Euro Bölgesindeki Hizmetler Büyümesini Etkileyen İmalat Hastalığı: PMI

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Euro bölgesinde ekonomi büyümesi temmuz ayında talebin çökmesiyle birlikte duvara çarptı. Ankete göre imalattaki derinleşen gerileme giderek artan bir şekilde blokta baskın olan hizmet sektörünü etkiliyor.

Genel ekonomik sağlığın iyi bir ölçütü olarak kabul edilen IHS Markit’in Euro Bölgesi Kompozit Nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine göre, haziran ayında 52.2’yi gösteren endeks temmuz ayında 51.5’e gerileyerek büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırına yaklaştı.

Capital Economics’tan Jack Allen-Reynolds: “Çok büyük bir sürpriz olmadı, bileşik PMI değişmeden kaldı. Büyümede kötüleşme olmadı, ancak oldukça zayıf kaldı.”

Piyasalar PMI verilerini görmezden geldi ve bunun yerine, pazartesi günü Yuan’nın son on yıldaki en düşük seviyeleri görmesine neden olan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına odaklandı.

Reuters’in yaptığı ankete göre, küresel büyümeye yönelik en büyük tehdit olarak değerlendirilen bu anlaşmazlık, ABD Başkanı Donald Trump’ın (Halihazırda yüzde 25 vergi uygulanan 250 milyar dolarlık ithalat hariç) 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını açıklamasına karşın cuma günü Çin’den gelen misilleme sinyaliyle daha da kızıştı.

Bu küresel ekonomik ve finansal dalgalanmalar üreticilere zarar verdi ve geçen haftaki rakamlar, temmuz ayında fabrika aktivitesinin altı yıl içinde en hızlı oranda daraldığını gösterdi.

İmalattaki bu kırgınlık hizmetler üzerinde daha büyük bir etkiye sahipken temmuz ayına ilişkin ilk tahmin 51.4, Haziran rakamı 52.6 idi. Bir önceki yılın temmuz ayında 55 seviyesinde gerçekleşmişti.

İtalya, bloğun en büyük dört ekonomisi arasında PMI’ın yükseldiği ve bir miktar iyileşme umudu sağlayan tek ülkeydi. Almanya’da ise özel sektördeki faaliyetlerin altı yıldan daha fazla bir sürenin en zayıf seviyesine ulaşması Avrupa’nın en büyük ekonomisini üçüncü çeyreğe zayıf başlattı.

Para birliğindeki ekonomik zayıflığın hala Almanya ve İtalya’da yoğunlaşmış durumda olduğunu aktaran Allen-Reynolds İtalya’nın PMI’sının Temmuz’da yükselmesine rağmen hala çok zayıf olduğunu ve GSYH’nde yalnızca küçük bir artışa işaret ettiğini belirtti.

Fransa ve İspanya’da da büyüme geriledi.

Bununla birlikte, Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci hızlanan İngiltere’de büyüme beklenmedik bir şekilde Temmuz’da dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmış, bu durum muhtemelen ülkenin Brexit’ten önce durgunluğa girip girmediği konusunda endişeleri hafifletmişti.

İleriye dönük göstergeler, yakın zamanda herhangi bir zamanda geri dönüş olmayacağını ve Euro bölgesindeki hizmet talebinin azaldığını, yeni ülkelerdeki ve blokaja üye ülkeler arasındaki ticareti de içeren düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Alt endeks 49,4’ten 49,2’ye geriledi.

Bu iyimserliğin yayılmasında etkili olan, gelecekteki bileşik çıktı endeksi, Ekim 2014’ten bu yana en düşük değer olan 59.2’den 58.8’e düştü.

Dış ticaret endişeleri, satış büyümesindeki yavaşlama ve Brexit sıkıntılarının etkisiyle dışardan oldukça kasvetli görünse de IHS Markit, geçen ay bir Reuters anketinde tahmin edilen PMI ‘nin gösterdiği üçüncü çeyrek ekonomik büyümesini %0,3’ ten daha düşük, %0,1 civarında olmasını beklediklerini belirtti.

Son zamanlarda yapılan anket verilerine göre, ABD’nin Çin’e yaptığı ithalatta %10’luk ek vergi uygulaması Ağustos’ta Euro bölgesi için yatırımcı hassasiyetini etkileyecek.

Kaynak

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir