G20 Zirvesi: Trump and Xi, ABD-Çin Ticaret Müzakerelerini Sürdürme Kararı Aldı

ABD ve Çin, küresel bir ekonomik yavaşlamaya sebep olan uzun bir tartışmayı hafifleterek ticaret müzakerelerini sürdürme konusunda anlaştı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Japonya’daki G20 zirvesinde anlaşmaya vardı.

Bay Trump ayrıca, önemli bir imtiyaz olarak görülen bir hareketle, ABD şirketlerinin Çinli teknoloji devi Huawei’ye satmaya devam edebileceklerine izin vereceğini söyledi.

Bay Trump, Çin’i ek ticari yaptırımlarla tehdit etti.

Ancak, Osaka’daki G20 zirvesi görüşmesi sonrasında, ABD’nin 300 milyar dolar (236 milyar £) değerinde Çin ithalatına gümrük vergisi ekleyemeyeceğini doğruladı.

Ayrıca, “şimdilik” Pekin ile müzakerelere devam edeceğini söyledi.

İleriki bir basın toplantısında, ABD başkanı, ABD teknoloji şirketlerinin tekrar Çin’in Huawei’sine satabileceğini ve ABD Ticaret Bakanlığı tarafından geçen ay uygulanan bir yasağı geri alabileceğini açıkladı.

Başkan Trump, Xi Jinping ile olan ticaret görüşmelerini ABD için bir kazanç olarak konumlandırdı – ancak Pekin’e Huawei konusunda tam olarak istediği şeyi vermiş olabilir.

Bay Trump’ın ilan ettiği şeyin tam bir geri dönüş olup olmadığı henüz belli değil – ancak öyleyse, Washington’ın ulusal güvenlik için bir tehdit olduğunu söylediği bir şirket için ABD’nin önemli bir imtiyazı olacaktır.

Müzakerelerin başlaması ve daha fazla gümrük vergisi üzerindeki dur düğmesine basılması, kısa vadede piyasalar ve Amerikan şirketleri için olumlu etki olarak görülecektir. Gumruk vergilerinin maliyeti hakkinda şikayetçi olanlar zaten vergiler artarsa, Amerikan tüketicilerin 12 milyar dolar gibi daha yüksek fiyatlar ödeyeceklerini söylemislerdir.

Çinli işletmeler de acı çekiyor – ticaret savaşı dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yatırım planlarına, iş güvenine ve ihracata zarar verdi. Ancak dur tuşuna basilmasi ticaret savaşının sona erdiği anlamına gelmiyor. Yüz milyarlarca dolarlık malın tarifesi halen uygulaniyor. Ve iki tarafın hala üzerinde anlaşacak çok şeyi var.

Washington, Pekin’in Çin ekonomisinin geçtiğimiz kırk yılda büyüme biçimini kökten değiştirmesini istiyor – devlete ait şirketlere sübvansiyonlardan kurtulmasini, iç piyasayı açmasini ve en önemlisi, bu taahhütlerden herhangi birini yerine getirememesi durumunda Çin’in hesabını tutmak istiyor.

Ancak Pekin, halka açık bir şekilde prensip konuları üzerinde kısıtlanmayacağını veya ABD baskısına boyun eğmeyeceğini söyledi.

İki tarafın bu açığı kapatması, herhangi bir ticaret ateşkesinin gerçek testi olacak. Şimdilik – tekrar konuşmaları olumlu bir şey. Fakat konuşmak da ancak bir yere kadardir.

ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı nasıl arttı?

ABD ve Çin, geçtiğimiz yıldan beri zarar verici bir ticaret savaşı yapıyorlar.

Bay Trump, Çin’i fikri mülkiyet çalmakla ve ABD’li firmaları Çin’de iş yapmak için ticari sırlarını paylaşmaya zorlamakla suçladı, ve Cin de karsilik olarak ABD’nin iş reformu taleplerinin makul olmadığını belirtti.

İki ülke arasındaki tartisma, zirveye yaklasan aylarda, müzakerelerin Mayıs ayında cokmesinin ardından arttı.

Osaka’da olanlar durumu değiştirecek mi?

Bu ateşkes, pazar türbülansına neden olan ve küresel büyümeye zarar veren anlaşmazlığın çözümünden çok düşmanlıklarda bir duraklama olduğunu gösteriyor.

Bay Trump, Bay Xi ile yaptığı görüşmenin “mükemmel, zaten olacagi kadar iyi” olduğunu söyledi, ve ekledi: “Bir çok şey hakkında konuştuk ve hemen konumuza geri donduk ve ne olacağını göreceğiz.”

Çin’in devlet haber ajansı Xinhua, Bay Xi’nin “Çin ve ABD’nin yüksek derecede ortak çıkarları ve geniş işbirliği alanlarına sahip olduklarını ve sözde çatışma ve yüzleşme tuzaklarına düşmemeleri gerektiğini” belirtti.

Huawei’nin durumu nedir?

Washington halka açık bir şekilde, firmanın teknolojisinin ulusal bir güvenlik riski oluşturduğunu soyledi, ancak Trump ayrica konuyu ticaret anlaşmazlığına bağladı.

Geçtiğimiz ay ABD, Huawei’nin, bircok ürünu için önemli olan Google’dan da dahil olmak üzere, lisanssız ABD malları almasını yasakladı. Yasak, firmaya bu yılki gelirine 30 milyar dolara (24 milyar pound) mal olabilir.

Bazı analistler yasağı ABD’nin güçlü bir Çinli firmayı frenleme girişimi olarak görüyorlar.

Bay Trump’ın, ABD şirketlerinin Huawei’ye “büyük ulusal güvenlik sorunlari olmayan yerlerde” satmaya devam etmesine izin vermesi önemli bir imtiyaz olabilir, ancak bunun nasıl gerçekleşeceği tam olarak belli değil.

Bay Trump, Huawei’nin durumunun ticaret görüşmelerinin “en sonunda” ele alınacağını söyledi.

Sıradaki G20 nerede olacak?

Bir sonraki zirve 2020 Kasım’ında Suudi Arabistan’da yapılacak.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nin geçen yıl İstanbul’daki cinayetiyle ilgili olarak Osaka’da sorularla karsilasmaya devam etti ve konu cozulmeyecek gibi gorunuyor.

Birlesik Krallik Basbakani Theresa May ve Türkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdoğan hâlâ bu konuda baskı yapanlar arasında, ancak Bay Trump “kimse Veliaht Prens’i suclamiyor” diyor.

Volkan İşbaşaran – Yardımcı Politika Editörü

Kaynak