Erdoğan Türkiye Merkez Bankası Başkanını Görevden Aldı

Merkez Bankası’nın ana politika faiz oranını yükseltmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a meydan okuyan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevinden alması kontrolden çıkmış enflasyonla mücadele eden kurumun bağımsızlığına dair yeni yatırımcı endişeleri uyandırdı.

Cumartesi günü yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Nisan 2016’dan bu yana merkez bankasını yöneten ve geçen yıl merkez bankasının ana politika faiz oranını yükseltmek üzere Erdoğan’a meydan okuyan Murat Çetinkaya’nın yerine vekili Murat Uysal’ın getirildiğini duyurdu. Kararnamede değişiklik için bir neden belirtmedi.

Kâğıt üzerinde bağımsız olan merkez bankası, ancak sıkı bir para politikası ve yüksek faiz oranı ile yüksek enflasyonla mücadele edilebileceğini söyleyen temel ekonomik teoriyi reddeden müdahaleci Sayın Erdoğan ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Sayın Çetinkaya’nın Eylül ayında ana politika faiz oranını %24’e çıkarması, geçen yaz %25 ile zirveyi gören yıllık enflasyonun haziran ayında %15,7’ye gerilemesine yardımcı oldu. Ancak geçen ay yabancı muhabirlerle yaptığı bir brifingde Erdoğan, merkez bankasının ana politika faiz oranını hızla düşürmek için “kesin bir çözüm” uygulama sözü verdi.

Bu karar Erdoğan’ın eski müttefikleri de dahil olmak üzere pek çok kesimden tepki çekti.

AK Parti Eski Milletvekili, ekonomist İbrahim Turhan, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını eleştirdi. Turhan, “Görevden alınan ve yerine atanan kişilerden bağımsız olarak, bu değişikliğin gerçekleşme yöntemine ve zamanlamasına benim aklım ermiyor. Bunun ciddi zararlar verebileceğinden endişe ediyorum” dedi.

Yeni Başkan Murat Uysal’ın ilk sınavı 25 Temmuz’da toplanacak olan Para Politikası Kurulu toplantısı olacak. 

Analistler, yılın en düşük seviyesi olan haziran ayı enflasyon oranına bakarak merkez bankasının faiz oranlarında bir kesinti yapabileceğini ancak para politikasını gevşetme kararının siyasi iradenin bir işareti olarak yorumlanacağını söylüyorlar.

Londra’daki BlueBay Portföy Yönetimi’nden analist Tim Ash: “Yeni başkanın seçilme nedeni başkanlık sarayından gelen talep üzerine faizleri düşüreceğinin tahmin edilmesi.”

Yeni atanan Başkan Murat Uysal ise yaptığı ilk açıklamada, “fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini” belirtmiş.

Enflasyonu azaltmak ve TL’yi dengelemek, Türkiye ekonomisi için özellikle önemlidir, çünkü Türk şirketleri daha zayıf bir Türk Lirası ile geri ödemeleri daha da zor olan 200 milyar dolarlık döviz borcuyla iç içedir.

Ayrıca, Türkiye’nin ekonomisini gölgeleyen bir başka olay ise ABD yetkililerinin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü için ciddi bir güvenlik riski oluşturduğunu söylediği Rusya ileri füze sistemlerinin satın alınmış olması. ABD teslimi muhtemelen önümüzdeki hafta gerçekleşmesi beklenen füzeler için Ankara’yı cezalandırmakla tehdit ediyor.

Tuba Parlak – Yardımcı Ekonomi Editörü

Kaynak