Boris Johnson Angela Merkel’e “Backstop” konusunda Geri Çekilmesini Söyledi 

Edanaz Aksoy – Yardımcı Politika Editörü

(Editörün Notu: “Backstop” Brexit sonrası, Birleşik Krallık’ın bir parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garantileyi amaçlıyor, bir nevi bir acil durum mekanizması.)

İngiltere’nin Yeni Başkanı Boris Johnson AB’yle “Çarpışma Rotasında” Olduğu uyarılarına Rağmen Angela Merkel’a İrlanda Backstop’ı Konusunda Geri Çekilmesini Söyledi 

Ancak Alman hükümeti ‘provokasyonların’ işe yaramayacağı konusunda uyardı.

Boris Johnson, Avrupa’nın çarpışma rotasının” ortasında kaldığına dair Angela Merkel’e yaptığı uyarılarla, tartışmalı “Backstop’ın” Bretix Anlaşmasından çıkarılmasını .

Cuma günü yapılan bir telefon görüşmesinde Başbakan Johnson, Almanya Başbakanı’na, “Bu anlaşmayı ilerletmemizi sağlayacak tek çözüm yolu back-stop durma noktasını ortadan kaldırmak” olduğunu ve alternatifin bir anlaşma yolunun olmadığını söyledi.

AB liderleri,  Johnson’ın sınır politikasi konusunda perşembe günü milletvekillerine vermiş olduğu bir şart olan çekilme anlaşmasından çıkarılması  talebinden etkilenmedi. 

İrlanda dışişleri bakanı Simon Coveney Cuma günü gerçekleşen Belfast’te gazetecilerle yaptığı konuşmada “ Boris Johnson İngiltere’yi Avrupa Birliği’ne ve İrlanda ile Brexit müzakereleriyle ilgili bir çarpışma rotasına koyma konusunda bilinçli bir karar vermiş gibi görünüyor.” dedi. 

İngiltere’nin yeni Kuzey İrlanda Sekreteri Julian Smith ile yaptığı görüşmeden sonra konuşan Coveney, Johnson’ın yorumlarının “işe yaramaz” olduğunu söyledi.

Bu durumun yanı sıra Alman hükümeti yeni başbakanın yaklaşımından etkilenmedi ve başarısız olacağını belirtti.

Almaya’nın Avrupa Devlet Bakanı Michael Roth “Yeni seçilen İngiltere başbakanına mesajım açıktır: Boris, seçim kampanyası sona erdi. Kendin için sakin ol. Birbirimize karşı adil olmayız.” dedi ve devamını getirdi:

  “Yaptığı provokasyonlarla yardımcı olmuyor. Bunun yerine, dost bir ulus lideri gibi diyaloglarından hala Avrupa Birliği’ne üye olması beklenebilmelidir.” şeklinde ifade etti. 

AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier perşembe günü üye devletlere gönderdiği bir mektupta Johnson’ın Avam Kamarası’na verdiği açıklamanın “oldukça tartışmalı” olduğunu söyledi. Adresin içeriğinin “kabul edilemez” olduğunu ve AB liderleri tarafından kabul edilen müzakere yetkisi ile uyumlu olmadığını söyledi. 

Barnier ayrıca, Johnson’ın bugüne kadar olan katı tutumlarının AB’yi test etme girişimi olduğunu en azından bunu kamuoyuna yansıttığını belirtti. 

Geriye kalan 27 AB lideri, yapılan düzenli toplantılar ve istişarelerde Avrupa Komisyonunun müzakere hedeflerini kabul ediyor, Barnier ve ekibi ise politikayı günü gününe takip edip canlandırmaya çalışıyor.Downing Street sözcüsü ise olanları dile getirdi:

“Bugün Başbakan Johnson, Almanya Başbakanı Angela Merkel’dan bir tebrik çağrısı aldı. İkili ilişkilerimizi güçlendirmeye devam etmeyi ve dış politika ve güvenlik konularında birlikte çalışmayı kabul ettiler. Brexit’te, Başbakan ile bir anlaşmaya varmaya çalışmanın için uzak gelecek için mümkün olduğunca faal olacağını söyledi. Ancak dün Avam Kamarası’na verdiği mesajı yineledi ‘Parlamento Çekilme Sözleşmesini üç kez reddetti. Artık İngiltere alternatif bir son için hazırlanmalı ki bunlar arasında 31 Ekim’de bir anlaşma yapmadan ayrılmak da yer alıyor. Johnson  anlaşmada ilerleme kaydetmemize izin verecek tek çözüm yolunun geri döndürmeyi ortadan kaldırmak olduğunu da ekledi. Başbakan ve şansölye ise irtibatta kalmayı kabul etti.”

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir