İngiltere’nin Anlaşmasız Olarak AB’den Çekilmesi, Beklenenin Aksine İrlanda’yı Daha Az Etkileyebilir

Capital Economics analizleri, mevcut tahminlerin olası politika etkilerini değerlendirmede başarısız olduğunu söylüyor.

Londra merkezli danışma şirketi Capital Economics’e göre anlaşmasız Brexit’in İrlanda üzerindeki etkisi, daha önce tahmin edilenden daha az şiddetli olabilir.

İngiltere’nin anlaşmasız bir şekilde Avrupa Birliği’nden ayrılmasının İrlanda için ne gibi etkileri olacağını inlecedikleri analizde, danışma şirketi, yapılan mevcut tahminlerin İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması durumunda “ sınırlar ve havayolları” arasında oluşacak karışıklıkların önüne geçmek için yapılması gereken  sektörlerarası  anlaşmaları dikkate almadığını belirtti.

Ayrıca yaygın görüşün,  İngiltere Bankası ve Birleşik Krallık Hükümeti’nden gelen siyasi tepkilere etki etmediğini ileri sürdü.

İngiltere Merkez Bankası’nın, belli bir prosedüre göre ilerlemeyen Brexit’te “faiz oranlarını düşüreceğini ve parasal genişleme politikasını tekrar uygulabileceğini” söyledi.

Böyle bir durumda ise  İngiltere Hükümeti’nin maliye politikalarını GSYİH’nin %1’i kadar gevşeteceğini ileri sürdü.

Brexit’in uzun vadede İrlanda’nın ekonomisi üzerindeki  olası etkisinin, en iyi ihtimalle GSYİH’nin yüzde 2’si, en kötü durumda ise yüzde 7’si kadar düşeceğine dair  tahminleri var.

Capital Economics analizinde anlaşmasız Brexit’in  İrlanda ekonomisi üzerinde olası sonuçlarının GSYİH’nin kişi başı büyüme hızının bu yıl yüzde 1.5 oranında, önümüzdeki yıl ise yüzde 0.5 oranında azalacağını tahmin ediyor. Bu şu ana kadarki en iyimser Brexit tahminlerinden birisi.

Anlaşmasız Brexit’in Getireceği Sonuçlar

Capital Economics ‘’Brexit’in İngiltere ekonomisine yapacağı etkinin küçük olduğunu düşündüğümüzden, İrlanda üzerindeki etkisinin de küçük olduğunu farz ediyoruz. Fakat etkisi bizim tahmin ettiğimizden daha şiddetli olabilir.’’ dedi.

Anlaşmasız Brexit beklentisinin son aylarda yükseldiğine dikkat çekerken, bunun finansal piyasalarda yapacağı muhtemel olumsuz yansımalar incelendi ve ana etkinin, piyasalarda sterlinin daha da değer kaybedeceği sonucuna vardı.

Dünya Ticaret Örgütü gümrük vergisi uygulaması ve değeri gittikçe artan avro ile birlikte İngiltere’de, İrlanda’dan ithal  edilen malların maaliyetin yüzde 25 oranında artıracaktır.

“Eğer İrlanda menşeli bu ürünlerin fiyatı İngiltere’de yüzde 25 oranında artarsa, ihracat oranları da yüzde 25 oranında düşer ve bu da İrlanda ekonomisinin yüzde 1.5 oranında daralmasına sebep olur.” dedi.

Capital Economics, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında anlaşmasız  Brexit sonrası oluşabilecek sınır sorununun daha çok kaygı verici olacağını ekledi.

Artan Gerginlik

“Bu bizim uzmanlık alanımız değil ancak sert sınır çizgilerinin dayatılması sınır bölgesinde gerginliğin ve güvenlik endişelerinin artmasına sebebiyet verebilir.” dedi.

Capital Economics en olası sonucun Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden belirli anlaşma çerçevesinde ayrılacağını ve böyle bir durumda ise Brexit’in İrlanda ekonomisi üzerinde gözardı edebilecek bir derecede olumsuz etkisi olacağını düşündüklerini belirtti.

Bu arada, en son yayınlanan Economic Eye raporunda, EY (Ernst and Young) anlaşmasız gerçekleşecek Brexit’in bu yıl GSYİH’nin büyümesinden  yüzde 2.5  ve 2020’de yüzde 1.4 puan daha keseceğini öngörüyor.

EY İrlanda ekonomisti Neil Gibson “Ekonominin nasıl tepki vereceğinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, İngiltere’nin anlaşma yapmadan Avrupa Birliği’nden çıkması sıkıntı verici bir durum olur.” dedi.  “Para birimleri yeni duruma göre tepkiler verecek ve hükümetler, tüketiciler ve işletmeler tarafından yapılan harcamalar yakın tarihte gözlemlediğimiz gibi tahmin edilmesi zor bir şekilde etkilenecek.”

Kaynak: https://www.irishtimes.com/business/economy/impact-of-no-deal-brexit-on-ireland-may-be-less-severe-than-feared-1.3780620

Haber Çevirisi – Sedanur ASLAN (EuroPolitika Dergisi Araştırma Ekibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir