Brexit: Avrupa Birliği yanlısı partiler Avrupa Parlamentosu seçimlerini “yumuşak referandum” olarak kullanacaklar

Liberal Demokratlar, Yeşiller ve Bağımsızlar anlaşma yapmayacaklar zira ABde kalma konusunda destek için dip dalga arıyorlar.

Liberal Demokratlar, Yeşiller ve Bağımsızlar dahil olmak üzere Avrupa Birliği yanlısı partiler önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde herhangi bir anlaşma yapmayacak veya ittifak kurmayacaklar seçimleri bir nevi “yumuşak referandum” olarak göstererek Birlik’te kalma konusunda destek için alttan gelen bir dalga yaratmayı umuyorlar.

Anlaşmasız Brexit parlamentodan geçerse, Birleşik Krallık’ın 23 Mayıs’ta sandık başına gitmesi istenecek.
Brexit karşıtlığı sonucu oluşan hoşnutsuzluktan sonuna kadar yararlanmayı uman ana akım parti Liberal Demokratlar bildirgesini neredeyse tamamlandı ve de AB’de kalma yanlısı oyları hedef alan kampanyasını sahada göstermek için büyük bir organizasyon planlıyor.

Partiden bir kaynak “yalnızca çok az partinin elde ettiği halkta oluşan etkiyi Avrupa seçimleri için bir sıçrama tahtası gibi kullanmak istiyoruz, Büyük Britanya’daki tüm seçmenler AB’de kalma yanlısı bir partiye oy vermek istiyorlar. Onlara, Liberal Demokratlar’a oy vermeleri için tüm şansı tanıyacağız” dedi.

Bağımsızlar Partisi milletvekili Chuka Umunna yeni partinin – Birleşik Krallık Değişim Partisi’nin – oy pusulası üstündeki önde gelen seçenek olduğunu iddia ederken ikinci bir referandumu savunuyor.

Ayrılıkçı gruptan eski İşçi Partisi ve Tory milletvekilleri kendi bağlantılarını ve destekçilerini Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliğine başvurmaları ve Britanya halkına gerçek bir seçenek sunmaları için davet etti.

Olası adaylar için, takvim nihai başvuruların pazartesi sabahına kadar yapılmış olmasını işaret ederken mülakatlar için ise gelecek haftanın sonunu gösteriyor. Grup destekçilerine attığı mailde, yüksek sayıda adayın başvurmasının beklendiğini, olası adayların ise önemli bir bağlılık için hazır olmaları gerektiğini belirtti.

Parti, adayların tüm sosyal medya hesapları üzerinde “geçmiş doğrulama araştırması” yapmayı hedefliyor böylece birçok yeni kurulmuş partiyi bezdiren sıkıntılı konuları önlemeyi umuyorlar.

Adaylardan “siyasetin neden bozulduğu ve bunun nasıl değişmesi gerektiği ile ilgili bakış açılarını özetlemeleri” istenecek. Ayrıca, kamusal yaşamın sadece kendini düşünmeme, dürüstlük, tarafsızlık, güvenilirlik, açıklık, iffet ve liderlik gibi Nolan ilkelerine olan bağlılıklarını sergilemeleri talep edilecek.

Grubun geçici başkanı aynı zamanı eski Tory milletvekili Heidi Allen “Brexit konusunda halkın seçimini, Avrupa Birliği’de tam üye olarak kalmak isteyenleri ve de çökmüş politikaları sarsıp, değiştirmek isteyenleri” cesaretlendireceklerini söyledi.

Yeşiller Partisi de açık bir şekilde kalma yanlısı tutum sergileyecek bir kampanya yürüterek fayda sağlamayı umuyor. Parti eş başkanı Sian Berry,  “AB yanlısı hareketlerin en güçlülerinden birini harekete geçireceklerini” ve bir mesaj göndermek için de seçimlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulayacak.

Berry “hükümetin bu seçimlerin önemini küçümsemesine izin vermeyeceğiz. Bu yalnızca Avrupa Birliği ile ilgili değil, içinde yaşadığımız ülke ile de ilgili” diyor.

“Üzerinde uzlaşabileceğimiz tek şey siyasetin bozulmuş olması ve Brexit sonucuna götüren tahammül edilemez eşitsizlik ve güvensizliğin onarılmasında hata yapılması. Yeşiller için bir oy, bu kaosa karşı bir oydur. Değişim için, AB’de kalmak için, açık ve kendinden emin bir Britanya için bir oydur.”

Yerel seçimlerde yarışan ve yükselen diğer yeni bir parti olan Renew (Yenilenme) Avrupa Birliği seçimlerinde AB yanlısı adaylarla yarışacak. Parti lideri Annabel Mullin seçimlerin “pek çokları için Avrupa Birliği üyeliği üzerinde yumuşak bir referandum gibi” görüleceğini söyledi.

İki büyük partide de Birlik’te kalma yanlısı tarafta yarışmak için ümitlenen adayların görülmesi olası. Boris Johnson  babası ve eski bir Tory milletvekili olan Stanley Johnson, Avrupa Birliği yanlısı bir tutum sergilenmesi için tekrardan partinin yanında durmak istediğini açıkladı.

Haber Çevirisi – Tolga USLU (EuroPolitika Dergisi Araştırma Ekibi)

Kaynak