Bir Sonraki ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey

 

ANALİZ (ÇEVİRİ) 

David M. HERSZENHORN ve Rym MOMTAZ tarafından yazılmıştır.

23 Kasım 2020

 

 

’Joe Biden’ın Dışişleri Bakanı seçimi hakkında Avrupa’nın bilmesi gerekenler.’’

ABD Başkanı seçilen Joe Biden pazartesi günü uzun süredir yardımcısı olan Antony Blinken’i Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdi. Peki, Antony Blinken kimdir ve Avrupa ile ilişkileri nasıl olacak?

İşte onun hakkında bilmeniz gereken 9 şey:

  1. Avrupacı, Çok Tarafı ve Enternasyonist:

Antony Blinken’ın Avrupa ile bağları ömür boyu sürecek, derin ve kişisel olmakla birlikte Transatlantik ilişkilere şiddetle inanmaktadır.

Blinken 2016’da ‘’Basitçe ifade etmek gerekirse, dostlarımız ortaklarımız ve müttefiklerimiz olduğunda dünya Amerikan halkı için daha güvenli’’ demişti. Avrupa’yı ‘’hayati bir ortak’’ olarak tanımladı ve Trump yönetiminin ABD askerlerini Almanya’dan geri çekme çabalarının aptalca, kibirli ve stratejik bir kayıp olduğu gerekçesiyle reddetmiş ve bu planın NATO’yu zayıflattığını, aynı zamanda Vladimir Putin’e yardım ettiğini ve ABD’nin en önemli müttefiki olan Almanya’ya zarar verdiğini ileri sürmüştü.

ABD’nin terörizm, iklim, salgınlar, ticaret, Çin, İran nükleer anlaşması gibi her büyük dış politika meselesinde tekrar eden bir mantrası vardır: ABD müttefikleri ile çalışmalıdır ve uluslararası örgütler içinde olmalıdır. Blinken ayrıca çok taraflı kurumlarda ABD liderliğinin gerekliliğinin de altını çizmektedir. Bu yılın başlarında, ‘’Amerikan liderliğinde hala bir ayrıcalık vardır ve hatta bazı yönlerden bu öncelik önceki dönemlere göre daha fazladır.’’ demişti.

  1. Frankofon ve Frankofil

Blinken kusursuz bir şekilde Fransızca konuşabiliyor.  Geleceğin üst düzey diplomatı, ebeveynleri boşandıktan ve annesi Judith, Holokost’tan sağ kurtulan güçlü Avukat Samuel Pisar ile evlendikten sonra çocukken Paris’e taşındı. Fransız politikacıların, gazetecilerin ve ‘’francophonie’’nin tüm diğer ateşli hareket liderlerini sevindirecek şekilde, Blinken ‘’Omelette du Fromage Man’’ değil, gerçek bir Cassoulet’tir. Rahat ve güzel bir Fransızca ile birçok röportaj vermiştir. Bunların yanı sıra, Blinken, Paris’te iki dilli bir okul olan Jeannine Manuel’de okudu.

Blinken’in üvey kız kardeşi Leah Pisar şu anda New York’ta yaşıyor ve Fransa’da da bir evi var. Leah Pisar çok kültürlü anlayışı tevşik eden, Paris merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Aladdin Project’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Harvard’da bir lisans öğrencisi olarak Blinken, öğrenci gazetesi The Crimson’da 1981 parlamento seçimlerinde Sosyalist Parti’nin, üvey babasının iyi tanıdığı başkan Valery Giscard d’estating’in partisine karşı aldığı tarihi seçim zaferi hakkında bir yazı bile yazdı. Blinken ciddiyetle yazdı, ancak coğrafi uzaklık algısı yetersiz kaldı. Rue de Solferino, Eiffel kulesine yaklaşık iki buçuk km uzaklıkta kısa bir caddedir, ünlü şehir simgesinin yanında değildir. Umarım Dışişleri Bakanlığı artık GPS’e sahiptir.

  1. ABD Senatosunda Altı Yıl

Blinken, Biden’ın en iyi yardımcılarından bir olarak Senato’da altı yıllık bir dönem geçirdi. 2002 yılında Senato Dış İlişkiler Komitesi Demokrat personel müdürü olarak Biden için çalışmamaya başladı. Biden, 1997’den 2009’da başkan yardımcısı olana kadar komitede kıdemli Demokrat’tı.

Bu yıllarda Blinken, Senato’da çalışan ve Biden’a yakın danışmanlar ile güçlü bağlar kurmuştur. Bu kişiler arasında Savunma Müsteşarı olarak görev yapacak olan Brian McKean ve daha sonra İstihbarat Teşkilatı müdür yardımcısı ve Beyaz Saray’da ulusal güvenlik danışman yardımcısı olarak görev yapacak olan Avril Haines’de vardır.

  1. İki Tony Hikayesi

Blinken’ın yakın arkadaşı Biden kampanyasının Avrupa’daki hedefiydi. Blinken yaklaşık 5 yaşındayken, başka bir Tony ile tanıştı: Annesinin en yakın arkadaşlarından biri olan Danielle Luzzatto Gardner’in oğlu Anthony Luzzatto Gardner. Aileler Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’nda yaşıyorlardı ve çocuklar iki farklı okula gidiyordu. Ancak hayatları paralel yolları takip edecek ve aile dostluğu yarım yüzyıldan fazla sürecekti. Blinken Fransa’ya taşındığında, Gardner annesinin memleketi olan İtalya’da zaman geçirdi. Her ikisi de lisans öğrencisi olarak Harvard’a ve daha sonra Gardner’ın babası Richard’ın profesör olduğu Colombia Hukuk Fakültesine geçtiler. Burada Blinken, Profesör Richard Gardner’in en iyi öğrencilerinden biriydi.

1990’ların ortasında, Blinken ve Tony Gardner, Başkan Bill Clinton yönetiminde Ulusal Güvenlik Konseyi’nde birlikte çalıştılar. Gardner’ın babası İspanya Büyükelçisi olarak, Blinken’in babası Donald Blinken Macaristan Büyükelçisi olarak atandılar.

İki Tony’in kariyer hayatı Obama döneminde Blinken, Biden’a en üst düzey danışman olarak ve ardından Dışişleri Bakanı Yardımcısı olarak görev yaparken, Gardner’da Avrupa Birliği’nde Büyükelçilik görevindeyken bir kere daha kesişti.

  1. Bir Aile İşi Olarak Kamu Hizmeti

Devlet hizmeti Blinken için bir aile işidir. Müstakbel eşi Evan Ryan Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Konseyi’nde konuşma yazarlığı ve devlet başkanının eşi Hillary Clinton için asistanlık yaparken 1995 yılında tanıştı. Ryan, Senato kampanyası sırasında Clinton için çalışmaya devam etti ve daha sonra hükümetler arası ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı ve 2013’ten 2017’ye kadar eğitim ve kültür işlerinden sorumlu dışişleri bakanı yardımcısı olarak Biden için çalıştı.

Blinken’in üvey kız kardeşi Leah Pisar da Dışişleri Bakanlığı’nda ve Clinton yönetimi sırasında Güvenlik Konseyi’nde iletişim direktörü olarak çalıştı. Bu arada Blinken’in amcası, Blinken’in babasının Macaristan’da Büyükelçilik döneminde ABD’nin Belçika Büyükelçiliği’ni yaptı. Blinken’in üvey babası ise, Başkan John F. Kennedy’nin yanı sıra Fransız başkanlarının da danışmanlığını üstlendi.

  1. Yahudi Kökleri, Avrupa Bilinci

Blinken, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve merhum üvey babası Samuel Pisar’ın, Majdanek, Auschwitz ve Dachau’da ölüm kamplarında geçirdiği zaman da dahil olmak üzere Nazilerden nasıl kurtulduğunu anlatan ‘’Kan ve Umut Hakkında’’ adlı bir anı kitabı vardır.

Fransız cumhurbaşkanlarının sırdaşı olan Pisar, Washington Post ile 2013 yılında yaptığı bir röportajda, Blinken’in Paris’te bir genç olarak savaş sırasındaki deneyimlerini duymak istediğini anlattı. Pisar Post’a ‘’Bilmek istedi. Onun yaşındayken benim başıma gelenleri anladı ve bence bu anlattıklarım onu derinden etkiledi, ona dünyada neler olduğu ve neler olabileceği konusunda başka bir bakış açısı kazandırdı. Bugün Suriye’deki zehirli gaz konusunda düşünmesi gerektiğinde, kaçınılmaz olarak aklına tüm ailemi ortadan kaldıran zehirli gaz da geliyor.’’ dedi.

Pisar’ın 2015’teki ölümünden sonra Biden, anılarının ‘okunması zorunlu’ kitaplar arasında olması gerektiğini, tüm nesiller için güçlü bir hatırlatıcı olduğunu dile getirmiştir.

  1. Müdahaleci

Obama yönetimindeki MGK’daki rollerinde ve Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak Blinken, ABD’nin Suriye çatışmasında daha güçlü bir şekilde müdahil olması gerektiğini savundu ve özellikle Libya’daki silahlı müdahaleyi desteklemek için patronu Biden ile ayrılık yaşadı. Dönemin senatörü 2003’te ABD’nin Irak’ı işgalini desteklediğinde Biden’ın yakın yardımcısıydı. Blinken, diplomasinin caydırıcılıkla tamamlanması gerektiğine ve kuvvetin etkili diplomasi için gerekli bir yardımcı olabileceğine olan inancını sürdürmektedir.

 

  1. Gitar Çalıyor ve Futbol Oynuyor

Blinken çoğunlukla blues ve rock olmak üzere gitar çalıyor. Gençlik yıllarında, bazen caz konserleri verirdi.  Blinken’ın da dahil olduğu müzik grubunun Spotify’da yayınlanan iki parçası olan ‘’Patience’’ ve ‘’Lip Service’’, Blinken’ın Dışişleri Bakanı olarak onaylanması durumunda teşvik edeceği dış politikanın ipuçları olabilir. Hatta Pazartesi güncellemeden önce Twitter biyografisinin sonunda ‘’ABlinken’i Spotify’da takip edin.’’ yazıyordu.

Yıllar önce, Blinken her Pazar Washington’da dış politikadaki en yakın arkadaşlarından bazılarıyla futbol oynardı. Bu kişilerin arasında Kongre üyesi Tom Malinowski, Robert Malley, Avrupa işlerinden sorumlu eski Dışişleri Bakanı Yardımcısı Philip Gordon’da vardır.

  1. Antony tıpkı Romalı Triumvir gibi

ABD dış politikası hakkında yazarsanız, buradan itibaren yazım denetimine dikkat edin: Antony (H harfi yok) Blinken, tıpkı Kleopatra’nın metresi ve Shakespeare oyununun kahramanı Marcus Antonius gibi. Ayrıca, arkadaşları ona Antony yerine Tony demeyi tercih eder.

Çeviri: Ezgi ÖZDEMİR EUROPolitika Dergisi Editör Yardımcısı

Photo: U.S. President-elect Joe Biden has chosen Antony Blinken to head the State Department | Mandel Ngan/AFP via Getty Images

Orijinal Makale: 9 things to know about Antony Blinken, the next US secretary of state