Euro Bölgesinde Ekonominin Büyümesi Zorlaşırken, Enflasyon Yavaşladı

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

  • Bölge’nin GSYH’si ikinci çeyrekte %0,4’ten %0,2’ye indi.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi parasal teşvik başlatmayı düşünüyor.

Euro bölgesinde, ikinci çeyrekte ekonomik büyümenin dramatik bir şekilde yavaşlaması ve son raporlarda ekonomik görünümdeki yavaşlamanın kötüleşmesi Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) daha fazla teşvik gelmesi ihtimalini artıran zayıf ekonomik verilere bir yenisini ekledi.

Deflasyon riski, politika yapıcıları endişelendirirken AMB yetkilileri son toplantılarında, personele ekonomiyi canlandırmanın yollarını ararken faiz indirimlerinden, varlık alımlarına kadar her şeyi çalışmalarını emretti.

Son veriler, 19 ülkeden oluşan bölgenin son üç ayda %0,4’ten azalarak, son çeyrekte %0,2 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,1, büyüme ise beş yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gelindiğini gösteriyor. Temmuz ayında enflasyon Temmuz 2018’in başından bu yana en düşük seviye olan %1,1’e geriledi ve gıda ve enerji gibi bileşenler hariç tutulduğunda gösterge daha da zayıflıyor.

Raporlar, bölgenin en büyük ekonomilerinden bazılarında gözlemlenen bir eğilimi doğrulamaktalar. Fransa, İspanya, Avusturya ve Belçika’da büyüme yavaşladı ve İtalya’da ekonomi durgunlaştı.

Euro bölgesi ekonomisinin durumu ve Avrupa Merkez Bankası’nın eylem beklentileri hakkındaki endişeler, yatırımcıları Alman tahvil piyasasına yönlendirdi. Ülkenin 10 yıllık borcunun getirisi, AMB’nın mevduat oranının mevcut seviyesi olan eksi yüzde 0,4’ün altında.

Avrupa’yı içine çeken yavaşlamanın çoğu, üretim ve küresel ticaret gerginliği ile bağlantılı. Alman endüstrisi özellikle zorlandı.

Almanya’nın GSYİH rakamları 14 Ağustos’a kadar gelmiyor. Euro bölgesi tahminleri normalde ülkenin ulusal istatistik ofisi tarafından Eurostat’a verilen bazı Alman verilerini içeriyor. Çarşamba gününe ait veriler temmuz ayına ait Alman işsizlik rakamları da küçük bir artış gösterdi.

Bölgedeki şirketler son haftalarda ticari gerilimlere ve küresel büyümenin zayıf olduğuna işaret ederek karlılık uyarısı yaptılar. Deutsche Lufthansa, on yıldaki en boş alanla birlikte uçarken, yük kolunda son 3 yılın ilk zararını açıkladı.

Görsel Kaynağı

Çeviri Kaynağı