Birleşik Krallık Savunma Bakanı Williamson, AB Ordusu Planını “Çılgın ve Tehlikeli” Olarak Niteledi

 

Bakan Gavin Williamson , Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yeni bir AB askeri gücü yaratma umutlarını dile getirmesinden sonra yorumlarda bulundu.

Bakan, BirleşikKrallık’ın günlük gazetesi The Daily Mail’e gönderdiği yazısında;

“Görevde olduğum sürece İngiltere’nin asla bu Avrupa Ordusu’nda yer almayacağından emin olabilirsiniz.”

“Bu kesinlikle çılgın bir fikir. Son 70 yıldır Avrupa’nın güvenliğini NATO sağladı ve bununla gurur duymamız gerekir.”

“Ayrı bir askeri güç oluşturarak bunu baltalamalı mıyız? Kesinlikle hayır.”

“Yeni bir AB ordusunu tartışmaya başlamak tehlikelidir ve Nato’nun güvencesini baltalayacaktır.”  yorumlarında bulundu.

Geçen hafta Strasbourg’da Avrupa Parlemontosu’na konuşan Merkel ise “Eğer toplumumuzu korumak istiyorsak Avrupa kaderini kendi eline almalıdır. Bir gün gerçek bir Avrupa ordusu oluşturma vizyonu üzerinde  çalışmalıyız.” dedi.

Merkel’in söylemleri geçtiğimiz aylarda Macron’un söylemleriyle benzerlik taşıyor; Verdun’daki anma töreninde “Gerçek bir Avrupa Ordusu kurmadan, Avrupa’yı korumamız mümkün değil. Sadece ABD’ye güvenerek değil; kendi kendini savunabilecek bir Avrupa’ya ihtiyacımız var. Gerektiğinde kendimizi Çin’e,Rusya’ya ve hatta ABD’ye karşı savunmalıyız.”

Bu sırada Brüksel, İngiltere’yi içermeyecek olan yeni nesil AB gizli ajanlarını eğitmek için yeni bir girişim planlarını açıkladı.

Ortak AB İstihbarat Akademisi, Yunanistan ve Kıbrıs tarafından yönetilecek, 25 AB üye ülkesini kapsayacak ve NATO ile yakın çalışacak.

Birleşik Krallık Savunma Komitesi Bakanı Julian Lewis, Avrupa Birliği Ordusu’nun Kıtada Üçüncü Bir Dünya Savaşına Sebep Olacağı Konusunda Uyarıda Bulundu

Julian Lewis, Brüksel’in kendi savunma gücünü yaratması halinde “özgürlüklerin” yerini “saldırganların” alacağı konusunda uyardı.

Bakan, Rusya’nın agresif tavırları ve iç terör riskleri ile İngiltere’nin de 1980’lerde benzer bir tehdit ile karşılaştığını belirtti ve bununla da GSYİH’nın %3’üne yükseltilmesini istedi.

Tory aynı zamanda ittifağın “açık kapı” üyelik politikilarına devam etmesi halinde NATO’nun 5. maddesinin “inanılmaz” hale gelebileceğini belirtti.

House dergisine verdiği röportajda Lewis, Donald Trump’ın NATO’daki Avrupa ülkelerini savunma için GSYİH’nın %2’sini harcamasına zorlayan ve başarabilecek tek kişi olabileceğini söyledi.

Eğer Almanya, ABD’nin çatışmaya katılabileceğini önceden anlayasabilseydi İkinci Dünya Savaşı’nın önlenebileceğini ve eğer AB ordusu kurulursa aynı şekilde Rusya’nın da benzer saldırılarda bulunabileceğini iddia etti.

“İngiltere’nin GSYİH’ın %3’ünü savunma alanında harcamalı ve Avrupa’daki diğer NATO müttefiklerimiz de şu anda harcadıklarından daha fazla harcamalılar.”

“Trump yönetiminin onları bunu gerçekleştirmeye zorlayacağına dair haklı bir umudum var, çünkü bunu tek başlarına gidebileceklerini düşünecek kadar umarsızlarsa ve bir şekilde ABD’nin bir parçası olmadan savunma kimliği oluşturacaklarsa 20.yüzyılın ilk yarısında kıtamızda olanların tekrarlanması için uğraşıyorlar demektir.”

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junckerise, ABD’nin şu anda NATO’daki öncü rolünden çekileceği endişesiyle Avrupa’da “savunma topluluğunun” gerekli olduğunu savundu.

Bir AB ordusu için yapılan itiraz İngiltere’de bir “alarma” neden oldu; milletvekilleri ve güvenlik uzmanları, bloğun kendi savunma gücünü kurması ve ABD’nin NATO’dan geri çekilmesi durumunda İngiltere’nin kendisini izole edebileceğini belirten uyarıda bulundu.

Lewis ise böyle bir senaryonun “korkunç bir olasılık” olduğunu söyledi, ancak Trump’ın NATO ’dan uzaklaşmamasını ve aksine bu durumun diğer üyeleri NATO’ya daha fazla finansal yatırım yapmalarını sağlayabileceğini belirtti.

Birleşik Krallık ve GSYİH Harcamaları

Başka bir taraftan Lewis,İngiltere’nin 1980’lerde olduğu gibi ve benzer tehlikelerle karşı karşıya olmasına rağmen hala GYSİH’nın %3 civarında savunmaya ayırdığını söyledi.

“1980’lerde sahip olduğumuz tehdit seviyesine yaklaştığımızı söyleyebilirim” dedi.

“Henüz o noktaya döndüğümüzü söylemiyorum, ancak kontrol dışı kullanım durumunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağız.”

“AB’nin kendi dış politika ve savunma politikasına itirazları ile yanlış hesaplamalar varsa veya örneğin NATO’nun 5. madde garantisinde ve korumasında olan Baltık ülkelerini tekrar ele geçirmek isteyebilecek bir Rusya karşısında olabilecekleri tahmin edebilmek pek de zor değil.

“Eğer potansiyel tehditlerin gerçek kriz haline gelme tehlikesini en aza indirmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu muhtemel rakiplerinize savunma ve caydırıcılar üzerine büyük yatırım yaptığınızı gösteren bir sinyal göndermektir.”

“Şu anda herhangi bir potansiyel saldırganın Avrupa’daki askeri bir maceraperestliğe başlamadan önce iki kez düşünmesini sağlayacak güvenilirlik ve güvence seviyesine sahip olmak istiyorsak, bunun için harcamamız gerekenlerin sadece bir kısmını harcadığımız bir durumdayız.” dedi.

Birleşik Krallık şu anda GSYİH’nın %2’sini savunmaya ayırmaktadır.

NATO

Savunma Komitesi başkanı ayrıca,NATO müttefiklerinin bu  üyelik politikasına devam ederlerse, NATO’nun ünlü 5. maddesinin baltalanabileceği konusunda da uyardı.

Ancak Bay Lewis, Baltık Devletlerinin neden 2004 yılında ittifak içine alındığını ve NATO’nun Rusya sınırındaki eylemlerini savunduğunu anladığını söyledi.

“Şu an yaptığımız şey onlara Baltık ülkelerinin NATO’nun 5.maddesi dahilinde korumamız altında olduğunu,herhangi bir ülkeyi seçme ölümcül kararında bulunup bizim tepki vermeyeceğimizi asla düşünmemelerini belirten açık bir mesaj gönderiyoruz.

“Çünkü eğer tepki vermezsek,kendimizi 1914 ve özellikle 1939 senesinin senaryosuna geri götürürüz.

“Sonucu tamamen aynı olurdu, er ya da geç, kendilerini aşacaklardı, çok ileri bir adım atacaklar ve kendilerini çökmek istemedikleri küresel bir çatışmaya karıştıracaklardı.”

Kaynaklar: 1- https://www.politicshome.com/news/europe/eu-policy-agenda/eu-affairs/news/99980/defence-secretary-gavin-williamson-brands-eu-army

2- https://www.politicshome.com/news/uk/defence/news/84300/excl-eu-army-would-%E2%80%98line-%E2%80%99-continent-third-world-war-warns-senior-tory

Haber Çevirisi – Sena Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir