Eski Rus Ajan Skripal’in İngiltere’de Zehirlendiği İddiası Provakasyon (mu?)

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marilya Zaharova, İngiliz istihbaratına bilgi satan eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızının zehirlendiği Salisbury’deki provakasyonun arkasında büyük güçlerin olduğunu belirtti.

Haber / Analiz

İngiliz önemli düşünce kuruluşlarından Chathamhouse The Future of US Global Leadership: Implications for Europe, Canada and Transatlantic Cooperation (ABD Küresel Liderlik Geleceği: Avrupa, Kanada ve Transatlantik İşbirliği Etkileri) başlıklı raporlarında; küresel liderliğindeki değişimler transatlantik müttefiklerin bu sürece adaptasyon zorluğu çekerek nasıl yanıt verebilecekleri konusunda net bir fikir ortaya koyamadıkları takdirde Rusya, Çin, vb revizyonist güçler, Avrupa’yı ve ABD’yi bölmek ve geride kalan güç boşluğunu doldurmak için bu transatlantik ilişkilerin söz konusu bu durgunluğu ve tereddüdünü kullanmaya başlaya bileceğinin detaylarını yazdıkları raporların yer alan bilgileri teyit eden başka bir görüş ise ABD Başkanı Obama’nın görüşlerinden sık sık yararlandığı Zbigniew Brzezinski’nin analizlerinde görmekteyiz.

Zira 2012 yılında Foreign Affairs’de yayınlanan “Balancing the East Upgrading the West” “Doğuyu Dengeleme, Batıyı Geliştirme” makalesinde bu konuda önemli ikazları ve önerileri bulunmaktadır. Makalesinde; Amerika Birleşik Devletleri Batının daha büyümesini desteklemezse korkunç sonuçlar doğacağını ve tarihsel hoşnutsuzlukların hayata geçebileceği, yeni ilgi çatışmaları ortaya çıkabileceği ve öngörüsüz – rekabetçi ortaklıklar şekil alabileceğinin dikkatleri çekmektedir makalesinde. Rusya, Batıdan ayrılmanın verdiği güçle bu enerji varlıklarından yararlanabilir ve kendi emperyal hırsları yeniden canlandırarak daha fazla uluslararası kargaşaya katkıda bulunup hızla Ukrayna absorbe etme arayışına girebileceğinin altını çizer.

Birleşik Krallığın Bretix referandumum sonrası Avrupalı devletlerin özelliklede Rusya Devlet Başkanı Putin’in yapmış oldukları açıklamasının ardından yorumcuların görüşleri ağırlıklı olarak Putin’in AB’de oluşan bu çatlaktan memnun olduğu açıklamalarında bulunmaktaydı Zira Birleşik Krallık, AB üyesi olarak her zaman ABD ve AB arasında (Transatlantik Köprü) olarak görev yapmaktaydı. AB – Rusya rekabetinde AB’nin en kuvvetli üyelerinden Birleşik Krallığın ayrılışı AB zayıflatması Rusya lehine bir gelişmeydi.

Diğer bir yandan Birleşik Krallık’ın Bretix kararı ile kimileri açısından Britanya’nın dünyada hak ettiği yeri yeniden kazanması için bir fırsat doğduğu düşüncesidir. Kısacası, Birleşik Krallık asıl niyeti münferit bir oyuncu olarak Uluslararası arenada yer almak istemektedir.

Kısacası, eski Rus Ajan Skripal’in İngiltere’de zehirlendiği iddiası Provakasyon mu? Immanuel Wallerstein “Kaos ve Belirsizlik” adlı kitabında;

Güçlü ve keskin değişimler yapısal krizin ekmeğine yağ sürer. Değişimler, yapısal kriz çatallaşmasının iki ucundan biri lehine çözümlene kadar kaotik bir bilinmezlikte yaşayacağımız anlamına gelir. Eğer değişime yoğunlaşır ve değişimin içinde kaybolursak yapacağımız hiçbir şeyin anlamı olmaz. Onu yerine bu değişimi yaşarken iki seçenekten hangisi diğerinden daha ilerici onu tespit etmeli ve onun kazanması için mücadele etmeliyiz.”  isabetli analizinde yaşanan olayları büyük resme odaklanmamız konusunda dikkatleri çekmektedir.

Editör