İzle: Rusya Sokak Festivali’nde Sanatçılar Kartonlarla Yaratıcılıklarını Gözler Önüne Seriyor 

Edanaz Aksoy – Yardımcı Kültür ve Sanat Editörü

En mütavazi malzemelerden biri olan kartona, bu sene Rusya’da “Face of the Street” festivalinde kendini göstermesi için bir şans verildi. 

Sokak sanatı projesi olan Cardbodia Country, Yekaterinburg Uluslararası Festivalin’de altıncı baskısında kartonu öne çıkarma ve sanatın merkezine yerleştirme girişiminin arkasındaydı.

Hollandalı sanatçı Michael Veerman “Kartonu her yere götürebilirsiniz, çok ucuz bir malzeme. Kullanılmış kartonu kullanabilirsin ve bu yüzden pahalı malzemeler almana gerek kalmaz. Bıçakla veya makasla kesebilirsin ve bu gerçekten haz verici bir deneyim. Tutkal, bant ya da herhangi bir şeyi kullanabilirsiniz. Herkes bunu yapabilir.” ifadelerini kullandı. 

Avrupa’nın her yerinden sokak sanatçıları, illüzyonistler ve müzisyenler festivallere katılmak için Rusya’ya gittiler. Yerli halk ve sanatçılar bir hafta boyunca festival için kullanılacak kostümler ve dekorasyonlar üzerinde çalıştı.

Kutlamalara 30’dan fazla tiyatro, dans grubu ve sokak sanatçısı katıldı. Bu durum izleyiciler için de bir hayli eğlenikleri bir etkinlik olmuş oldu.

Kaynak