Teknoloji Devlerini Hedef Alan Vergiyi Eleştiren Trump’a Paris’ten Yanıt

Trump yönetimi, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerini hedef alan Fransız vergisine yönelik bir soruşturma başlattığını söyledi. 

Fransa Senatosu Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Paris’in vergi kararlarını kendisin vereceğini söyleyerek Amerika Birleşik Devletleri’nin eleştirilerini bastırırken, aynı zamanda bir dijital hizmet vergisini kabul etmeye karar verdi. 

Yorumlar, Trump yönetiminin Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin gelirlerini hedefleyen Fransız vergisine yönelik bir soruşturma başlattığını söylemesinden sonra geldi.

Le Maire, Senato oylamasından önce yaptığı açıklamada, “Müttefiklerin, tehditlerle değil, diplomatik yollarla farklılıklarını çözmeleri gerektiğine inanıyorum. Fransa, kendi mali kararlarını veren egemen bir devlettir ve öyle de yapmaya devam edecektir.” dedi.

Yüzde üç vergi, dünya çapındaki geliri 750 milyon Euro’yu aşan ya da gelirleri Fransa’da 25 milyon Euro’yu aşan şirketleri hedefliyor. Le Maire vergiyi AB’ye de kabul ettirmeye çalıştı ancak onaylanma sırasında oy birliği için yeterli desteği alamadı, bunun yerine ulusal bir vergiye karar verildi.

Çarşamba günü ABD yönetimi Fransa’nın dijital vergisinin, 1974 tarihli ABD Ticaret Yasası’nın 301. Maddesi uyarınca ABD teknoloji devlerini hedef alan haksız bir ticaret uygulaması olup olmadığını soruşturacak, bunun sonucunda tarifelere veya diğer perakende tedbirler ile bir uyarı yapabileceğini söyledi. 

Le Maire: “Fransa-ABD ilişkileri tarihinde Birleşik Devletler ilk kez böyle bir prosedür uygulamaya karar verdi.” 

“Bu vergi öylesine ortaya atılmış çılgın bir fikir değil. Verilere dayanan ortaya çıkan yeni iş modelleri olduğu gerçeğine dayanıyor. Vergi ise geçici. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (Organization for Economic Cooperation and Development (OECD)en kısa sürede güvenilir bir çözüm benimsediğinde, Fransa ulusal vergisini de geri çekecektir. “

Senato’daki dijital vergiden sorumlu muhafazakar parti Les Républicains üyesi olan Albéric de Montgolfier, Fransız hükümetini hazırlanan metni Avrupa Komisyonuna bildirmeyi reddettiği için eleştirdi. Le Maire, “Gereksiz bir risk alıyorsunuz.” dedi.

Edanaz Aksoy – Yardımcı Politika Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı