Elektrikli Araba Modelleri Avrupa’da 2021 Yılına Kadar Üç Katına Çıkacak

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Avrupa çevre lobilerinden birine göre Avrupa’da tüketicilere sunulan elektrikli otomobil modellerinin 2021 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor.

Şarj altyapısı yetersizliği ve yüksek fiyatlar yüzünden elektrikli otomobil alımı durdu.

Son veriler, otomobil üreticilerinin 2018 yılı sonunda 60; 2021’de de 214 elektrikli otomobil modeli sunacaklarını gösteriyor.

Daha uygun fiyatlı seçenekler, tüketicilerin benzinli ve dizel araçlardan elektrikli araçlara beklenenden daha erken geçiş yapmalarını sağlayabilir.

Avrupa Ulaştırma ve Çevre Federasyonu’nun (T&E) araştırma şirketi IHS Markit’in verilerine dayanarak yapılan analiz, otomobil üreticilerinin artık otomobil elektrifikasyonunu benimsemeye hazır olduklarını gösteriyor.

Otomobil üreticilerinin 2021 yılında, 92 tamamen elektrikli model ve 118 şarj edilebilir hibrit modelini piyasaya sürmeleri bekleniyor.

Bu planlara uymaları halinde, 2025 yılına kadar üretilen araçların %22’sinin bir fişi olabilir ve bu da üreticilerin AB’nin 2025 yılına kadar 95g / km’lik CO2 emisyon hedefine kolayca ulaşmasını sağlar.

Verilere göre, en büyük elektrikli otomobil üretim tesisleri Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da olacak. 16 büyük ölçekli lityum-iyon pil hücresi tesisi onaylanmış veya 2023 yılına kadar Avrupa’da faaliyete geçecek durumda bulunuyor.

T & E’den nakliye ve e-mobilite analisti Lucien Mathieu, “AB otomobil CO2 standartları sayesinde, Avrupa yeni, daha uzun menzilli ve daha uygun fiyatlı bir elektrikli otomobil dalgasını görmek üzere.” Dedi.

“Bu iyi bir haber, ancak iş henüz bitmedi. Evde ve işte elektrikli araç şarjını başlatmaya yardım etmek için hükümetlere ihtiyacımız var. Elektrikli araçları dizel, benzin veya zayıf şarj edilebilir hibrit gibi çevreyi kirleten araçlardan daha çekici hale getirmek için araç vergilendirmesinde değişikliklere ihtiyacımız var.” 

Lüks spor otomobil üreticileri bile elektrikli otomobil trendine kayıtsız kalamıyorlar.

Bu hafta, Çinli Geely şirketinin sahibi olduğu Lotus, uygun yol koşullarında 322 km/s azami hıza çıkabilen, 2 milyon sterlinlik ‘Evija’ adında elektrikli bir hiper otomobil tanıttı.

Mart ayında, Automobili Pininfarina da benzer şekilde fiyatlandırılmış bir elektrikli hiper otomobil olan Battista’yı piyasaya sürmüştü.

Bu üreticilerden gelen mesaj, elektriğin sadece çevresel açıdan gerekli değil aynı zamanda çekici ve heyecan verici olabileceğini söylüyor.

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir