G20 Liderleri İklim Değişikliği Anlaşmazlığının Ardından Ortak Bildirgede Buluştular

20 Ülkeden 19’u Paris Anlaşmasını destekledi.

29 Haziran Cumartesi günü Japonya’nın Osaka şehrinde düzenlenen G20 Zirve’sinde liderler, AB ile ABD arasındaki liderlerin ifadelerini riske sokan iklim değişikliği anlaşmazlığından sonra bir sonuç bildirisi kabul etti.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, zirvenin sonunda düzenlediği basın toplantısında, anlaşmanın Buenos Aires ve Hamburg Bildirileri ile iklim değişikliği ile mücadele konusunda benzer kararlar barındırdığını belirtti.

Cumartesi günü son dakikada yapılan anlaşmaya göre, 20 ülkeden 19’unun devlet başkanları Paris Anlaşmasını desteklerken, Birleşik Devletler ise bildiriyi, Başkan Donald Trump seçildiğinden bu yana tıpkı önceki G20’lerde olduğu gibi çözüme katılmamayı kabul etmek olarak değerlendirdi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın, diğer ülkelerin de onun tarafına katılmalarını ve Paris Anlaşmasına karşı çıkmalarını denediği için Cumartesi sabahına kadar G20’nin bir bildiri olmadan sona ermesi riskiyle karşı karşıya kalındı.

Merkel, “Gece ve gündüz yapılan görüşmelerden sonra, Paris Anlaşması’nın 19 imzacı ülkesi olarak tıpkı Buenos Aires’te yaptığımız gibi taahhütleri 19’a 1 olarak kabul etmeyi tekrar başardık.” dedi. Merkel sözlerine, “Bu sürecin geri dönülmez olduğunu söylüyoruz ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için taahhütlerimizi yaptığımız, 2020’de yeni taahhütler yapmamız gerekip gerekmediğini görmek için tekrar bir inceleme yapacağımızı söylüyoruz.” olarak devam etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise ABD’yi iklim taahhütlerini sulandırmaya çalışmaktan dolayı sert bir dille eleştirdi.

 “Biz G20 ülkelerinin dünyanın geri kalanıyla olan bağlantısı giderek azalıyor … Bilim insanları her gün iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik konularındaki görevimizi, Fransa ve diğer bir çok ülkedeki gençlik ise her hafta bize görevlerimizi hatırlatıyor fakat biz hala G20’de Paris Anlaşması’ndan hala alıntı yapıp yapamayacağımız konusunda tartışmalara devam ediyoruz. ”

Üst düzey iki AB müzakerecisi, ABD ile iklim faslı üzerine anlaşma hususunda cumartesi sabahı 4: 00’a kadar görüştüklerini fakat görüşmelerin çıkmaza girdiğini görmeleri üzerine görüşmelerin durdurulduğunu belirttiler.

11:00 civarında, sorumluluğu devralan devlet yetkilileri yeniden 19’a 1 formatında anlaşılmasına karar verdiler. 

En önemlisi, Çin AB’yi destekledi ve ülkeleri Paris Anlaşması’na bağlı tutmak için mücadele etti. Cumartesi sabahı yayınlanan ortak bir bildiride, Çin ve Fransa ülkeleri iklim anlaşmasına uyma konusunda üzerine gitti.

Yetkililer, son tebliğde ayrıca ticaret ve göçten de bahsedileceğini ancak ABD için bir tabu olan “himayecilik” suçlamasından uzak duracaklarını bildirdiler.

Bunun yerine, liderler “özgür, adil, ayrımcı olmayan ve şeffaf ’’ ticarete açık bir taahhütte bulundular ve bir Dünya Ticaret Örgütü reformunun “gerekli” olduğunu söylediler.

Merkel, bu reformun çok önemli ve gerekli olduğunu aksi halde DTÖ’nün çalışmaya muktedir olamama durumuna gireceğini açıkça belirtti.

G20 liderleri demeçlerinde ayrıca göçmen sorununa da değindi. Liderler, BM ve diğer uluslararası organizasyonlarla sıkı bir birliktelikle göçmen poltikaları üzerine çalışacaklarını belirttiler.

Okan Vatansever – Politika Editörü 

Kaynak