İspanya Başbakanı, 28 Nisan’da Erken Seçim Yapılması İçin Çağrıda Bulundu

Parlamento’da ulusal bütçe oylamasının reddedilmesinin ardından son dört yılda üçüncü kez genel seçime gidiliyor.
Katalan ayrılıkçıların, bu hafta başında Sosyalist hükümetin ulusal bütçe planını reddetmesi halinde sağcı partilere katılmasından sonra, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, 28 Nisan için beklenmedik bir seçim çağrısı yaptı.

Ülkenin dört yıldan kısa bir süre içinde yaptığı üçüncü genel seçim kararının, Sánchez’in Çarşamba günkü yenilgisinin ardından kaçınılmaz olduğu görülüyordu.

Sánchez kabine toplantısı sonrasında ülke televizyonunda yayımlanan bir konuşmasında: “Hiçbir şey yapmamak, bütçe olmadan devam etmek ve İspanyolların fikirlerini bildirmeye davet etmek arasından ikinciyi seçiyorum. İspanya’nın ilerlemesi; hoşgörü, saygı, ılımlılık ve sağduyuyla hareket etmesi gerekiyor. Bu sebeple parlamentoyu feshetmeyi ve 28 Nisan için seçim çağrısı yapmayı önerdim.” dedi.

Kongre’de  350 sandalyenin  84’üne sahip olan İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), geçtiğimiz yıl yapılan bir güven oylamasında muhafazakar Halk Partisi’nden (PP) iktidarı ele geçirme konusunda Bask ve Katalan milliyetçi partilerin desteğine güvenmişti.

Ancak iki ana Katalan bağımsızlık yanlısı parti, Katalan Cumhuriyetçi Sol ve Katalan Avrupa Demokrat Partisi, PP ve merkez sağ Vatandaşlar Partileri’yle birlikte bütçe hakkında oy verdi ve sonuç olarak 191 oya karşı 158 ve 1 çekimserlik oyuyla bozguna uğrattılar.

Gelecek yıl genel bir seçim yapılacaktı.

Sánchez, sol eğilimli seçmenleri sağın iktidara gelmesi tehdidine karşı harekete geçirmek için mümkün olan en kısa sürede oylama yapılmasını talep ediyor.

PSEO yapılan kamu oyu yoklamasında hedeflenen oyların yaklaşık yüzde 30’unu alarak önde gidiyor fakat iki ana merkez sağ partileri, birlikte, oyların yüzde 30’undan daha fazlasını almış durumda.

İspanya’nın en kalabalık nüfuslu bölgesi olan Andalucía, geçen yıl aşırı sağ parti olan Vox Partisi ile birlikte sosyalistleri koltuklarından almıştı.

Sánchez’in hükümeti Katalan problemine karşı daha uzlaştırıcı bir yaklaşım ele almaya başladı ve Katalan Başbakan Quim Torra ile birkaç fırsat konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, ayrılıkçılar, Sanchez’in bölge için özerklik konusunda müzakere etmeyi kabul etmesi sonucunda bütçe planını destekleyeceklerini duyurdular. İspanya’nın geri kalanında yani ülkenin toprak bütünlüğünü korumak isteyen çoğunluk olan İspanyol Sosyalist İşçi Partisi  (PSOE) oylarına mal olacaktır.

Sánchez, Cuma günü bir konuşmasında “Anayasa dahilinde görüşmeye ve bir çözüm bulmaya hazırız” dedi. Sánchez’i alt etmek adına ayrılıkçıların sağ görüşlü partilerle iş birliğine gitmesi birçok Katalanı dehşete düşürdü. Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, bu durumu, “tehlikeli bir hata” olarak nitelendirdi.

1978’den itibaren demokrasiye geçişte, Katalan ve Bask milletleri bir dizi azınlık hükümetlerine karşı iktidarı şekillendiren bir rol oynadı. Bu rol şu anda, PSOE ya da  PP ile koalisyona girmeye istekli görünen merkez sağ olan Yurttaşlar Partisi’ne gücün tadına varmak anlamına geldiği takdirde (Ciudadanos) düşüş yaşatabilir.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/feb/15/spains-pm-calls-snap-general-election-for-28-april

Haber Çevirisi – Şevval KOÇAK (EuroPolitika Araştırma Ekibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir