İngiliz Mahkemesi Yasadışı Silah Satışından Dolayı Hükümeti Sorumlu Tuttu

İngiltere temyiz mahkemesi Silah Ticareti Karşıtı Kampanya lehine karar verdi ve 2016’da değiştirilen politikanın Suudi Arabistan’a yasadışı silah satılmasına yol açtığı sonucuna ulaştı.

İngiltere’nin 2014’te Konsolide Avrupa Birliği ve Ulusal Silah İhracatına Lisans Verme Kriterleri’nde belirlenen silah ihracatı politikası, uluslararası insancıl hukukta açık bir ihlal riskinin mevcut olduğu durumlarda lisanslama kısıtlamaları getiriyor. Mahkeme; İngiltere hükümetinin Suudi liderliğindeki koalisyonun Yemen ile olan çatışmada yaptığı uluslararası insancıl hukuk ihlalleri hakkında uygun değerlendirmeler yapmadığını tespit etti.

İngiltere hükümeti bu riskleri gözardı ederek kendi rehberliğini de görmezden geldi ve ‘’Uluslararası insancıl hukukun olası ihlali ve onun devam eden silah arzı üzerindeki etkisi nedir sorusunun oldukça farkındaydı.’’

Karara cevaben Uluslararası Ticaret Sekreteri Liam Fox, hükümetin sonraki adımlarını ve muhtemel temyizi hesaba katarak Suudi Arabistan ve koalisyonu için yeni ihracat lisansları bahşetmeyeceklerini belirtti.

Karar; Boris Johnson, Jeremy Hunt ve silah ihracatı için uygun risk değerlendirmeleri yapmadan imza atan diğer bakanları içeriyor. Johnson ve Hunt’ın ikisi de halen Tory grubu liderliğinde mevcut başkan Theresa May’in yerini almak için mücadele içerisindeler.

Selman Bircan – Yardımcı Hukuki İçerik Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir