Güne Başlarken Piyasalara Dair Bilmeniz Gerekenler

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Piyasa hareketlerini bilerek hız kazanın

Günaydın. Trump’ın danışmanları gümrük vergisini geciktirmek için Çin ile geçici bir anlaşma yapmayı değerlendiriyorlar, Draghi’nin teşvik paketi meslektaşlarını böldü ve yatırımcılar Dubai Ritz’te toplanıyor. 

İşte hareketli piyasalar:

Gümrük Vergisi Muamması

Image result for tariffs

ABD Başkanı Donald Trump’ın yetkilileri, Çin’e ilk kez bazı ABD vergilerini geciktirecek ve hatta geri çekecek sınırlı bir ticaret anlaşması teklif etmeyi ele aldı. Buna karşılık, Çin’in tarımsal alımlar ve fikri mülkiyet konusunda taahhütleri olacaktır. Başkan, “bir anlaşma var ya da yok” diyerek geçici bir teklifi düşüneceğini söyleyerek daha az ikna olmuş gibi konuştu. Potansiyel yeni yaklaşımın arkasında ne olabilir? İlk kez, son anket verileri ticaret savaşının pek çok seçmen arasında popüler olmadığını ve emtia fiyatlarının çiftçileri kızdırdığını gösteriyor.

Draghi Draması

Image result for Draghi

ECB Başkanı Mario Draghi’nin tahvil alımlarını sürdüren ve faiz oranlarını sıfırın altına düşüren canlandırıcı teşvik paketi, Fransa, Hollanda ve Almanya ile plana karşı çıkan Yönetim Kurulu’nda benzeri görülmemiş bir muhalefetle karşı karşıya kaldı. Sonunda Draghi baskın olsa da yatırımcılar maliye politikası yoluyla paketin hükümetlerden bir yardım almadan ne kadar etkili olacağından şüphe ediyorlar. Şimdiye kadar bu cephedeki işaretler cesaret verici değildi. Almanya bu hafta dengeli bir bütçeye bağlı kaldığını söylüyor. Ancak Draghi, gelecek ay dizginleri halefi Christine Lagarde’ye devredeceği için zaten şahinlerle işleri düzeltmek için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmayacak.

Brexit

Image result for brexit

Brexit yanlıları, kendi AB yükümlülüklerinden kurtulmak isteyebilir, ancak hükümetten bazıları, başka bir ülkenin sisteminin avantajlarını görüyor: Avam Kamarası’nın Başkan Vekili John Bercow, İngiltere’nin Parlamento’nun çıkardığı yasaları geçersiz kılacak gelecekteki hükümetlerin önlenmesi için ABD tarzı bir anayasaya ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Guardian’a göre havuzun karşısında yer alan Avrupa Komisyonu’nun Brexit müzakerecisi Michel Barnier, Avrupa Parlamentosu üyelerine İngiltere’yle yapılan resmi müzakerelerin yeniden açılması için yeterli zeminin oluşmadığını söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson için kısa bir iyi haber perşembe günü Belfast mahkemesinden geldi. Mahkeme AB’den boşanma anlaşması olmadan ayrılmanın Kuzey İrlanda’daki barış anlaşmasını ihlal etmeyeceğine karar verdi.

Geliyor …

Image result for asia markets

Asya hisse senetleri, ticaret iyimserliğinin artmaya devam etmesi ve S&P 500’ün perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesinde yükselmesiyle ılımlı kazançlar gösteriyor. Credit Suisse, diğer şirketler ekonomik büyüme endişeleriyle varlıklarını azaltıyor olsalar bile, küresel hisse senetleri üzerinde ağırlığını arttırdı. Brexit tenceresini karıştırmak için Fraport ve patronunun kar-zarar hesaplarıyla bilinen J.D. Wetherspoon’dan güncellemeler bekliyoruz. Patronun en son yumruğu mu? Büyük boy biraların fiyatını düşürerek, 31 Ekim’den sonra sinir bozucu AB vergileri olmadan İngiltere’deki içki içenler için hayatın nasıl olacağını göstermek.

Kaynak – 13.09.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir