Katalonya Sorunu İspanya’da Erken Seçim Sürecini Başlatır (Mı?)

İSPANYA’DAKİ KABİNE TOPLANTISINA KARŞI PROTESTOLAR SIRASINDA BARSELONA’DAKİ ÇATIŞMALAR

Göstericiler, İspanyol hükümetinin, bölgesel hükümetin tek taraflı bağımsızlık ilanından sonra verilen erken seçimin birinci yıldönümü için Katalan başkentinde bir kabine toplantısı yapma kararına karşı çıkan protestolar sırasında Barselona’da polisle çarpıştı. Şehrin bazı bölgeleri Cuma sabahı kilitliyken, Katalonya’nın başka bir yerinde, Barselona’ya erişimi engellemek amacıyla Cumhuriyet Savunma Komite Üyeleri tarafından 20’den fazla yol engellendi.

Onlarca protestocu AP 7 otoyoluna oturmuş, Akdeniz kıyılarında koşuyor, ellerini havaya kaldırmış bir vaziyette polisin onları yoldan uzaklaştırmalarını bekliyorlardı. Bazıları, hem Fransa’nın jile jaune aktivistlerine hem de sarı renkte Katalan bağımsızlık hareketi ile ilişkilendirilen renklere atıfta bulunulan referansta hi-vis yelek giyiyordu.

 

Protestocular, Cuma günü AP-7 otoyolunun bir bölümünü engelledi. Fotoğraf: Jaume Sellart / EPA

Bazı yollar göstericiler tarafından lastiklerle kapatıldı. Cuma akşamı, on binlerce insan “rejimi yıkmak” sloganıyla Barselona’nın merkezinde barışçıl bir gösteriye katıldı. Binlerce polis memuru, bakanların toplandıkları eski borsa binası Llotja de Mar çevresindeki bölgeyi kordon altına almakla görevliydi. Sánchez, kabine bütün İspanya vatandaşlarına hizmet ettiğini göstermek için Barselona’da bir araya geldiğini söyledi. “İspanyol toplumunun ihtiyaçlarına cevap vermek için politikalar ve diyaloglar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Cuma günkü kabine toplantısının ardından İspanya hükümeti, kentin El Prat havaalanının, Katalan hükümetini Franco diktatörlüğü sırasında sürgüne götüren politikacıların ardından Josep Tarradellas olarak değiştirileceğini duyurdu.

Diğer sembolik bir jest ise, Katalan Devlet Başkanı Lluis Companys’ın 1940’ta infaz edilmesini emreden askeri mahkemeyi de kınadı ve Franchise altında zulmedilen yedi bilim adamının onurlarını geri getireceğini söyledi.

 

Bağımsızlık yanlısı göstericiler, İspanya’nın kabine ile Barselona’da bir toplantı yapacaklarına karşı yürüdüklerinde slogan attılar. Fotoğraf: Emilio Morenatti / AP

 

Havalimanını yeniden adlandırma kararı, hareket halindeyken istişare edilmediğini söyleyen Katalan hükümeti tarafından pek iyi karşılanmadı.

Eski Katalan Devlet Başkanı Carles Puigdemont, bir tweet atıp “İspanya hükümetinin Katalonya’nın ne kavramına sahip olduğu belli.” dedi

“En önemli ve stratejik altyapının adı söz konusu olduğunda, tekliflere karar vermemize veya teklif vermemize danışmamıza izin verilmiyor… Temel olarak bir mülk olarak görülüyoruz.”

Katalan bağımsızlık yanlısı liderler, insanların barışçıl protesto geleneğini takip etmeleri için tekrar tekrar çağrıda bulunmalarına rağmen, şiddet olayları oldu. 30’u polis olmak üzere toplam 51 kişi yaralandı.

Polis verilerine göre, Via Laietana’da tutuşabilen materyallere sahip oldukları için gözaltına alınan bir protestocu da dahil olmak üzere on bir kişi tutuklandı.

Katalan bölgesel polis memuru bir gaz bombasını atarken.. Fotoğraf: Josep Lago / AFP / Getty Images

 

 

 

 

 

 

 

Drassanes polisinde büyük taşlar ve diğer nesneler atıldıktan sonra bir kişi tutuklandı. Memurlar ayrıca La Llotja’nın yakınında boya ve şişelerle dolduruldu.

Video görüntüleri, bir gazetecinin Cuma günkü olayları bildirirken yere vurulduğunu gösterdi.

Etkili bir taban bağımsızlık hareketi olan Katalan Ulusal Meclisi (ANC), Cuma günü akşam saat 6’ya kadar büyük çaplı bir protesto çağrısında bulundu.

Fransa’da Jiletler çalkalama hareketinin sözcüsü olan Priscillia Ludosky, Cuma günü ANC başkanıyla bir araya geldi. Ludosky gazetecilere verdiği demeçte, iki hareketin ortak ne olduğunu görmek için Barselona’ya geldiğini ve Fransa’daki insanların “daha ​​fazla demokrasi” ve egemenlik için de mücadele ettiğini söyledi. “Komşu ülkemizde neler olup bittiğini anlamaya ve ortak neyimiz olduğunu ve tüm hükümetlerin ortak sahip olduğu kötü şeyleri görmeye çalışıyorum” dedi.

Protestolar, İspanya başbakanı Pedro Sánchez ve Katalan cumhurbaşkanı Quim Torra’nın bağımsızlık konusundaki çıkmaza çözüm bulmak için görüşmelerde bulunmak üzere görüşmelerde bulunmaya karar vermelerinden saatler sonra gerçekleşti.

Sánchez ve Torra, ortak bir açıklamada Katalonya’nın geleceği konusunda bir çatışmanın var olduğunu kabul ettiler: “Kökeni, niteliği ve çözme yolundaki önemli farklılıklara rağmen, her şeyden önce, etkinliğe olan bağlılığı paylaşıyoruz Katalan toplumu tarafından geniş çapta desteklenen siyasi bir öneri getirecek bir diyalogdayız. ”

Haber Çevirisi – Büşra Nur BULUN (EuroPolitika Araştırma Ekibi)

Kaynak : https://www.theguardian.com/world/2018/dec/21/protests-in-barcelona-as-spanish-cabinet-holds-meeting