Eurojust Sahte Organik Gıda Hilesini Ortaya Çıkarmaya Yardımcı Oluyor

Selman Bircan – Yardımcı Hukuki İçerik Editörü

EUROJUST SAHTE ORHANİK GIDA HİLESİNİ ORTAYA ÇIKARMAYA YARDIMCI OLUYOR

İtalyan ve Sırp ulusal makamları; iddiaya göre çürük elmalardan organik gıda ve meşrubat üretiminde yapılan, uluslararası ve geniş çaplı bir sahtekârlığı yakın işbirliği içerisinde ortaya çıkardı. Avrupa Birliği’nin Adli İşbirliği Birimi olan Eurojust tarafından koordine edilen ve başarılı olan bu ortak eylemde, organize suç örgütünden 9 kişi tutuklandı. 6 milyon Euro değerindeki yasadışı mal ve buna ilaveten tahmini değeri 5 milyon Euro olan 1411 ton katkılı ürüne el konuldu. Suç faaliyetine karışan, ilgili ülkelerdeki 6 şirket soruşturuldu.

İtalya, Pisa cumhuriyet savcısı; birkaç ülkede şubesi bulunan uluslararası organize suç örgütüne yönelik kapsamlı bir soruşturma başlattı. Lahey’de bulunan Eurojust tarafından aktif olarak koordine edilen bu ülkelerdeki soruşturmalar; katkılı meyve suyu, reçel ve diğer konserve gıdaların ticaretine karışmış olan bu organize suç örgütünü ortaya çıkardı. Ürünler, mikotoksin ve diğer kimyasal atıkların bulaştığı, insanın tüketmesi için uygun olmayan ve toplum sağlığı için tehlikeli olan çürümüş elmalardan yapılmıştır. Daha sonra su ve şekerle arıtılmış ve yanlış bir şekilde Avrupa menşeli organik ürünler olarak etiketlenip tanıtımı yapılmıştır. 

Eurojust, bünyesinde bulunan İtalyan şubesiyle Sırbistan’daki irtibat noktası arasındaki iletişim ve işbirliğini kolaylaştırdı. Eş zamanlı olarak yapılan operasyonlardan başarılı bir sonuç alınmasını sağlama alarak ve hızlıca veri ve delil değiş tokuşuna yardım ederek, ulusal makamlar arasındaki koordinasyona olanak sağladı. 8’i İtalya’da ve 1’i Sırbistan’da olmak üzere 9 tutuklama kararı çıkarıldı.

Çoğunlukla İtalyan ve Sırp olan tutuklular, dolandırıcılık suçundan ve suç örgütüne katılma suçundan şüpheli durumdalar.

(Hakları Avrupa Birliği’ne aittir.)

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir