“Sea-Watch3” Neden İtalya Bölgesel Sularına Girme Kararı Aldı?

Geçtiğimiz hafta, göçmen can kurtarma gemisi , “Sea-watch 3” İtalya  İçişleri bakanı Matteo Salivini’nin yüksek meblağlı para cezalarına çarpıtma tehditlerine rağmen  Lampedusa Adası’nın yakınlarındaki karasularına girme kararı aldı.

Olay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin geminin İtalya’da doka çekmesine izin verecek ‘geçici tedbir kararı’ reddetmesi üzerine gerçekleşti.

Denizcilik-izleme siteleri denizde 14 gün harcadıktan sonra gemilerin İtalya’nın sularına saat 14.00’da giriş yaptığını kaydetti.

Sea-watch 3 gemisindeki heyet illegal göçe yardım etmek kovuşturmasıyla karşı karşıya. İtalyan İçişleri Bakanı’nın yeni hükmüne göre teknenin el konulması ve 50.000 euro para cezasına çarptırılması söz konusu.

Geminin kaptanı Carola Rackete Sea Watch International hesabının tweetine çıktı ve şöyle konuştu: İtalyan sahil güvenlik ve gümrük görevlilerinin, kim veya kimler gemiye yaklaştıysa üstlerinden daha ileri talimatlar bekliyorlardı.

CET saatine uygun olarak 23.00’da, Sea-watch 3 hala, Lampedusa kıyısına 2,3 deniz mili uzaklıkta konumlandırılmıştı. Söylentilere bakılırsa limanın yakınındaki herhangi bir lojistik operasyonun müdahalesinden kaçınıyor.

Fakat neden sea-watch 3 emirlere karşı geldi ve düzinecelerce göçmenin olduğu gemide durum neydi?

Gemideki Durum Artık Katlanılabilir Halde Değildi

Sea watch birçok hayır kurum ve kuruluşunun alternatif liman teklifleri dahil desteğini aldı. Genoa’da bir grup özerk rıhtım çalışanı çalışanı Sea-Watch 3’e rıhtımlama için güzergah teklifinde bulundu, fakat STK, Euronews’a en yakın güvenli rıhtımın Lampedusa’da olduğunu söyledi.

Lampedusa’daki denizizleme misyon başkanı Tomino Böhm: “Bizim Lampedusa’saki bölgesel sulara girmemizin nedeni gerekliliktendi, çünkü gemideki durum artık katlanılmayacak haldeydi.”

“Daha uzun bir yolculuk insanları daha fazla tehlikeye sokabilir, zaten insanlar 14 gündür denizdeydi.” sözünüde ekledi.

11 göçmenin sağlık sorunları nedeniyle sea-watch 3 den karaya indirilmesine izin verildikten sonra, geri kalanlar Avrupa’nın güvenli karalarına ulaşmak için illa ki ciddi derecede hasta olarak mı nitelendirilmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Haidi Sadik, Kültürel ara bulucu Sea-watch 3 gemisindeki şartların tahmin edildiğinden daha zor olduğunu söyledi.

Avrupa’ya Hoş Karşılanmamış ve İhmal Edilmiş Hissediyorlar

“Geriye kalan 42 misafirimiz morallerini yüksek tutmaya ve pozitif kalmaya çalışıyorlar, fakat bu kesin ki Avrupa’da hoş karşılanmamış ve ciddi anlamda ihmal edilmiş hissettiklerini söylüyorlar ve içinde bulundukları durumun adaletsizliğine karşı öfkeliler.”

“Karayı görmenin heyecanı yavaşça belirsizliğin getirdiği bir hayal kırıklığına dönüşüyor”

Matteo Salvini, İtalya’da rıhtıma yanaşan (doka çeken) Sea-watch gemilerine karşı sosyal medyada ses oldu, Almanyalı ve Hollanddalı meslektaşlarını gemi için sorumluluk almamakla suçladı. Sea-watch 3 Hollanda bayrağı altında olan bir Alman gemisidir.

Böhm : “Biz illaki İtalya bu soruna cevap vermeli demiyoruz fakat Avrupa topluluğu ve Avrupa birliği bu probleme cevap vermeli.”

Salı günü, İnsan Hakları Mahkemesi Sea-Watch’taki göçmenlerin İtalya’ya resmi olarak inmesi başvursunu reddetti. Sonrasında “Son derece ciddi ve ivedi sebeplerle” olduğunu belirtildi. Tomino Böhm habercilere “Bu politik olarak harekete geçirilmiş bir davranıştır” ve çok suskun bir şekilde orayı terketti.

Yardımsever kuruluş en küçüğü 12 yaşında olan tek başına çocukların hâlâ gemide mahsur olduğunu belirterek olayı sürdürüyor. Haidi Saik Avrupa’nın bu durum için sorumluluk almasını gerekliliğini söylüyor.

“Eğer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu 42 insan için gerçekleşen adaletsizliği kabul etmezse, Avrupa kıtası olarak  insan haklarına bağlı değerlerimiz ve yetkinliğimizin ne anlamı var ?”

Sea-watch gemideki süreç haberlerini sosyal medya üzerinden güncellemeyi devam ettiriyor ve Gemi kapatanı Corale Racket gibi görünüp onu temsil eden sahte hesaplara karşı uyardı.

Maksut Furkan Yılmaz – EUROPolitika Araştırma Ekibi

Kaynak

Görsel Kaynağı