İtalyan Hükümeti’nin Kilit Bir Oy Kazanmasının Ardından Salvini Yetkilerini Artırmayı Gözlüyor (05.08.2019)

Buse Gültekin – Yardımcı Politika Editörü

İtalya’nın fiili lideri Matteo Salvini, popülist koalisyonun parlamentoda önemli bir oy kazanmasıyla hükümetteki hakimiyetini artırırken göçü kontrol altına almak için yeni yetkiler kazandı.

Lig partisinin mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki zaferinden beri Salvini’nin çağrıda bulunduğu güvenlik yasasına Senato Genel Kurulu tarafından nihai onay verildi. 

Sonuç- senatonun öneriyi 160 oy ile kabul etmesiyle- Lig partisi lideri için bir zafer olmasına rağmen, Salvini ile popülist rakibi ve koalisyonun esas ortağı ancak şu anda Lig seviyesinin yarısından az oy alan Beş Yıldız Hareketi’nin lideri Luigi Di Maio arasındaki gerilimi vurguladı. 

Oylamadan sonra Salvini bir Facebook mesajında bütün İtalyanlara ve Meryem Ana’ya teşekkür etti.

Güvenlik paketi, diğer önlemlerin yanı sıra, İtalya polisi ve ordusunun güçlerini genişleterek Akdeniz’de düzensiz göçmenleri toplayan kurtarma gemilerini durdurup ele geçirme yetkisi tanıdı. İtalya’nın iki başbakan yardımcısından biri olan Salvini aynı zamanda ülkenin polis ve sınır kuvvetlerini kontrol eden İçişleri Bakanlığı görevini de yürütüyor.

Baskıyı Artırıyor 

Hükümet oyu kaybederse, bu yeni bir seçime yol açabilir. Eğer koalisyon ortakları Lig önceliklerini yerine getirme konusunda yardımcı olmazsa, Salvini koalisyondan çıkmak ve erken seçime gitmek için tehditleri artırıyor. Pazartesi günü yaptığı halka açık bir konuşmada “Biz vaktimizi harcamak için hükümette değiliz.” dedi.

Salvini’ye imtiyaz olarak görülen bir hamle ile Conte, geçtiğimiz günlerde Beş Yıldız’ın uzun süredir karşı çıktığı Fransa ile demiryolu bağlantısını destekledi. Ancak asıl mücadele muhtemelen sonbaharda İtalya’nın 2020 bütçesi üzerine olacak.

Italy’s gloomy economic prospects may be improving

Salvini Radio 24’e verdiği bir röportajda “İtalyanları daha fazla sürecek bir mücadelenin içine sürüklemek istemiyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı, Beş Yıldız Hareketi ile birlikte yönetmenin son birkaç aydır “daha zor” bir hal aldığını dile getirdi. 

Günlük gazete la Repubblica, Ekonomi Bakanı Giovanni Tria’nın İtalya’nın bütçe açığını gayri safi milli hasılanın %1,8’inin altında tutmayı hedeflediğini fakat bunun Salvini’nin söz verdiği derin vergi indirimleri için sınırlı alan bırakacağını belirtti.

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir