülmüş ve turistlerin selfie çekmek için gittikleri uğrak noktalardan biri olan Doğu Yakası Galerisi.

8’incisi düzenlenen yarışta 32 milletten 500 katılımcı yer alırken yarış, Berlin saatiyle 6’da başladı. En deneyimli olanlar pazar günün ilk ışıklarında düzenlenecek olan testi bitirmeden önce tüm cumartesi gecesi koşmak zorunda olacaklar.

Bu rekom Britanyalı Mark Perkins tarafından 2014’te 13 saat 6 dakikalık etkileyici bir zaman diliminde kırıldı. Yarışı düzenleyenlerden Nina Blisse “beni etkileyen şey katılımcıların sayısı çünkü duvarın tarihi onlar için önemli,” dedi ve ekledi “birçokları bunu hızlı koşmak için yapmıyor, yol boyunca tüm anıları okuyorlar.”

Her sene bir duvar kurbanı seçilip anılıyor. Kurbanın yüzü madalyaların üzerine işleniyor. Öldükleri yerde ise bir seramoni düzenleniyor. 2011’de ilk yarış düzenlendiğinde Chris Gueffroy – Berlin Duvarı’nda vurulan son kişi olan anılmıştı. 

Kaynak 

Görsel Kaynağı