Dolar Hakimiyetine Meydan Okumak: Euro Kullanımı, Avrupa Piyasaları Daha mı İyi?

Euronews Real Economy, Euro’nun uluslararası bir para birimi olarak dolar egemenliğine nasıl meydan okuduğunu ve Euro’ya geçisin Avrupa ticareti acısından nasıl iyi olabileceğini inceliyor.

Avrupalılar Euro’ya Avrupa Birliği’nin temel sembollerinden biri olarak tanımlamaktadır, ancak birçok Avrupalı ​​işletme için dolar, tercih edilen para birimi olarak kalmaya devam ediyor.

2018 Birlik seslenişinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker AB’yi, Euro’nun ABD doları ile rekabet edebilmesi için küresel bir para birimi olarak teşvik etmeye çağırdı.

Doların Egemenliği

Tüm AB dışı ithalatın yarısından fazlası 2016 yılında ABD doları cinsinden faturalandırıldı. Aynı zamanda, AB’ye getirilen malların sadece üçte biri Euro olarak fiyatlandırıldı. ABD dolarının hakim olduğu üç sektör enerji, hammadde ve ulaştırma.

Enerji söz konusu olduğunda, Avrupa’nın ithalatının %80’inden fazlası — esas olarak Rusya, Orta Doğu ve Afrika’dan temin edilmesine rağmen, ABD doları olarak fiyatlandırılmakta ve ödenmektedir. Bu tutar, son beş yılda 240 milyar Euro üzerindeydi. Hammadde ve gıda ürünleri piyasaları söz konusu olduğunda da durum benzer.

Taşımacılık sektöründe, uçak imalatına yönelik neredeyse tüm faturalandırma ABD doları cinsinden yapılmakta. İhracatta ise durum tam tersi; EU28’i terk eden malların neredeyse yarısı Euro olarak, sadece faturaların üçte biri ABD doları olarak faturalandırıldı.

2016 yılında yayınlanan bir Avrupa Komisyonu araştırması, büyük firmaların Euro cinsinden daha az fatura kestiklerini buldu.

Belçika örnek olayı: “Euro’nun uluslararası etkinliğinin artması, şirketimiz için kesinlikle daha fazla büyüme anlamına gelir.”

Çikolata, Belçika’nın en ünlü ihracat mallarından biri ve Belçika Çikolata Grubu, yaklaşık 100 ülkede satılmak üzere 8.000 tondan fazla ürün üretiyor.

Belgian Chocolate Group Asya Ticaret Direktörü David Vermeire şunları söyledi: “Euro’nun uluslararası etkinliğinin arttırılması, şirketimiz ve diğer Avrupa şirketleri için kesinlikle daha fazla büyüme anlamına gelir çünkü bu, ABD şirketlerine karşı rekabet gücümüzü arttırır ve satış sürecini çok daha kolay hale getirir.”

Şirket, üretiminin beşte birini Asya’ya ihraç ediyor.

Vermeire, “Asya ile ticaret yaparken her zaman Euro kullanıyoruz, bu aslında bizim şirket politikamız haline geldi, çünkü yönetim açısından da işleri oldukça kolaylaştırıyor” dedi.

Avrupa Birliği’nde ihracatın yaklaşık yarısı Euro, üçte biri ABD doları cinsinden. ABD’de ise çoğu ihracat yerel para birimi üzerinden fiyatlandırılıyor.

Bruegel Enstitüsü’nün yerleşik danışmanı Francesco Papadia şöyle açıklıyor:

“Uluslararası olarak kullanılan bir para birimine sahip olmanın bazı faydaları var. Uzun zamandır, ABD’nin payına düşen “yüksek ayrıcalık” konusunda konuşmalar vardı ve bu, finansal bir mesele olarak görülüyordu.”

“ABD, doların küresel kullanımından ne kazanıyor? Ticaret bu açıdan çok önemli bir alan. Elbette kendi para biriminiz üzerinden yapılan ticari faturalandırmalar, ithalatçı ve ihracatçılara yardımcı olacak ve özellikle küçük ve orta ölçekli firmalara yardımcı olacaktır.”

“Birincisi, döviz riskini ortadan kaldırır. İkincisi, finansal olarak da onlara yardımcı olur çünkü ulusal para biriminizdeki ticari krediler ve her türlü fonlamalar daha uygun olacaktır.”

Grafik: KÜRESEL DÖVİZ REZERVLERİNİN GELİŞİMİ

 Currency reserves in trillion US dollars; Trilyon cinsinden ABD doları döviz rezervleri

“Euro zaten başarılı ve güçlü bir dünya para birimidir”

Euro’nun uluslararası rolü sadece ticaretle ölçülmemektedir. İşletmeler ve yabancı hükümetler de borç vermek için bu para birimini kullanıyorlar: 2017 yılı sonuna kadar, uluslararası piyasalara yapılan borç ihracının %20’den fazlası Euro cinsinden yapıldı.

Ve de Euro’nun  %20’sini temsil ettiği, yabancı merkez bankalarının uluslararası rezervleri vardır. Uluslararası Para Fonu’na göre (IMF), ABD dolarının döviz rezervleri payı düşerken, Euro’nun payı yükselmekte.

Real Economy’den Sasha Vakulina, Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı, Euro’dan sorumlu kişisi, Valdis Dombrovskis ile konuştu.

Euronews işletme editörü Sasha Vakulina: “IMF’nin son raporundaki verilerin arkasında neler var?”

Valdis Dombrovskis: “Oyunda çok sayıda faktör var. Her durumda, genç yaşına rağmen – sadece 20 yaşında – Euro oldukça başarılı bir para birimi ve bunun güçlü bir dünya para birimi olduğuna dair bir gösterge olduğunu düşünüyorum. Diğer bir faktör de son yıllarda dolar bazında işlemlerle ilgili olarak ABD tarafından çok sayıda tek taraflı ticari eylem gördük ve bu da benzer şekilde Euro’ya geçişi kolaylaştırabilir.”

Sasha Vakulina: “En son, Avrupa Komisyonu, Ekonomik ve Parasal Birliği ve Bankacılık Birliği’ni tamamlamanın, Euro’nun uluslararası rolünün güçlendirilmesine yardımcı olacağını belirtti.”

Valdis Dombrovskis: “Bu faktörlerden biri. Bunu daha sonra hedeflenen eylemler için bir temel olarak görüyoruz. Çünkü Euro’nun uluslararası olarak güçlü olması, her şeyden önce yerli olarak güçlü olması gerektiği açık. Gerçekten de Bankacılık Birliği’nin tamamlanması, sermaye piyasası birliğinin tamamlanması gibi bir gündemimiz var. Ayrıca, Euro  bölgesi ekonomilerinin direncinin güçlendirilmesi konusunda öneriler de mevcut.”

Sasha Vakulina: “Komisyon, Euro’nun belirli sektörlerdeki uluslararası rolünün nasıl arttırılacağını araştırmak için bazı görüşmeler başlattı. Bu düzenlemeleri uygulamaya koymak ve bir anlamda işletmeleri Euro kullanmaya zorlamak mantıklı olur mu?”

Valdis Dombrovskis: “Öncelikle, Euro’nun uluslararası rolünü güçlendirmek istiyorsak, Avrupa dışındaki işletmeleri Euro’ya seçmeye zorlayabileceğimizi sanmıyorum. Bu, işletmelerin karar vermesi gereken bir şey ve ayrıca, Avrupa dışında, yerel para birimlerini de seçebilirler. Temelde bu onların seçimi.”

“Buradaki yaklaşımımız bir şeyleri düzenleme yoluyla değil, piyasa katılımcıları ve işletmeler için, Euro’ya güvenebilecekleri ve şu an bir anlamda etki aracı olarak dolar işlemlerini kullanan ABD’nin yaptığı gibi, tek taraflı eylemlerden korunabilecekleri doğru teşvikleri yaratarak değişim yaratmaktır.”

Ertuğrul ÇAVUŞOĞLU (EuroPolitika Araştırma Ekibi)

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir