Fransa Savunma Bakanı, Yeni Siber Stratejide Saldırgan Tutum İzliyor

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, dün sabah, Fransız ordusunun saldırı odaklı siber silahlar geliştirerek konuşlandırmayı ve bağlantılarının “güvenlik olayları”ndan korunmasının gelişimini planladığını duyurdu.

“Bugün Fransa, askeri operasyonları için siber silah tedarik etmeyi seçiyor. Siber silahı tam teşekküllü bir operasyonel silah olarak görüyoruz.” dedi.

Parly buna ek olarak “Orantılı olarak fakat aynı zamanda kullanmaktan da korkmadan uygulayacağız.” İfadelerine yer verdi.

“Ortalama olarak günde ikiden fazla güvenlik etkinliğine sahibiz, bazıları doğrudan bize, bazıları ise sanayilerimize ve ortaklarımıza yönelik olacak şekilde.”  2017’den Nisan 2018’e kadar süren ciddi bir güvenlik ihlali olduğunu açıklayarak, donanmanın tüm yakıt zincirini engellemiş olabileceğini belirtti.

Parly, “Güçlerimize karşı bir siber saldırı olması durumunda, yasal bir çerçevede, istediğimiz araç ve zamanda misilleme hakkımızı saklı tutuyoruz” sözlerinde bulundu.

“Saldırganın kim olursa olsun eylemleri ve kullanılan dijital araçları etkisiz hale getirme hakkını saklı tutuyoruz.”

“Siber silahları, dış operasyonlarda saldırgan amaçlarla, tek başına veya geleneksel yöntemlerimizi desteklemeye ya da etkilerini çoğaltmaya çalışmaya hazırız.” Savunma Bakanına göre, 2019-2025 askeri programında siber savunma yasasında öngörülen 1,6 milyar euroluk (1,8 milyar dolar) bir kısmı, şu an ve 2025 arasında “1000 siber savaşçı” tutmaya kullanılacaktı.

Bunlardan bazıları 2017 yılında kurulan Fransız Siber Savunma Kuvvetleri’nin Komutanı Orgeneral Olivier Bonnet de Paillerets emri altında olabilir.

Diğerleri DGA tedarik ajansı veya DGSE (Fransa’nın dış istihbarat servisi) tarafından işe alınabilir. Parly, “dış operasyonlardaki siber savaşçıların, orduyla aynı korumadan yararlanacağını” belirtti.

Parly’nin konuşmasının ardından, Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin Genel Müdürü Orgeneral François Lecointre, Bonnet de Paillerets’in “çıkarlarının savunulması ve egemenliklerinin korunmasını sağlamak” amacıyla yeni bir saldırgan siber savaş doktrini hazırlayacağını açıkladı.

Kaynak: https://www.fifthdomain.com/global/europe/2019/01/18/french-defense-chief-touts-offensive-tack-in-new-cyber-strategy/

Haber Çevirisi – İlkay Türkeş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir