Paris ve Roma Arasındaki Sürtüşme Üzerine Bir Bakış

The Guardian Analizi, Paris ve Roma Arasındaki Sürtüşme Üzerine Bir Bakış: Yeni bir Şizm Çağı Mı Geliyor?

İtalyan başbakan yardımcısı Luigi Di Maio, Beş Yıldızlı Hareket’te Roma’da toplandı. Jilet aktivistleri ile Paris’in güneyinde, Montargis’teki jilet aktivistleriyle yaptığı toplantı, bu hafta Fransa ile İtalya arasında bir sürtüşmeye neden oldu. Fotoğraf: Max Rossi / Reuter

 

Fransa’nın büyükelçisini İtalya’dan çekme kararı, sorunlu bir kıtayı tehdit eden daha derin bölünmelere işaret ediyor.

 

Bu haftadan önce, Fransa kendi büyükelçisini İtalya’dan en son çağırdığı dönem, Haziran 1940’ta, Benito Mussolini’nin faşist hükümetinin Fransa ve İngiltere’ye savaş ilan ettiği zamandı. Ancak Perşembe günü, yine aynı şey tekrarlandı; büyükelçi Christian Masset, Puccini’nin operasını yapan Tosca’nın bir kısmının Paris’e “istişareler” için dönmesi için kurulmuş muhteşem elçilik binası Palazzo Farnese’yi terk etmesi talimatını verdi.

Fransa ve İtalya arasındaki çatışma bu sefer sadece bir kelime savaşı olmasına rağmen, operasyonel bir gösteri değildi. Bu ciddi bir siyasi olay ve sembolizmi göstermektedir. Avrupa Birliği’nin vakıf üyelerinden ikisinin bu şekilde dağılması, yaklaşık 75 yıllık Batı Avrupa barışının ardından hayret vericidir. Bu, İtalya’nın son derece sağ ve kuruluş karşıtı koalisyon hükümetinin savaş sonrası dönemin Avrupa ortodoksisini yıkmaya hazırlanma derecesinin bir işareti olarak gözlemlenmektedir. Fakat , AB için tehdit edici sonuçlara itiraz edilemez.

İki ülke arasındaki sürtüşmenin hemen nedeni, bu hafta Salı günü Paris’in güneyindeki Montargis’te gerçekleşti. Burası, İtalya’nın başbakan yardımcısı Luigi Di Maio ile gösterilerinde Emmanuel Macron’un iki yılın en kötü krizini kışkırttığı bir grup gevezelik junes – sarı yelek – eylemciler arasında yapılan Avrupa parlamentosu seçimlerini görüşmek üzere bir toplantının yapıldığı yerdi. Fransa cumhurbaşkanı olarak. Kuruluş karşıtı Beş Yıldız Hareketi’ne öncülük eden Di Maio, protestocuları liberal, AB yanlısı Bay Macron’a karşı defalarca destekledi. Montargis’te, Di Maio, “sarı bir yelkenliyle yeni bir Avrupa doğuyor” dedi. Toplantıyı “ek ve kabul edilemez bir provokasyon” olarak kınayan ve büyükelçiye Roma’dan geri dönüş emri veren Fransız dışişleri bakanlığı için bu yeterliydi.

Kırılma, birbiriyle örtüşen bağlamlara sahiptir. Kısmen, Kuzey Afrika’da, özellikle Libya’da rakipleri olan devletler arasındaki kasların esnemesine benzemektedir. Ayrıca, sonbaharda yapılması planlanan Leonardo da Vinci’nin ölümünden bu yana 500 yıl anısı üzere Louvre’da planlanan bir sergiye verilen kredileri kesmekle tehdit ediyor. Bununla birlikte, daha temel olarak, bu tartışma İtalyan ve Avrupa siyasetindeki genişleyen çatlaklara odaklanmaktadır. Beş Yıldız Hareketi, Abruzzo bölgesindeki Pazar günkü seçimlerde, ulusal görüş anketlerinde sağcı Lega’nın gerisinde kalıyor. Ancak asıl savaş alanı, her iki koalisyon partisinin Avrupa tesisine karşı kıta çapında bir isyanın başında olmak istediği Mayıs ayında yapılacak AB seçimleridir.

Bu kuruluşun uygulamalarından biri olan Bay Macron olgun bir hedeftir. AB ülkelerini birbirine daha yakından bağlamak ve avro bölgesinin çalışmalarını daha az parasalcı kılmak için açık bir şekilde durmaktadır. Evde, öfkeli protestoculara karşı üstünlük için belirleyici bir savaş yürütüyor. Orada bazı ilerlemeler kaydetmekte ve AB seçimleriyle örtüşecek reform paketiyle ilgili bir referandumdan söz ediyor. Bunun olup olmadığına bakılmaksızın, Mayıs seçimleri, Macron, Fransa ve Avrupa projesi için kritik öneme sahip olacağını düşünüyoruz.

Mayıs ayındaki sonuçlara bakılmaksızın, bazıları şimdi, 2009’da Avrupa’nın 2009 sonrası bölünmelerinin sadece ülkeler içinde değil aralarında derinleştiği, bu hafta Fransa-İtalya sırasının gösterebileceği bir süreç olduğunu savunuyorlar. New Statesman’da yazan tarihçi Brendan Simms, buna, Avrupa’nın kuzeyi güneye, batıyı doğuya karşı bölmüş ve Brexit’in Henry VIII’in Roma’dan koptuğunu yeniden canlandırmasıyla, Reform’a benzeyen yeni bir şizm çağı diyor. Yüzyıllar süren her şeyin mirası. Bunların bazıları doğru olsa bile, tüm Avrupa dikkatli olmalıdır.

Haber Çevirisi – Büşra Nur BULUN (EuroPolitika Araştırma Ekibi)

KAYNAK :  https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/feb/08/the-guardian-view-on-the-rift-between-paris-and-rome-a-new-age-of-schism