Fransa Başkanı Macron: Amazon Ormanlarında Gerçek Bir Ekolojik Yıkım Yaşanıyor

Edanaz Aksoy – Yardımcı Politika Editörü

Fransa Başkanı Emmanuel Macron Cuma günü G7 zirvesinden önce yaptığı açıklamada Amazon yağmur ormanlarında devam eden ekolojik yıkımın sona ermesi için daha kapsamlı bir yönteme ihtiyaç duyduklarını belirtti. 

Brezilya’da orman yangınlarının artması sebebiyle  Macron, Fransız haber sitesi Konbini’ye konunun Biarritz’deki bu hafta sonu dünya liderleri toplantısında görüşüleceğini söyledi.

Macron “ Amazon, biyolojik bir çeşitlilik kaynağı ve yok olmaya devam ediyor. Bu durum ise tüm dünyayı ilgilendiriyor.” 

“Aslında her yerde gerçekleşmekte olan bir çevre tahribatımız bulunmakta, bu durum sadece Amazon için geçerli değil.” İfadelerini de ekledi. 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile uyuşmazlık yaşayan Fransa, Brezilya’nın Amazon’un yönetim şeklini de eleştirdi. 

Macron “Amazon’u iyi yönetecek bir yöntem bulmalıyız. Bu, STK’ları ve yerel toplulukları şu ankinden çok daha fazla dahil etmemiz gerektiği ve her yerde devam eden endüstriyel ormansızlaşmayı durdurmamız gerektiği anlamına gelir” dedi.

Macron paylaştığı bir Tweet’te yangınların ‘uluslararası bir kriz’ olduğunu Amazon ormanlarının gezegenin ciğerlerini oluşturduğunu ve oksijeninin% 20’sini ürettiğini söylemişti.

“Brezilya cumhurbaşkanı insanları unutuyor, ancak Fransa  Amazon’da. Fransa’nın en büyük dış sınırı Guiana ve Brezilya arasında, bu yüzden biz de oradayız ”diye ekledi, Güney Amerika’nın kuzey kıyılarındaki Fransız denizaşırı topraklarına atıfta bulundu.

Macron, G7 dünya liderlerini bölgeyi en kısa sürede yeniden ormanlaştırmak için finansmanı arttırmak ve orman yangınlarını önlemek için mekanizmalar geliştirmek için seferber etmeye çalışacağını söyledi.

Macron ofisinde yaptığı açılamada, Fransa’nın AB- Mercosur tarımı ile Avrupa Birliğinin ve Mercosur’u kabul eden  Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay ile aralarındaki anlaşmaya haziran ayında Japonya’da gerçekleşecek olan G20 zirvesinde karşı çıkacağını belirtti. 

Bolsonaro, Brezilya’da yaşanan orman yangılarına  Macron’un kendi endişeleriyle karışmasına tepki gösterdi. 

Kaynak

Görsel Kaynağı