Hahn Üsküp’te: Kuzey Makedonya Ekim’de Yeşil Işığı Hak Ediyor

AB Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile yaptığı görüşme sonrasında 25 Temmuz tarihindeki basın toplantısında verdiği demeçte “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin, son birkaç yıldaki reform süreci, Prespa Anlaşması ve aynı zamanda Bulgaristan ile imzalanan İyi Komşuluk İlişkileri Anlaşması nedeniyle Ekim ayında AB ile müzakerelerin başlamasına yönelik yeşil bir ışığı hak ediyor.” dedi.

Ancak, Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecinin burada bitmediğini ve başta Cumhuriyet Savcılığı ve Savcılığına Dair Kanunun kabul edilmesi yoluyla hukukun üstünlüğünün sağlanması ve tavizsiz bir şekilde yolsuzluk ve suça karşı mücadele olmak üzere, reformların sürdürülmesinin gerekli olduğunu ekledi. Hahn, bütün siyasi aktörlerin vatandaşların ve devletin geleceği ve çıkarlarını dikkate alması gerektiğini vurguladı.

 “Bu ulusal bir hedef ve ülkedeki herkesin bunun için çalışması gerektiğini anlamalı. Tabii ki tartışmalar ve anlaşmazlıklar var, fakat herkesin ülkenin nihai amacı ve kaderi konularına vakıf olması gerektiğini düşünüyorum. Umuyorum ki, herkes hepimizin görmek istediği hedefe ulaşmak için atılması gereken gerekli adımları atacaktır ve bu adımlar katılım müzakerelerinin başlaması için yeşil bir ışık olacaktır.” dedi.

Hahn, AB üye devletlerinin katılım müzakerelerini başlatmaya hala karar vermediklerini ve bunu Haziran ayında yapmadıklarından dolayı pişman olduklarını söyledi. Çünkü daha önce de vurguladığı gibi, Kuzey Makedonya reformlar konusunda bir başarı elde etti ve başarması istenen her şeyi yerine getirdiğini belirtti.

“Kuzey Makedonya çok çalıştı ve AB’nin verdiği taahhütleri yerine getirme zamanı geldi. Yalnızca ülkeniz değil bazen AB’de yerine getirmek zorundadır. Ancak, reformların daha da kapsamlı bir şekilde uygulanmasına devam edilmesi gerekmektedir. Hukuk devleti ilkesi sadece kurumlara güven yaratmak için değil, aynı zamanda ülkenin hem politik hem de ekonomik olarak istikrarlı olmasını sağlamak için vazgeçilmezdir.” dedi. 

Başbakan Zoran Zaev ise bir kez daha, Ekim ayında, 15 yılın ardından nihayet ülkenin müzakerelerin başlaması için uzun süre beklenen tarihi alacağına inandığını vurguladı.

Zaev, “Bu arada, AB’ye farklı bir karar alınmaması için bir mazeret vermemek adına reformlar üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Okan Vatansever – Politika Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir