Scholz: Almanya’nın Gelecek Krize Karşı Koyabilecek Mali Gücü Var

Tolga Uslu – Yardımcı Politika Editörü

Almanya ekonomi bakanı Olaf Scholz geçtiğimiz pazar günü Almanya’nın gelecek ekonomik krize karş hazırlıklı olduğunu ve krize karşı koyabilecek mali gücünün olduğunu söyledi. Berlin’in 50 milyar euroya kadar ekstra harcama yapabileceğini de bildirdi.

Ekonomisi resesyonun eşiğinde, borçlanma maliyetlerinin de rekor düşüklükte gezindiği Almanya’da yurt içinde ve dışında dengeli bütçeyi sağlama taahhüdünü yerine getirmek için baskılara maruz kalıyor bir yanda da yatırımı arttırmak için yeni borçlanmaya giriyor.

Reuters’a konuşan bir devlet yetkilisi bu ay ekonomi bakanlığının daha resmi borç freniyle aynı doğrultuda maliyetli iklim koruma programını finanse etmek için yeni bir borçlanma fikri üzerinde durduğunu söyledi. Günlük basın konferansında konuşan Scholz borçlanma ile finanse edilecek harcama konusunda bir müzakere olduğunu kabul etti ama bir devletin ekonominin iyi olduğu zamanlarda belirli sınırlar içerisinde kalmasının iyi olacağını da ekledi. Özellikle bu işler kötüye gittiğinde devleti daha iyi bir konumda bırakır dedi.Almanya’nın bu yıl borçlanma seviyesinin geçen yılki %60.9 oranından kabaca %58 oranına düşmesi bekleniyor. Bu, ülkeyi AB’nin koyduğu %60’lık tavan borç oranın altına itiyor ve gelecek harcamalar için esneklik sağlıyor.

Scholz “yani, ekonomik girdiye oranla bir borçlanmamız olursa yüzde 60’ın altında olur bu da bizi ekonomik kriz ile tam gaz savaşmada güçlü kılar” dedi.

2008/2009 küresel ekonomik krizinin Almanya’ya kabaca 50 milyar euro maliyet olduğunu söyleyen Scholz şunları ekledi: “buna karşı hazır bulunmak zorundayız ve bulunabiliriz de. Bu iyi bir haber.”

Kaynak

Görsel Kaynağı