Geleceğimizi Temizlemeyi Amaçlayan 9 Sürdürülebilir Ekonomi Girişimi Avrupa’da

İklim ve kirlilik krizinin çözümü nedir?

Dünyanın dört bir yanından girişimciler şu anda sürdürülebilir bir ekonomi için alternatif öneriler üzerinde çalışıyor, çünkü dünya nüfusu katlanarak büyümeye devam edecek ve küresel kaynaklar mevcut hızla buna cevap veremez. Tüketimi mevcut seviyelerde tutmak için üç dünyaya daha ihtiyacımız olacak.

Bu bağlamda ve Fransa’yı etkileyen benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgası altında, Geçiş Forumu ikincisini haziran ayının sonunda Fransa’nın Monako kentinde kutladı. Monako Prensi II Albert’in desteği ve Aqua Varlık Yönetimi’nin ev sahipliği ile kurumları, girişimcileri ve yatırımcıları “sürdürülebilir yaşam tarzlarına geçiş” sloganıyla bir araya getirdi.

Geçiş Forumu, 4 ana alan üzerine hazırlanmıştır: Gıda, Hareketlilik, Barınma, Üretim ve Tüketim.

Katılan girişimler kendi kendine yeten elektrikli otomobil istasyonlarından, atık ve su yönetimine; sürdürülebilir tarım ürünlerinden, yiyecek atığı azaltma girişimlerine kadar sürdürülebilir ekonomiyi geniş bir yelpazede yansıtıyordu.

İşte katılımcıların bir kısmı:

 

1) The Camp

2013 yılında Güney Fransa’da kurulmuş olan Kamp, yaşayan bir sürdürülebilirlik laboratuvarıdır. Başkanı Olivier Mathiot Kamp’ın öfkeden doğduğunu söylüyor. Aşırı nüfus, küresel bir “aşırı metropolleşme” tanıklığı için öfke; nüfusu en az sürdürülebilir modelde yaşamaya zorlamak: Şehirler.

Kamp, gelecek nesillerin geleceğini kaybetmeden kutunun dışında düşünmeyi amaçlamaktadır.

Mathiot: “Milenyumlar bireycilerdir, ancak bilinçli ve şu an karşılaştığımız zorlukların farkındalar.”

Projenin özü, ana ekibi ve disiplinler arası misafir projeleri bir araya getiren “geleceği keşfetmek için temel bir kamp” olan fütüristtik- ve sürdürülebilir- merkezdir. Şirketler ve bireyler bu maceraya katılmak için başvurabilirler. Kamp, alan sağlamasının yanı sıra aynı zamanda prototip oluşturma ve deneyimleme için eğitim, öneri, network ağı ve laboratuvarlar sunar. Şu anda mobilite, plastik kirliliği bilincini arttırma ve hatta dron ile gerçek zamanlı olarak hava kalitesinin analiz edilebilmesi gibi projeler üzerine çalışıyorlar.

 

2) Plastic Odyssey 

Plastic Odyssey

Plastic Odyssey ‘in kurucu ortağı Simon Bernard, genç ticari donanma görevlisiyken Dakar limanına demirledi ve plastik moloz miktarı yüzünden dehşete düştü. Ayrıca, biraz para kazanmak için plastiği toplayan, ekipmanları yetersiz olan insanları görünce de şok oldu. İşte Plastic Odyssey böyle doğdu.

Amaçları, dünyanın her yerine- Jacques Cousteau’nun Calypso ekolarıyla – tekneyle gezerek plastik kirliliğine karşı mesajlarını yaymak ve düşük maliyetli plastik geri dönüşüm cihazlarını dağıtmak. Ayrıca gemi de elektriğini plastik atıklardan karşılayacak.

“Denizleri temizlemek istemiyoruz… İnsanların denize plastik dökmesini engellemek istiyoruz. Daha sonrası çok geç.”

 

3) Phenix

Gıda atığı yönetimi Phenix ile dijitalleşiyor. Fransız girişimi tüccarların artıklarını tüketiciler ve yardım kuruluşları aracılığıyla elden çıkarmalarını sağlıyor.

Fransa’nın ana şehirlerinde ve İspanya ve Portekiz’deki 20 yerde kullanılabilen uygulamayla, kullanıcılar evlerinin yakınında bulunan ve satılmayan yiyeceklerden oluşan sepetleri bulabilir ve uygun bir fiyata satın alabilirler.

Genelde büyük süpermarketler ile çalışıyorlar ancak yavaş yavaş küçük perakendecilere de açılıyorlar. Ürünler halka satılamadığında, onları hayır kurumlarına sunuyorlar (ve buna dahil olan perakendeciler vergi indirimi elde ediyorlar) Gıda artık insan tüketimine uygun olmadığında ise çiftliklere, hayvanat bahçelerine veya hayvan bakım merkezlerine satılıyor ve gıda atığı çemberi bu şekilde kapanıyor.

Phenix,130 çalışanıyla 15 milyon avro para toplamayı başardı ve büyümeye devam ediyor.

 

4) FGWRS (Full/Firmus Gri Su Dönüştürme Sistemi)

Monako merkezli FGRWS şirketi tarafından geliştirilen teknoloji, evsel gri suların%80’ini geri dönüştürmeyi vaat ediyor. Kurucusu Pierre Magnes, “Suyun korunması geleceğin önündeki en büyük zorluklardan biri, içme suyumuzu WC’imize göndermeyi bırakmamızın zamanı geldi” diyor.

Geri dönüştürülmüş su tuvaletler için değil, aynı zamanda sulama, temizlik ve hatta duşta veya bulaşık yıkamada da kullanılabilir. Bu teknoloji Avrupa Uzay Ajansı için geliştirilmiştir ve şu anda Fransız-İtalyan Antarktika araştırma istasyonu Concordia’da kullanılmaktadır.

Sistem büyük binalarda ısının da tekrar kullanılmasına izin veriyor. Ayrıca, Geçiş Forumunun gerçekleştiği Monako otelinde de bu sistem kullanılıyor.

5) Agilcare

Agilcare

Evrimsel, modüler, ayrılabilir ve monte edilebilir yine çevreye duyarlı malzemeler içeren evler.

Patentli ‘Nano’ sistemi, Agilcare’in zaman içerisinde gelişebilecek veya birkaç kez hareket edebilecek kalıcı veya geçici binalar inşa etmesine izin verir. Genç girişim (2017’de doğdu) zorluk yaşayan aileler, sergi pavyonları ve kendi ofisleri için “hareketli evler” inşa etti.

Agilcare, çözümlerini kamu kurumlarına, özel şirketlere ve emlak acentelerine sunuyor. Ayrıca Solar Impulse Foundation tarafından “atık üretmeden, yenilenebilir malzemeyle yüksek çevre kalitesinde bir bina inşa etmek, genişletmek ve taşımak için bir çözüm” olarak onaylanmıştır. 

 

6) Bovlabs

View image on Twitter

Çok az insan elektrik tüketimini ve ürettikleri enerjiyi nasıl yöneteceklerini bilir, ancak enerji piyasasının esnekliği arttıkça, tükettiğiniz elektriğin nereden geldiğini ve ürettiğiniz enerjiyi nereye vereceğinizi seçmek için artik daha fazla alternatif var.

Bu fikirle, Bovlabs, enerji tüketicileri ve üreticilerin blockchain teknolojisini kullanarak değiş tokuş yapmalarına olanak tanıyan, uctan uca bir  enerji pazarı oluşturdu. Bir cep telefonu uygulaması ile, kullanıcıların işlemleri kolayca yapabilmelerini sağlıyor. Bovlabs The Camp kuluçka merkezinden çıkan girişimlerden biri.

Teknolojileri, örneğin bir elektrikli otomobil sahibinin ürettiği ekstra elektriği enerji piyasasına geri koymasına izin veriyor.

7) Lumi’n 

Fransız girişimi Lumi’n, şehirleri minimum maliyetle ve sıfır emisyonla aydınlatmakla kalmayıp aynı zamanda enerji tüketimi, hava durumu veya hava kalitesi verilerini de toplayan, özel yapım ve yüksek teknoloji ürünü yenilikçi bir otonom solar lamba direği konsepti yarattı. Las Vegas Tüketici Elektroniği Şovu’nda CES İklim Değişikliği İnovasyonlari 2019 ödülünü aldı. 2014 yılında kurulan Lumi’n dokuz kişiyi istihdam ediyor ve bir milyon avroluk satış geliri elde ediyor.

8) Urbismart

Image result for Urbismart

Urbismart, dijital dünyadan verdiğimiz artan siparişlerin dağıtım sayısını önemli ölçüde azaltmayı sağlayacak bir lojistik devrimi çağrısında bulunuyor. Yapay zekayı kullanan Urbismart, yollarda ve sokaklarda dolaşan (ve kirleten) boş kamyon sayısını azaltmayı vaat ediyor. Şirketleri lojistik operasyonlarında izole eden siloları kırmayı amaçlıyorlar. Böylece 5 farklı firmanın teslimatı 5 farklı kamyon yerine aynı kamyona gidecek ve tüm alıcılara yakın olan bölgede tek bir noktada teslim edilecek.

9) E55c

Geçiş Forumu’ndaki girişimlerin birçoğu elektrikli otomobillerin yaygın şekilde üretilmesi için çalışıyorlar . E55c, özel olarak şarj istasyonlarına ve şarj yazılımlarına yatırım yapılması gerektiğine inanıyor. E55c’nin iş modeli, tüketiciler tarafından gerçek kullanıma dayanıyor. Bu nedenle, ortaklara ve tüketicilere güvenilir ve performans gösteren elektrik şarj istasyonları garanti ediyor.

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı