Van Gogh’un “Kendini Vurmak için Kullandığı” Tabanca 115,000 Euroya Satıldı

Vincent van Gogh’un kendisini öldürmek için kullandığına inanılan silah Paris’teki müzayedede 130.000 dolara (115.000 £) satıldı.

Gregoire Veyres: “Bu çok sembolik bir eser – bu bir ölüm nesnesi.”

Kimliğini gizleyen alıcı bir telefon teklifi ile kasası ağır paslanmış ve kavisli tutamacının iç kısmı eksik olan Lefaucheux silahını, Drouot müzayede uzmanlarının en yüksek fiyat tahmininin iki katından fazlasını ödeyerek satın aldı.

Müzayede görevlisi Gregoire Veyres, “Bu çok sembolik bir parça,” dedi. “Bu bir silah, bir ölüm nesnesi. Van Gogh’u Van Gogh yapan onun intiharıdır. Bu tabanca da onun bir parçası.”

37 yaşındaki Van Gogh, 1890 yılında daha önce resim yaptığı buğday tarlasında kendini göğsünden vurduktan iki gün sonra ölmüştür.

Hollandalı ressam yaşamı boyunca psikoz ve derin bir depresyon ile mücadele etti ve bu durumu sanatına çoğu kez yansıttı. Psikoz ve depresyon durumu The Starry Night ve Sunflowers gibi çarpıcı eserlerine ilham verdi.

Ünlü ressam, diğer bir sanatçı arkadaşı Paul Gauguin ile bir tartışma sırasında kendi sol kulağının bir kısmını jiletle kestiği için de ünlüdür.

Ölümünün detayları, Haziran 1890’da Paris’in biraz dışında olan Auvers-sur-Oise komünde belgelenmiştir.

Kendini anında öldürmeyi başaramayan Van Gogh, sendeleyerek konakladığı hana geri döndü. Hanın sahibi Arthur Ravoux ve kızı 13 yaşındaki kızı Adeline Van Gogh’la ilgilendi. Adeline yaşananları 60 yıl sonra anlattı.

Anlatılana göre, Van Gogh Ravoux’a “Kendimi öldürmeye çalıştım” diyor. Ünlü ressam o handa iki aydan fazla zaman geçirdi ve yaratıcılığın perişan telaşıyla 80 tane resim yaptı. Bunlar ürettiği son sanat eserleriydi.

Silah için yapılan aramalar Van Gogh öldükten hemen sonra başladı ama 1960’lara kadar bulunamadı. Silah 1960’larda kaldığı yere yakın bir alanda bulundu. Bulunan silah doğru kalibreydi ve bu silahla ateş edildiğine dair belirtiler vardı.

Silah bir çiftçi tarafından bulundu. Sonrasında başka bir kadının eline geçti ve bu kadının çocuğu silahı sonradan sattı.

Veyres, “Silahın niteliklerini destekleyen birçok gösterge var” dedi.

Ancak, ateşli silahın gerçekliği hakkında şüpheler doğdu.

Silahın 50 ila 80 yıl boyunca gömülü olduğu testler de dahil olmak üzere, Van Gogh ile olan bağlantısını doğrulamak için yoğun çaba sarfedildi.

1873’te Paul Verlaine tarafından sevgilisi ve şair Arthur Rimbaud’u öldürmek için kullanılan benzer bir Lefaucheux tabancası, 2016’da Paris’teki müzayedede 385.000 euroya satıldı.

Beyza Batuk – Yarcımcı Kültür ve Sanat Editörü

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir