Ursula von der Leyen Avrupa Komisyonu Üyelerinin Yarısının Kadın Olacağını Söyledi

Ursula von der Leyen onaylandığı takdirde aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olacak.

Bir sonraki Avrupa Komisyonu başkanı olarak Jean-Claude Juncker’in yerine geçecek aday, idaresinin yarısının kadınlardan olacağını belirtti.

Ursula von der Leyen AB üye ülkelerinden görevlerin cinsiyetler arasında eşit paylaşıldığından emin olmak için bir kadın ve bir erkek olmak üzere kendi komiser adaylarını belirlemelerini istedi.

Komisyon başkanı AB idaresi için fiilen bir kabine hükümeti olan ve 28 üye devlet komiserlerinden oluşan Komisyon Üyeleri Kurulu’na başkanlık ediyor. Komisyon, parlamento ve konsey tarafından tetkik edilmesi gereken AB yeni yasalarını teklif etmekten sorumlu.

Her üye ülke başkan tarafından tarım, güvenlik ya da finans gibi konularda görevlendirilen bir komisyon üyesine sahip. Ancak komisyon üyeleri üye devletlere raporlama yapmazlar ve bir bütün olarak Birliğin çıkarlarına uygun hareket etmekle yükümlüler.

Parlamento üyeleriyle Brüksel’de yapılan bir toplantıda von der Leyen: “Yarısı kadın yarısı erkeklerden oluşan bir Komisyon istiyorum.”

Von der Leyen salı günü yapılması planlanan oylamada Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından onaylanırsa ilk kadın Komisyon başkanı olacak. Parlamento aynı zamanda güvenlik sürecini takiben Komisyon üyelerini de onaylamalı.

Mevcut Komisyon 19 erkek ve sadece 9 kadın üyeye sahip.

Juncker, 2014 yılında kurulunu oluşturduğunda cinsiyet dengesini sağlamak için üye devletlerden kadın adaylar göstermelerini istedi ancak başarısız oldu. Von der Leyen’in her üye devletten içlerinden birinin seçileceği iki aday talep etmeye dayanan yeni yaklaşımı geçen sefer karşılaşılan sorunları gidermeye yönelik bir girişim.

Busenur Gültekin – Yardımcı Politika Editörü

Çeviri Kaynağı

Görsel Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir