Muhalifler, Fransa Hükümeti’nin ‘Sarı Yelekli’ Ayaklanmaları İçin Hazırlıksız Olduğunu Söylüyor

Muhalefet, protestocuların Paris’teki Champs Élysées Bulvarı’nı yağmaladıkları için güvenliğin olmadığını iddia etti.

Muhalif politikacıların hükümeti ‘Sarı Yelekli’ protestoları süresince Paris’teki Champs Élysées civarındaki ayaklanmaya yönelik olarak hazırsız olduğu suçlamalarında bulunması üzerine Fransa Başbakanı Edouard Philippe, bakanlarla görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron isyancıların polise ve restorantlara kaldırım taşları atması; lüks mağazalar, büfeler ve arabaların kasıtlı olarak yakılması, yağmalanması ve soyulmasından sonra daha güçlü önlemlerle çözüm yolu bulacağının sözünü verdi.

Polis, hem isyancıların hem de protestocuların cumartesi öğleden sonra Champs Élysées Bulvarı’nı doldurmasına karşın her tarafa yayılmış görünüyordu. Maskeli adamlar, son yüzyılın pahalı ve meşhur bir mekan olan Le Fouquet’in mekanını  yakıp yıkmakla birlikte sonrasında Longchamp lüks çanta mağazası, bir banka, başka bir restoran ve birkaç haber standını da ateşe verdiler. Apartman binasının altındaki bankanın tutuşması üzerine bir anne ve bebek de dahil olmak üzere evleri dumanla dolan dehşete düşmüş aileler tahliye edilmek zorunda kaldılar.

Göstericilerin Zara da dahil olmak üzere giyim mağazalarını yağmalamaları ve barikatlara ateş açmaları Aralık başında Paris’teki hükümeti krize sokan en kötü Sarı Yelek ayaklanmasını hatırlatan sahneleri hatırlattı.

Merkez çizgideki Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği partisinden Jean-Christophe Lagarde, “Kimse gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyleyemez” dedi.

Paris’in Sosyalist belediye başkanı Anne Hidalgo, böylesi bir “olağanüstü” şiddetin meydana gelmesine nasıl izin verildiği konusunda Philippe ile görüşme talebinde bulundu. Aynı zamanda hükümetin neler olduğunu açıklamasını ve  karşılık vermesini istediğini söyledi.

Hidalgo, Le Parisien gazetesine  “Bu kabustan kurtulmamız gerekiyor.” dedi ve Fransa’da ki “sosyal ve siyasi krizin” bölünmeleri arttırdığı hususunda uyardı.

Sağcı Les Républicains partisi başkanı Laurent Wauquiez, şiddetin başkentte “dejenere” olmasına izin verildiğini söyledi.

Cumartesi gününe 18. haftada gerçekleşen sarı yeleklilerin protesto gösterileri damgasını vurdu. Protestocuların seslerini duyurmaya çalıştıkları Macron’un ülke çapındaki “Büyük Ulusal Müzakere” sürecinin sonunda  rakamlar son haftalardan daha yüksekti. Cumhurbaşkanı, ülke genelinde birkaç haftadır süren belediye binasındaki hoşnutsuz tartışmaları azaltacağına söz verdi, ancak protestocular bunu bir duman perdesi gibi görmezden geldi.

Macron, bu hafta sonu gösteriler sırasında kayak seyahatinde olduğu için siyasi muhaliflerin eleştirisi ile karşı karşıya kaldı. Cumartesi gecesi bir kriz toplantısına başkanlık etmek için bayırlardan geri döndü.Macron, bu hafta sonu gösteriler sırasında kayak seyahatinde olduğu için siyasi muhaliflerin eleştirisi ile karşı karşıya kaldı. Cumartesi gecesi bir kriz toplantısına başkanlık etmek için bayırlardan geri döndü. Dedi ki: “Bugün aşikar olarak, cumhuriyete zarar veren, birini öldürme riski taşıyan, bir şeyleri yok ederek zarar vermeye çalışan insanlar var.” Fakat aynı zamanda  Macron,’ayaklanma olayının, protestocuların endişelerini ele almak konusunda daha fazlasını yapması gerektiğini gösterdiğini’ tweetledi.

Hükümet, Cumartesi günü Paris’te 1,500 “şiddetli” eylemcinin de dahil olduğu 10.000 sarı yelekli protestocunun düzeni bozmaya sebep olduğuna yönelik açıklamada bulundu. Fransa’nın bir ucundan bir ucuna 32,000 sarı yelekli daha katılarak gösteri yaptılar. Kasım ayında ülke çapında meydana gelen ve daha sonraları uzun soluklu hükümet karşıtı bir harekete dönüşen akaryakıt vergisi protestolarının başlangıcında ortaya çıkan bu rakamlar neredeyse 300.000 kişiye düştü.

Paris’te yaklaşık 80 işletme Cumartesi günü hasar gördü. 18 yaşın altındaki 15 gencinde dahil olduğu  200’den fazla kişi tutuklandı.

Champs Élysées’de ve civardaki birkaç caddede karışıklık varken, Paris’in geri kalanı etkilenmedi. Aynı zamanda, Paris’teki Place de la République’de çok daha büyük ama daha sakin bir protesto eylemi gerçekleşti. Fransa hükümetinden egzoz gazı emisyonlarını azaltma konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini talep etmek için yaklaşık 45.000 kişi iklim değişikliği için yürüdü.

ABD Başkanı Donald Trump, Champs Élysées caddesinde meydana gelen şiddet hakkında Fransa’ya Twitter üzerinden saldırdı ve iklim değişikliği ile ilgili uyarılar konusundaki saygısızlığını yineledi.

Philippe, Pazar günü Paris’teki zararın “protestocuların değil yağmacıların, kundakçıların ve suçluların işi” olduğunu söyledi. Sözlerine “Hiçbir sebep bu şiddeti haklı çıkaramaz.” diyerek ekleme yaptı.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/mar/17/french-government-unprepared-for-gilets-jaunes-riots-critics-say

Haber Çevirisi – Şevval KOÇAK (EuroPolitika Dergisi Araştırma Ekibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir