İtalyanlar, On Yıllık Ekonomik Durgunluğun Ortasında Tarot Kartlarından, Büyücü ve Şifacılardan Medet Umuyorlar

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Uzmanlar, 10 yıldır devam eden neredeyse sıfır ekonomik büyümenin, artan sayıda umutsuz İtalya’nı tarot kartı okuyucularının, spritüallerin ve tarikatların ezoterik kucağına gönderdiğini söyledi.

Kirayı nasıl ödeyeceklerini veya masaya yiyecek koymak için yeterli paraları olup olmadıkları konusunda endişe duyan İtalyanlar gittikçe artan sayıda falcıya ve kâhinlere yöneliyor.

İtalya’nın tüketici işleri derneği Codacons’a göre, 13 milyon İtalyan, her yıl yaygın bir guru, astrolog ve inanç şifacıları camiasından tavsiye alıyor. (Ekonomik kriz başladığında, 2008’de bu sayı 10 milyon idi.)

Geçen yıl Umbria’daki Perugia merkezli bir çağrı merkezinin, müşterilere 200 € karşılığında bir iş bulmalarını garanti edecek iyi şans muskaları sundukları tespit edildi.

Yaklaşık bir düzine insanın çalıştığı çağrı merkezi, aylık 300 Euro’luk bir ödeme karşılığında müşterilere “bir yıl garantili ekonomik huzur” sunuyordu. 

İtalya’nın finans polisi Guardia di Finanza’nın yaptığı bir araştırma, saf bir erkek müşterinin çağrı merkezine şüpheli hizmetleri için 240.000 Euro civarında ödeme yaptığını buldu.

Polis, çağrı merkezinin sadece dört yılda 4 milyon Euro kazandığını ve hiçbirinin vergi makamlarına bildirilmediğini söyledi.

Batıl inançlardan medet umanların sayısındaki bu artışın, on yıldan beri durgunluk içinde olan ekonominin korkunç durumuyla bağlantılı olduğu görülüyor.

Bu yıl da sıfıra yakın büyüyen Euro bölgesindeki üçüncü en büyük ekonomi olan İtalya, çoğu AB ülkesinin gerisinde kalıyor.

A reveler takes part in the traditional "Correfoc" festival in Palma de Mallorca on January 21, 2018. The Correfoc is a night of revelry in which participants dress as demons and devils, and move through the streets scaring people with fire and fireworks

21 Ocak 2018’de Palma de Mallorca’da düzenlenen geleneksel “Correfoc” festivalinden bir kare. Correfoc, katılımcıların şeytan gibi giyindiği, ateş ve havai fişekle insanları korkutan sokaklarda yürüdüğü bir isyan gecesi.

Papa John XXIII Topluluğundan Peder Aldo Buonaiuto’ya göre, İtalya’da ezoterik tarikatların sayısında bir artış oldu.

2002’den beri Katolik cemiyeti, kendilerini bir şekilde çıkmazda bulan insanlar için bir telefon yardım hattı işletiyor. En ciddi vakaların özel bir polis birimine bildirildiği bu yardım hattı yılda yaklaşık 5.000 çağrı alıyor.

Peder Buonaiuto, The Telegraph’a yaptığı açıklamada, iş bulmak için veya ekonomik durumlarında umut arayan nüfusun bir kısmının bu hattan yardım aldığını aktardı. Ekonomik sorunların yanı sıra, diğer faktörlerin de insanları bu hattı aramaya ittiğini belirten Peder Buonaiuto bazı insanların yalnızlıktan mustarip oldukları için, bazılarının sevdiklerini kaybettikleri için veya varoluşsal krizler yaşadıkları için, tüm bu endişelerin insanları tüm bu sorunlarını çözmeyi vaat edenlere yönlendirebileceğini belirtti.

İki yıl önce, Codacons “falcılara, kart okuyucularına ve gurulara giden İtalyanların sayısındaki artışı yönlendiren temel faktörün şüphesiz ekonomik kriz olduğunu” bildirdi.

Tüketici derneği, “gelecekle ilgili derin belirsizlik, iş bulma zorluğu, ekonomik sorunlar ve kişisel durumları çözme umudunun, gittikçe artan sayıda İtalyan’ı tarot kartlarından, burçlardan ve büyücülerden cevap aramaya yönelttiğini söyledi.”

Bir tarot kartı okuyucusundan tavsiye almak, eğer anlamsızsa zararsız görünebilir ancak Vatikan, batıl inançlara olan ilginin bazı insanları daha karanlık bir kara büyü dünyasına, hatta şeytanın ibadetine yönelttiği konusunda uyardı.

Mayıs ayında, dünyanın dört bir yanından Katolik rahipler, şeytan çıkarmaların nasıl yapılacağına dair daha ince noktaları tartışmak için Roma’daki Vatikan’a bağlı bir üniversite olan Ateneo Pontificio Regina Apostolorum’da toplandı.

14 yıldır süren şeytan çıkarma eylemi konferansı dünyada eşsizdir. Bu yıl ilk kez Katolik Kilisesi, Anglikan, Lüteriyen, Yunan Ortodoks ve Pentekostal din adamları da dahil olmak üzere diğer mezhepleri de davet etti.

Kaynak

Görsel Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir